Poslanci zavrnili sporni odpoklic župana
Slab mesec nazaj, je Državni zbor v sklopu premnogih nepremišljenih ukrepov izglasoval možnost odpoklica župana. Kljub temu, da se morajo župani po trenutni zakonodaji vsake 4 leta dokazovati, da so v svoji občini dobri gospodarji, se je takrat nekaterim strankam zdel predlog odlična odločitev.
Slab mesec kasneje, očitno po trezni presoji in nekaj prespanih nočeh, Državni zbor včeraj ni izglasoval novele zakona o lokalni samoupravi, ki bi uzakonila odpoklic župana. Za novelo je glasovalo 37 poslancev, proti jih je bilo 38. Da bi novela obveljala, bi zanjo moralo glasovati najmanj 46 poslancev.
Podporo noveli zakona so napovedali v SMC in ZL. Prav na ti dve politični stranki so leteli največji očitki, da s predlogom rušita sistem lokalne samouprave v največji meri zato, ker v svojih vrstah nimata nobenega župana. V DeSUS se okrog tega vprašanja niso poenotili. V poslanskih skupinah SDS, SD in NSi, ki so glasovale proti predlogu so poudarjali, da je nekorektno, da poslanci odpoklic uvajajo za župane, ne pa tudi zase.
Nasprotniki odpoklica so ves čas opozarjali, da bi možnost odpoklica ogrozila stabilnost sistema lokalne samouprave, ter na možnost zlorab, ker bi politične stranke inštitut zlorabljale za politična obračunavanja.
V oči mogoče bode najbolj dejstvo, da je prvi podpisal predlog spremembe Jani Möderndorfer (SMC), član stranke, ki nima niti enega župana, čeprav je na volitvah za župana kandidiralo kar 40 kandidatov.
Na Möderndorferja so leteli mnogi očitki, da je v zadnjih letih zamenjal že 4 stranke in da zaradi tega nima več legitimnosti. Z vsako menjavo stranke, ali izstopom iz stranke namreč poslanci obrnejo hrbet svojim volivcem in pokažejo le lastno potrebo po dokazovanju, ne pa težnjo delati, kar je v korist državljanom. Zaradi trenutnega sistema volivci ne morejo direktno vplivati na izbiro, saj se poslanci volijo posredno.
Na twitterju se je že odzval predsednik SLS Marko Zidanšek, ki je zapisal “Prevladal je zdrav razum, pobuda za ustavno presojo odpoklica župana gre v predal”.
Izvenparlamentarna SLS, ki je najglasneje nasprotovala odpoklicu županov je po zadnjih javnomnenjskih anketah zabeležila tudi največjo rast. Prehitela je celo sestrsko stranko NSi, verjetno tudi zaradi njihove mlačnosti do evropske politike in zopet vse bolj pereče migrantske problematike.
O različnih pogledih na problematiko odpoklica župana smo v Slovencu že pisali v prispevku Odpokličimo župane, da skrijemo slabo delo poslancev in poudarjali, da je župan izvoljen na lokalnih volitvah vsake 4 leta in v tem času je pod drobnogledom občanov, svojih volivcev. Zanje mora biti na voljo vsak dan, za vse njihove predloge, pritožbe in jih v doglednem času tudi preučiti, rešiti. Zanimivo je tudi dejstvo, da 19 slovenskih občin ima enakega župana vse od leta 1994.
Alenka Gabrovec
Neposredne volitve,kjer se voli posaneznika. Je edina rešitev .
V sem kaosu ,ki ga ustvarjajo szranke in interesi.
Tale SLS se vse bolj dviguje.
Na koncu bo prvi celjski komunalec še predsednik
Normalno, da bodo branili župane, saj jih imajo preko 90. Za svoje poskrbijo.