Skip to content

Mihael Letonje: EU naj da Hrvaški rdeči karton, če ne bo spoštovala arbitraže

V SLS so že leta 2009 predvideli in napovedali veliko verjetnost, da bo Hrvaška po vstopu v Evropsko unijo izkoristila kakršnokoli priložnost za svoj odstop od arbitražnega sporazuma ali neupoštevanje končne odločitve arbitražnega sodišča.

Predsednik Slovenske narodne zveze pri SLS Mihael Letonje: »Po dolgih letih prizadevanj SNZ pri SLS, SLS in Slovenije za določitev južne meje smo danes dosegli neke vrste zaključek. Obžalujemo izgubo območij na Trdinovem vrhu in levem bregu Dragonje, kjer prebivata tudi dolgoletna in neutrudna borca za slovensko mejo, Joško Joras in Anton Škof.

Joško Joras in Anton Škof ogorčena (Foto: 24ur.com)

Tudi drugod bo treba poskrbeti, da bo implementacija poteka meje življenjska in ta ne bo delila obstoječih zemljišč v zasebni lasti na polovico. Tudi Hrvaška bo morala v skladu z mednarodnim pravom spoštovati razsodbo, ki je dokončna in zavezujoča. Če je ne bo, v SNZ pri SLS pozivamo Evropsko unijo, naj da Hrvaški rdeči karton, ki v športnem žargonu pomeni izključitev. Njeno članstvo v Evropski uniji je bilo pogojeno s spoštovanjem arbitražnega sporazuma, če ga torej ne bo upoštevala, bomo v SNZ pri SLS naredili vse v svoji moči, da se Hrvaško izključi iz EU!«

Borut Pahor in Jadranka Kosor – osmoljenca arbitražnega sporazuma (Foto: reuters)

Za osvežitev spomina: V SLS so leta 2009 predvideli in napovedali veliko verjetnost, da bo Hrvaška po vstopu v Evropsko unijo izkoristila kakršnokoli priložnost za svoj odstop od arbitražnega sporazuma ali neupoštevanje končne odločitve arbitražnega sodišča, zato so že takrat edini predlagali, da se na odločitev o podpisu arbitražnega sporazuma glede meje veže tudi slovenska privolitev vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. V SLS so zato predlagali, da bi na posvetovalnem referendumu, ki bi potekal skupaj z naknadnim zakonodajnim referendumom o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško, slovenski državljani dali jasno sporočilo tako slovenski kot hrvaški, evropski in svetovni politiki, pod kakšnimi pogoji bo Slovenija ob koncu hrvaških pristopnih pogajanj podprla vstop Hrvaške v EU. Okviren predlog vprašanja posvetovalnega referenduma je bil: »Ali ste za to, da Slovenija podpre vstop Hrvaške v EU pod pogojem, da se Hrvaška umakne s slovenskega ozemlja in morja, in da Slovenija ohrani teritorialni stik z odprtim morjem?«. Namesto tega so ljudje na referendumu odločali o vprašanju »Ali ste za to, da se uveljavi zakon o ratifikaciji arbitražnega sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 19. aprila 2010?

Uredništvo

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice