SLS predlaga drugi tir preko Ljubljane do Štajerske
V poplavi predlogov, kjer bi enemu največjih infrastrukturnih projektov mnogi strokovnjaki radi pristavili svoj lonček smo pozabili na dejstvo, da je drugi tir namenjen kar najboljši povezljivosti gospodarskih središč z edino luko v Sloveniji. Pregrešno drag projekt, ki je predmet vrste polemik naj bi potekal od Kopra do Divače. Kaj je v Divači takšnega, da je vredno naše, več sto miljonske naložbe?
Izvršilni odbor Slovenske ljudske stranke je na včerajšnji redni seji v Ljubljani soglasno sprejel stališče SLS do podaljšane trase drugega tira, ki bi potekala skozi osrednjo Slovenijo in se nadaljuje preko Štajerske do Gradca. Govora pa je bilo tudi o možnostih povezave Prekmurja.
Na današnji nujni seji parlamentarnega odbora za infrastrukturo bodo poslanci ponovno obravnavali zakon o drugem tiru, na katerega so državni svetniki skoraj soglasno izglasovali veto. V državnem zboru pred dobrima dvema tednoma so ga pred tem poslanci že potrdili.
Predsednik SLS mag. Marko Zidanšek je po seji IO SLS povedal: “Dobra infrastruktura je zelo pomembna za konkurenčnost slovenskega gospodarstva, kar se odraža v novih in bolje plačanih delovnih mestih. Dobro izveden projekt drugega tira bi lahko oživel obubožano slovensko gradbeništvo, vendar gre trenutno po enaki poti kot TEŠ 6 in podjetje Slovenski državni gozdovi. Zakaj ima Vlada RS nadzorne institucije, če njihovega mnenja ne upošteva? Iz tega projekta je jasno, da vlada povsem zanemarja razvoj vzhodne Slovenije. Ko bo SLS v naslednji vladi bo ena izmed naših prioritetnih nalog izboljšanje gospodarskega okolja v regijah, ki so gospodarsko šibkejše, torej tudi na Štajerskem in v Prekmurju.”
V SLS se zavzemajo za čimprejšnjo izgradnjo sodobne in konkurenčne železniške povezave Kopra in Luke Koper z zaledjem. Slovenija s tem projektom že preveč zamuja, za kar je v veliki meri odgovorna sedanja vlada.
Sedaj predlagani »2. tir« ne predstavlja mednarodno konkurenčne povezave Kopra in Luke Koper z namembnimi/izvornimi destinacijami blaga, ki se pretovarja v Luki Koper. Razlogi za to so:
- Divača nikakor ni nujno optimalna stična točka med železniškima progama proti Italiji (5. evropski koridor) in proti Kopru.
- Po sedanjem projektu pride »2. tir« v Divači na železniško progo, ki ni bila bistveno posodobljena od sredine 19. stoletja. Ostaja vprašanje kdaj in če sploh kdaj bo proga Divača – Ljubljana (RFC 5 koridorja) posodobljena na evropsko primerljive hitrosti.
- Divača kot stična točka slovenskega in italijanskega železniškega omrežja je bila izbrana pred več kot 20 leti. Od takrat so se gospodarske, politične in prometne razmere v Sloveniji in sosednjih pokrajinah bistveno spremenile (širitev EU, ki je vključevala Slovenijo, Schengen, prevzem Evro, izgradnja obvoznega koridorja Udine – Beljak – Celovec – Gradec, izgradnja hitrih železnic v EU, itd.). Vse to zahteva ponoven študij variant vsaj odseka Ljubljana – Koper/Italija) in izbora v sedanjih pogojih optimalne variante.
- Nesprejemljivo strm potek sedaj izbrane variante »2. tira« (predviden vzpon je 17 0/00 , v Evropi se smatra, da naj maksimalni vzpon v tunelih ne bi presegel 12,5 0/00).
- Nedorečena in zato nesprejemljiva finančna konstrukcija projekta.
- Nejasen nadzor nad projektom
SLS od vlade pričakuje in zahteva, da v najkrajšem možnem času na transparenten način izbere novo, obvoznemu koridorju konkurenčno traso in prične z njeno izgradnjo.
Dr. Andrej Umek: “Ena osnovnih gospodarskih prednosti, ki jo Slovenija ima je njena geostrateška lega. Ta je bistveno prispevala k gospodarskemu razvoje naše države od izgradnje Južne železnice naprej. Slovenija mora narediti vse, da to svojo primerjalno prednost vsaj ohrani. Predlog SLS je edini, ki to dejstvo jemlje v obzir, zato bi ga morala vlada temeljito preučiti.”
Predlogi dr. Andreja Umeka vladi RS:
- Koncept modernizacije slovenske železniške mreže in umestitev hitre železnice na evropskem koridorju Barcelona – Kijev v prostor.
- Prednost mora biti dana koridorju Koper – Ljubljana – Štajerska – Gradec. Njegove tehnične karakteristike morajo biti vsaj enake, če ne boljše, kot na obvoznem koridorju.
- Koridor Karavanke – Ljubljana – Hrvaška je gospodarsko manjšega pomena. Na njem je potrebno izenačiti karakteristike z železniško progo preko Visokih Tur.
- Koncept modernizacije lokalnih železniških povezav.
- Vzdržna finančna konstrukcija modernizacije slovenske železniške infrastrukture.
Železniška povezava, ki bi vse bolj obubožano Štajersko povezala s Koprom je v tem pogledu nujna za normalen razvoj gospodarstva v severo-vzhodni Sloveniji. Od tega so neposredno odvisna delovna mesta v Mariboru z okolico. Če za progo zapravljamo milijone jo je potrebno projektirati tako, da dosežemo najboljšo povezanost čim večjega števila gospodarskih središč z Luko Koper. Enakomereni razvoj Slovenije žal nikoli ni bila prioriteta trenutne vlade.
Alenka Gabrovec
Zanimivo. Imate tudi kakšne preliminarne izračune, koliko bi to stalo?