Neverjetno: Ali v Panviti koljejo ob vzklikanju Alahovega imena?
Naloga religije je, da vodi vernike skozi življenje, v redkih primerih pa posega tudi v to, kaj verniki sme in ne sme jesti. Kaj sme jesti in način priprave v muslimanskem svetu zapoveduje Halal, za kar se uporablja certifikat halal, ki ga podeljuje Mešihat Islamske skupnosti v Sloveniji. Pri nas je vse več izdelkov z etiketo halal, za katere morajo proizvajalci strogo upoštevati vsa pravila o čistosti mesa, neizpostavljenosti možnosti stika s prepovedanim mesom – svinjino, mrhovine in drugim “nečistim” jedem, predpisuje pa tudi zahtevano metodo obrednega klanja (Dhabihah in Bismillah).
Način klanja po Dhabihah
Dhabihah zapoveduje, da se se “čiste” živali kot so ovce, govedo, perutnina in koze koljejo z obrednim klanjem na poseben način. Mesar mora biti “islamsko kompetenten”, živali ne sme ubiti z udarcem po glavi, jo zadaviti, uporabiti elektrošok, ampak mora biti zaklana z ostrim nožem s posebnim rezom, ki prereže sapnik, grlo in dve glavni vratni žili vendar brez poškodbe hrbtenjače. Živali morajo biti ločene in ne smejo videti priprave noža, ali zakol svoje sotrpinke. Glava živali mora biti obrnjena v smeri proti Meki in obredno klanje se mora zgoditi v imenu Alaha (besede, v imenu boga oz. Alaha morajo biti izrečene pri vsaki zaklani živali posebej – Bismillah). Mesar je lahko celo kristjan ali jud vendar MORA med zakolom vzklikati v ALAHOVEM IMENU, ter se orientirati, kje je Meka.
V Panviti spoštujejo določila Halal
V Slovencu smo vprašanje o načinu dela mesarjev že prejšnji teden poslali v nekatera večja mesnopredelovalna podjetja, ki se ponašajo s certifikatom Halal. Iz Panvite d.d. so nam sporočili, da spoštujejo določila, ki jih ta standard narekuje. Ali to pomeni, da njihovi mesarji med zakolom vzklikajo “V Alahovem imenu” nam od tega največjega prekmurskega proizvajalca mesa zaenkrat še niso odgovorili. Iz Perutnine Ptuj smo dobili odgovor, da nam zaradi dopustov niso uspeli odgovoriti, iz Košakov pa da nimajo več klavnice. Drugi proizvajalci mesa s certifikatom se tega, očitno neprijetnega vprašanja izogibajo, zato nam po več dneh čakanja na to še vedno niso dali svojega odgovora.
V Panviti so v prejšnjem mesecu celo objavili razpis za delovno mesto za Proizvodno-skladiščnega delavca, s pripisom, da gre za obredno klanje. V pogojih za zasedbo dela je tudi poznavanje oz seznanitev s predpisi, ki veljajo za obredno klanje Halal. Zainteresirani morajo na sedež podjetja poslati tudi dokazila, da izpolnjujejo zahtevane pogoje, kar najverjetneje pomeni, da so “islamsko kompetentni.”
Alahove dobrote (skrivaj) na voljo vsem potrošnikom?
Na slovenskem trgu je vse več izdelkov z oznako Halal. Mesni pridelovalci so se “novemu” trgu v večini prilagodili tako, da izdelke čistih živali pridelajo na način, da ustrezajo zapovedim manjšine, hkrati pa so zamolčijo, kaj se skriva za to oznako. Mnogi nemuslimani bi namreč dvakrat premislili, preden bi kupil takšen izdelek.
V Slovencu smo že poročali, da je slovenska muslimanska skupnost podala ustavno presojo zakona ZZZvi, ki ga je leta 2013 sprejel DZ in s tem prepovedal zakol živali brez omamljanja, zaradi domnevnega kršenja človekovih pravic muslimanov, ki se morajo ravnati po določilih Halal. Glede na dejstvo, da se je v Sloveniji le 2,4% opredelilo kot muslimane se kar samo od sebe poraja vprašanje ali človekove pravice niso kršene preostalim 97,6 % državljanom RS Slovenije, ki zaradi prikrivanja mesnopredelovalnih podjetij ne vedo, da uživajo obredno pridelano hrano.
V Sloveniji se poleg muslimanov zelo malo ljudi zaveda, da jedo hrano živali, ki naj bi bila obredno zaklana ob klicanju Alahovega imena na način, ki po slovenski zakonodaji sodi med ti. nehumane oblike usmrtitve živali.
Metod Kranjc
ce komu ne odgovarja klanje živali z omamo in ostale zadeve, vedo kje je meka, pot pa je tudi prosta!
[…] je potrebna drugačna (in dražja) oprema klavnice, klanje pa morajo opravljati obredni klavci po posebnem verskem postopku, ob katerem vzklikajo “V Alahovem imenu”. Mnogi strokovnjaki ocenjujejo, da je tudi zaradi tega dodatnega prihaja do višjih stroškov in […]