Kdo se dela norca iz gasilcev – ali smo dosegli moralno dno te države?
Čez dve leti bo minilo šestdeset let odkar sem se včlanil v prostovoljno gasilsko organizacijo. V njej sem aktiven še danes in dolga leta sem bil tudi v vodstvu te organizacije. To je še edina organizacija, ki po mojem mnenju v tej državi še funkcionira brezhibno in to prostovoljno, zastonj. So jo pač vodili in jo vodijo pravi ljudje, s srcem in razumom. To so posebni ljudje, pripravljeni pomagati človeku v nesreči v vsakem trenutku, ne oziraje se na letni čas , vreme, ali svetovnonazorske opredelitve. Sestavljajo jo sicer nazorsko različni ljudje, vendar uporabljajo pri svojem delu tudi pamet in zdrav kmečki razum, sicer bi že zdavnaj propadli. Čez dve leti bodo praznovali sto petdeset let obstoja. Preživeli so več držav in režimov. Tudi predsednike nam je politika že poizkušala podtakniti, kot nekaterim drugim organizacijam, vendar neuspešno.Tako med gasilci kroži, da moraš za gasilca biti »srčen, pa trčen« . To so običajno preprosti, širokosrčni in veseli ljudje. Dopusti, proste ure, celo lasten denar je včasih šel za gasilce … V večini to velja tudi za vse poklicne gasilce, saj so glavni kadrovski bazen zanje prav prostovoljni gasilci.
Trenutno imamo med ljudmi dober ugled, pa ni bilo vedno tako in z vsemi. Predvsem je bil odnos oblasti v prejšnji in zdajšnji državi v smislu financiranja mačehovski, v novi državi pa so se oblasti pridružili še novodobni kapitalisti, ki so ukinili cel kup industrijskih gasilskih društev, ki so jih podjetja s povečano požarno nevarnostjo (kot Kemis) vzdrževala. Zdaj so gašenje in intervencije ta podjetja naprtila državi, ki daje okoljevarstvena dovoljenja sumljivim podjetjem, s sumljivo dejavnostjo, skrb za gašenje in intervencije pa je država naprtila prostovoljnim in poklicnim gasilcem. Če bi še obstajala industrijska gasilska društva, bi bile te nevarnosti minimalne.
Nova država je prenesla vse naloge CZ (civilne zaščite) z zakonom na prostovoljne gasilce potem, ko se je civilna zaščita v prejšnji državi in sestavi izkazala za nesposobno . Gašenje je samo ena od mnogih nalog, ki jo imajo gasilci kot člani CZ. Ni pa država prenesla tudi finančnih sredstev, ki so bila namenjena prejšnji CZ. Pa tudi od članstva sedanje CZ bi ostalo bore malo, če ne bi bilo gasilcev. Sestavljajo jo še kinologi, jamarji, gorski reševalci, vodniki psov … Skoraj v celoti jo torej sestavljajo prostovoljne organizacije. Samo civilno zaščito v ožjem smislu predstavljajo »štabi CZ«, ki jih sestavljajo v večini profesionalni občinski poveljniki in referentje. Ti pa zastopajo župana občine, ki je izključno odgovoren za požarno varnost.
Vse te organizacije v CZ delujejo prostovoljno in se tako ali drugače ubadajo s financiranjem za svojo dejavnost. Tako se gasilci po moje financirajo v povprečju od 60 do 70% s prostovoljnimi prispevki, ki jih darujejo občani z dobičkom od veselic, donacijami redkih podjetij (saj reklamno nismo zanimivi). Pri prostovoljnih prispevkih gre za Petrov novčič, ki ga radi prispevajo slabše situirani ljudje, (bogataši po pravilu prispevajo le redki). Ostalih 30% v povprečju prispeva država in občine, ki pa ta denar pokasirajo nazaj, saj moramo gasilci za vsako nabavljeno stvar plačati DDV. S tem denarjem se nabavlja vsa oprema, osebna oprema in vzdržujejo gasilski domovi. Moram reči, da to ni poceni. Za prirejanje veselic nam daje dovoljenja država (po postopku kot bi odpirali gostilno), na dobiček od veselic pa se usedejo še davkarjia, ter prispevki za razne avtorske glasbene pravice, gasilci pa delamo na veselicah zastonj. Preostanek denarja (če ga kaj ostane) gre v gasilsko dejavnost. Denar se v tej državi najde za vse neumnosti, ne pa za gasilce.
Vrhniški občani in širše so si gašenje plačali kar sami s prostovoljnimi prispevki. Nič nisem slišal koliko so prispevali za gašenje lastniki. Nobeden od lastnikov se ni pojavil na požarišču zadnjih velikih požarov, da bi povedal kaj gori, da bi se gasilci ustrezno zaščitili. Samo zgovorni direktor Kemisa je v delovni uniformi letal po Vrhniki in jamral, da mu je dokumentacija o shranjenih snoveh pogorela. Kako marketinško!
V zadnjem času je veliko požarov, tudi sumljivih, v sumljivih podjetjih s sumljivo dejavnostjo, katero je dovolila država. Za stanje so odgovorne vse stranke in vse vlade , ki so v njih sodelovale, da ne bo tega pisanja kdo izkoriščal za nabiranje političnih prednosti.
In kje je moralno dno?
Prav tukaj. Poleg vseh »drugih lumparij« te države se sprašujem do kdaj bo država na take požare pošiljala 50, 100, 200 prostovoljnih gasilcev, ki delajo zastonj in 70 % z lastnimi sredstvi, dajala sumljiva dovoljenja in potem mirno pošiljala po 30 ali 40 gasilcev s takih požarov v zdravstvene ustanove na preglede, ne odgovarjajoč za njihovo zdravje in za možne dolgoročne posledice, pri tem pa nič ukrepala, še naprej vodila sumljive projekte pri katerih nikoli nihče za nič ne odgovarja. Ali bo isto naredila tudi ob naslednjem kritičnem požaru? Gasilci so v stalni pripravljenosti podnevi in ponoči, kdo pa prejema dodatek za to v tej državi, se pa ve.
Državljani že dolgo tej državi in politiki ne zaupamo ne v iskanju odgovornosti, ne podatkom o odvzetih vzorcih, če so ti tudi korektni, ne o cenah raznih projektov. Prevečkrat nas je peljajala žejne čez vodo.Tudi tožilstvo ne ugotavlja nikakršnih kaznivih dejanj povzročanja splošne nevarnosti. Tu pa gre za zdravje mnogih ljudi, tudi dolgoročno. Zdravje pa je menda tudi ustavna kategorija. Ko bo že vse pozabljeno in pod preprogo, pa očitno zdravje gasilcev, ko je potrebno pokriti razne »rabote«, ni več pomembno. Politiki, ki še premorejo kanček morale, si lahko odgovorijo sami zakaj tak odnos ljudi do države in politike.
Pa poskusimo uničiti še zadnjo dobro stvar v tej državi … V Ameriki pridejo gasilci gasiti potem, ko vprašajo, če je objekt zavarovan in kdo bo plačal gašenje. Ali si to želimo? Še je čas za …
Pance Franc
Spoštovani g. Pance Zadeli ste “žebljico na glavico ” naravnost v center . Hvala vam z občudovanjem , ker ste si upali napisati resnico a z vso pravico, ker ste gasilec s srcem in dušo že vsa destletja, kot še mnogi gasilci, ki so okoli nas , ki nismo tako požrtvovalni, hrabri, prizadevni in pripravljeni priskočiti na pomoč vedno in povsod, žal za ceno vašega zdravja in življenj. Prvič pišem kakšen kometar in z žalostjo ugotavljam, da še ni nobenega komentarja. Kdaj se bomo zbudili ?? Srčno upam, da ne takrat , ko bomo imeli to Ameriko tukaj v celoti.… Read more »
Ni kaj dodati. Mogoče le to da bi se morali gasilci povezati v stranko gasilcev. Le tako bi se dalo kaj spremeniti.
Lep komentar in kar ste napisali je res.Sam sem začel z požari pri 15stih letih-stara država je to dovoljevala,sedaj je spodnja meja 18 let.Ker smo imeli poklicni jeder zelo majhen,sem med šolanjem v sredni šoli po dva tedna v mesecu ponoči bil dežurni v gasilskem domu in zjutraj šel direktno v šolo,v kateri nismo meli malice,torej sem bil 16 ur brez hrane in ni mi bilo težko.Po končani šoli sem ko sem se zaposlil, sem delal izmensko delo ponoči ,prazniki itd,kajti moje delo je zahtevalo stalno prisotnost,pa sem še vedno delal v istem ritmu,kot med šolo.K sreči sem našel ženo,ki… Read more »
Dobro povedano,akaj ko ne bo zašlo v prava ušesa.Potrebnih bi bilo na tisoče takih komentarjev pa še je vprašljivo če bi kaj taleglo.Nekoč je nek že pokojni star mož dejal,da se vsak naziv strankaša v glavnem konča na -isti(komu-,social-,…).Bo moralo res priti do poštenega preobrata,da se bo tttako dejavnost bolj spoštovalo.Tudi sam sem pred leti bil kar dejaven v društvu.Zdaj sem bolj podporni član,ker leta in zdravje ne dovoljujejo več večjih aktivnosti.Se mi pa zdi da sprihodom mlajših generacij tudi pri prostovoljnih gasilcih marsikje prihaja do razhajanj v mišljenju o prostovoljstvu.
Naj končam z gasilskim “NA POMOČ”.