Skip to content

SLS prva pozvala k priznanju neodvisnosti Katalonije

Katalonski regionalni parlamenta je podprl resolucijo, ki predvideva razglasitev Katalonije za neodvisno republiko. Poslanci opozicije – Ljudske stranke, socialistov in stranke Ciudadanos – so pred tajnim glasovanjem zapustili dvorano. Za je na koncu glasovalo 72 poslancev, proti 10, dve glasovnici sta bili prazni. Slabih 40 minut kasneje so v Madridu izglasovali, da bodo vzpostavili neposredni nadzor nad Katalonijo. Na podlagi 155. člena so razpustil katalonski parlament in za 21. december napovedali volitve.

Katalonska neodvisnost, Španski odvzem avtonomnosti 

Prvič v zgodovini države je španski senat sprožil 155. člen ustave. Za odvzem avtonomije v skladu s tem členom je glasovalo 214 članov senata, 47 jih je bilo proti, eden se je vzdržal, poročajo španski. Po mnenju Mariano Rajoy je španski parlament sprejel zgolj nujne ukrepe za ohranitev normalnost. Meni, da ni bil nikoli namen priti v to situacijo, ter je krivdo prevalil na Puigdemonta, saj je le ta, po mnenju Rajoya imel možnost, da razpiše volitve, ker tega ni storil, jih zdaj razpisuje vlada. Španska vlada bo zaprla vsa katalonska veleposlaništva na tujem in ministri v španski vladi bodo prevzeli pooblastila katalonske administracije.

Špansko ustavno sodišče je že referendum razglasilo za nelegalnega in  začelo s postopki proti razglasitvi neodvisnosti. Špansko tožilstvo bo proti predsedniku katalonske regionalne vlade Puigdemontu vložilo obtožnico zaradi upora. Sodišče bo nato odločilo, ali bo sprejelo obtožnico. Kajti po španskem kazenskem zakoniku mu grozi 30 let zapora.

Obe strani pozivata k miru

Po razglasitvi katalonske neodvisnosti je premier  Rajoy Špance pozval k mirnosti:”Vse Špance pozivam k miru. Pravna država bo v Kataloniji ponovno vzpostavila zakonitost,” . Prav tako je katalonski premier Puigdemont je pozval k miru in ohranitvi dostojanstva:”Smo družba, ki se je vedno odzivala mirno.  Prihajajo ure, ko bo treba ohraniti mir, državljansko odgovornost in dostojanstvo. Danes je naš parlament, ki je bil legitimno izvoljen, naredil korak, za katerega smo se dolgo borili.”.

Odziv Evropske komisije

Po današnji razglasitvi neodvisnosti Katalonije je Evropska komisija sporočila, da nima novega komentarja. Tiskovna predstavnica komisije Mina Andreeva je dejala:“Nimamo česa dodati k temu, kar smo povedali na rednem opoldanskem brifingu za novinarje.”.

Sama izjava se je nanašala na Jean-Clauda Junckerjevo mnenje, da je razprava o katalonski neodvisnosti notranja zadeva Španije. Jean – Claude Juncker je izpostavil še nevarnost, ki preži, če bi Katalonija bila neodvisna, saj bi le ta povzročila še več razpok, več razdiranj in bi v prihodnosti sestavljala Evropsko unijo 95 držav članic.

Donald Tusk, predsednik Evropskega sveta, je poudaril, da Španija ostaja edini sogovornik in da se z razglasitvijo katalonske neodvisnosti za EU nič ne spremeni. Charles Michel, belgijski premier,  je pozval dialogu. Odzvala seje tudi nemška vlada, ki ne priznava katalonske neodvisnosti in poziva k dialogu.

SLS pozvala vlado k priznanju neodvisnosti

“Odločno in pogumno dejanje Katalonije. Pogumno Slovenija! #priznanje @vladaRS” so takoj po razglasitvi twitnili iz stranke SLS, s čimer so vlado pozvali h čimprejšnjemu priznanju neodvisnosti Katalonije.

Mag. Marko Zidanšek prvi pozval k podpori Katalonije.

Spomnimo, da je stranka SLS, mag. Marka Zidanška, slovensko vlado k priznanju pozvala takoj po Katalonskem referendumu: »Slovenija ima zgodovinsko priložnost, da prva potrdi samostojnost Katalonije takoj po razglasitvi rezultatov referenduma. Prav Slovenci moramo razumeti, kaj pomeni odločitev za samostojnost, kako težko jo je doseči in kako polni zanosa so prvi samostojni koraki. Naša dolžnost je, da v skladu z mednarodnim pravom podpiramo pravico vsakega naroda do samoodločbe in zato podpremo Katalonce pri sprejeti odločitvi. Vsak narod naj odloča o svoji usodi na enak način, kot smo decembra 1990 o svoji prihodnosti odločali Slovenci. Celotno slovensko politiko zato pozivam, da smo glede tega vprašanja vnaprej enotni in pripravljeni«, je takrat slovensko vlado nagovoril Zidanšek.

Kam vodi vse to, bo pokazal čas, a vsekakor si Katalonija zasluži možnost biti neodvisna in samostojna, saj je le to želja ljudi. V kolikor bo Španija nadaljevala z uporabo sile in represije za zatiranje odločitve ljudi, pa bo to vodilo v še bolj razklano Evropo.

Metod Kranjc

 

Subscribe
Notify of
guest
1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
APMMB2
7 years ago

Dragi moji, kaj pa so se vam Katalonci tako zamerili, da jim želite komunistično državo?
Samostojna Katalonija se utegne v zelo kratkem času preleviti v evropsko Venezuelo.
Vsi elementi za tak korak so prisotni.
Poglejte si samo fotografije mladih Kataloncev, ki žarijo od sreče ob progasitvi samostojnosti. Med njimi lahko najdete na stotine mladih Čeguevar, ali pa Fidelov. Te je potrebno podpreti in Slovnija ne bo več na začelju EU, za njo bo zanesljivo socialistična republika Katalonija.

Prijava na e-novice