4. 2. je svetovni dan boja proti raku. Čeprav vsak pozna vsaj enega, ki mu je bila postavljena diagnoza, ali je zaradi raka celo umrl, se več ali manj z njo soočamo, kot da je to bolezen, za katero zbolijo drugi, tisti, ki preveč kadijo, živijo preveč nezdravo…a se premalo zavedamo, da zanj zbolijo tako otroci, kot odrasli, tako tisti, ki zasledujejo zdrav način življenja, kot tisti, ki jim je takšno življenje zgolj način norcev. Dejstvo je, da v Sloveniji več kot 14.000 ljudi letno zboli zaradi raka in številka narašča, nekaj s pomočjo zdravljenja dobi novo priložnost, drugi žal ne.
Sam podatek, da smo Slovenci v samem vrhu po smrti zaradi raka vzbuja skrb. Največkrat je govora o pljučnem raku, raku želodca, raku na jetrih, raku debelega črevesja in danke ter raku dojk.
Kaj sploh rak je?
Besedo rak uporabljamo za obsežno skupino različnih bolezni. Glavna značilnost teh bolezni je nenadzorovana rast spremenjenih, rakastih celic. Lahko se pojavi v katerem koli delu telesa, ne glede na starost, čeprav je najpogostejši pri ljudeh starejših od 50 let.
Pri osnovnem razvrščanju tipa raka se upošteva mesto, kjer se pojavi – kostni rak, pljučni rak, rak na maternici, rak na prostati… Natančno vrsto zdravniki določijo s pregledom rakastega tkiva in določijo kategorijo raka:
- karcinomi (80 % vseh rakov);
- sarkomi;
- levkemija in
- limfomi.
Znaki, na katere moramo biti pozorni
Statistika bi bila veliko bolj mila, če bi ljudje pomoč poiskali pravočasno. A obisk zdravnika je običajno pod točko, »ko je že res tako hudo, da ne gre več«. Takrat je običajno prepozno. Čisto normalno je, da avto vsako leto oz. po določenih kilometrih peljem na servis, naše telo, ki je naše pogonsko sredstvo pa običajno ne, saj ne gorijo še vse lučke, ki opozarjajo na nevarnost.
Vsekakor je nujno, da obiščemo zdravnika, če opazimo naslednje simptome/težave:
- nepojasnjena izguba telesne teže in nočno potenje;
- rana, ki se v nekaj tednih ne zaceli;
- nepojasnjena bolečina, ki traja dlje kot štiri tedne;
- kašelj in hripav glas, ki trajata dlje kot tri tedne;
- razjeda v ustih ali na jeziku, ki v treh tednih ne izgine;
- nenavadna oteklina ali bula kjer koli na telesu;
- sprememba velikosti, oblike ali barve kožnega znamenja;
- težave s požiranjem in slaba prebava;
- težave pri odvajanju urina;
- kri v urinu;
- kri v blatu;
- pogostejša potreba po odvajanju blata, ki traja dlje kot šest tednov.
Rak ima tudi psihološko ozadje
Skoraj vsaka bolezen je posledica različnih, na videz nepovezanih dejavnikov, podobno je z rakom. Čisto iz psihološkega vidika je rak posledica globokih čustvenih ran, dolgotrajnih zamer, globokih skrivnostih in žalosti. Je posledica dolgotrajne potlačene jeze, sovraštva in nezmožnosti odpuščanja.
Marsikdo je že slišal stavek, da telo nikoli ne laže in res je tako, a žal ga prevečkrat preslišimo. Najprej opozarja z blagimi bolezni, alergijami in ko se ne odzovemo na to, je skrajni ukrep telesa tudi rak, saj telo ne zmore več. Zato nikoli ne smemo zanemariti telesne odzive, ki nimajo opravičenih razlogov zanj.
V naglici v kateri živimo prevečkrat pozabimo nase, prezremo telesna opozorila in smo nanj pozorni, ko je bistveno prepozno. Naše telo zmore marsikaj, a ima tudi svoje omejitve. Redni pregledi, opazovanje samega sebe, dostikrat pripomore k temu, da je bolezen takoj sanirana in možnost, da v življenju ustvarimo še kaj lepega povečana. Če je čisto normalno, da avto peljemo na servis, ko se prižge lučka, mora biti normalno tudi to, da ob prvi rdeči lučki telesa gremo k zdravniku, če tudi le na preventivni pregled.
Alenka Gabrovec