Skip to content

Ne šparajte na račun lastne in tuje varnosti

Včasih se sprašujem, koliko voznikov, ki se dnevno vozijo na daljše ali krajše razdalje, doma in/ali v tujini, bi se na lastno pest spomnilo poskrbeti za ustrezno zimsko opremo avtomobila, če to ne bi bilo zakonsko predpisano? Kdo izmed voznikov bi pred nastopom nižjih temperatur zaupal pregled svojega vozila strokovnjakom in koliko je takšnih, ki bi se znašli kako drugače? Koliko je takšnih voznikov, ki svoje jeklene konjičke ustrezno pripravi na zimske dni na način, kot to naredi zase, ko se oblečejo in obujejo zunanjim razmeram primerno? Marsikdo gre še dlje in celo hišnim ljubljenčkom privošči malce toplejšo ogrinjalo.

Zakaj, čemu spoštujemo in upoštevamo zakonske predpise? Ker se bojimo morebitne kazni? Zato, ker so pravila predpisana in kot takšna zapovedana? Morebiti se s predpisi celo ne strinjamo, vendar se jih v izogib kazni odločimo upoštevati? Spoštujemo pravila zaradi drugih ali sebe? Ker ne želimo prejeti kazni ali ker želimo biti na cesti varni?

Marsikdo verjetno skuša najti kompromis in upoštevati zakonsko določene predpise, sočasno pa finančno nekaj prihraniti, saj je lahko nakup novih zimskih pnevmatik stroškovno precejšen zalogaj. Tukaj se seveda postavi vprašanje, kje se je izgubil pomen varnosti in vrednosti človeškega življenja na cesti, saj naj bi bila varnost tisto prvo vodilo pri vstopu v promet.

Koliko samokritičnosti v lastno znanje premorejo vozniki, ko pomislijo na možnost menjave predrte pnevmatike ali namestitev snežnih verig ter kakšne so najpogostejše intervencije, zaradi katerih so AMZS strokovnjaki poklicani na pomoč na cesti, so bila vprašanja, na katera sem skušala poiskati odgovore.

Pogovarjala sem se z Blažem Poženelom, odgovornim urednikom Motorevije, revije članov in članic AMZS in Jurijem Kočarjem, produktnim vodjem AMZS servis.

Kakšne so bližnjice, ki se jih poslužujejo vozniki, da bi prihranili nekaj denarja? Na kaj naj bodo pozorni vozniki pri nakupu obnovljenih pnevmatik? Kako je z nakupom pnevmatik prek spleta, ko gre za nakup iz druge roke pri neznancih, kjer lahko nastane težave z ustreznostjo objavljenih fotografij, zapisanih dimenzij ali celo hrambe pnevmatik? Kaj pa v primeru nakupa novih, po znižanih cenah v spletnih trgovinah?

Blaž Poženel: Pri izbiri pnevmatik naj bodo vozniki pozorni, da izberejo takšne, ki najbolj ustrezajo njihovim zahtevam. V pomoč so jim lahko AMZS testi pnevmatik, kjer so vse pnevmatike kupljene pri raznih trgovcih, test pa je opravljen strokovno. Velja za najbolj verodostojnega v Evropi, opravljamo pa  ga v sodelovanju s tujimi avtomobilskimi klubi. Je neodvisen in marsikomu  nudi osnovno strokovno pomoč, predvsem pa orientacijo, kakšne oziroma katere pnevmatike kupiti.

Višja cena ne odraža nujno tudi večje kakovosti, čeprav je mogoče že za zelo zmerno ceno kupiti povsem ustrezne pnevmatike. Pred nakupom se je vsekakor vredno posvetovati tudi pri specializiranih prodajalcih.

Ob nakupu novih pnevmatik morajo biti vozniki pozorni na ustrezno dimenzijo, hitrostni razred in nosilnost pnevmatike. Ustrezati morajo predpisom, ki jih je podal proizvajalec vozila, in so navedeni v homologacijskem kartončku (izjavi o ustreznosti). Pomembna je tudi starost pnevmatike, saj se njene lastnosti s starostjo slabšajo. Previdnost je potrebna tudi glede ustreznega skladiščenja.

Po testih sodeč so celoletne pnevmatike še vedno kompromis in ne zmorejo enakih lastnosti kot specializirane pnevmatike.

Predpisi veljajo tudi za uporabo obnovljenih pnevmatik

Uporabo zimskih pnevmatik določajo predpisi o zimski opremi avtomobilov. Prav tako za uporabo obnovljenih pnevmatik obstajajo predpisi, kar je treba upoštevati pri njihovem nakupu. »Glede uporabe obnovljenih pnevmatik pravilnik določa, da se smejo uporabljati na vozilih, če imajo oznake za mero, nosilnost in kategorijo hitrosti ter nedvoumne oznake, da je pnevmatika obnovljena v homologiranem obratu za obnovo pnevmatik.« (Vir: Motorevija, oktober 2015)

Bodite pozorni na kakršne koli znake preperevanja

Pri nakupu pnevmatik prek spletne trgovine veljajo enake omejitve kot pri drugih nakupih prek spleta. Kupci morajo vedeti, katere pnevmatike želijo kupiti. Pri uveljavljenih ponudnikih praviloma ni težav, v vsakem primeru pa ima pri tovrstnem nakupu kupec možnost reklamacije oziroma vrnitve izdelka.

 

Vir: Naključno izbrane slike prodaje pnevmatik po spletu

Kupcem vedno svetujemo, naj pnevmatike preverijo in ugotovijo, ali morda kažejo kakršne koli znake preperevanja (sivo-rjavkasta barva, drobne razpoke, neobičajno trda guma, …).

Prepustite strokovnjakom kontrolo hladilne tekočine, akumulatorja in ogrevalnega sistema

Kdaj je priporočljivo, da zaupamo pregled vozila strokovnjaku, in kaj je tisto, kar lahko pogledamo, menjamo ali celo popravimo sami?

Jurij Kočar:  Vsak voznik se mora zavedati, da je ustrezno, strokovno in redno vzdrževano vozilo ključnega pomena za varnost v prometu. Pri vzdrževanju vozila ne smemo nesmiselno varčevati in iskati bližnjic.

Predvsem pred zimo in daljšimi vožnjami je priporočljivo opraviti servisni pregled vozila.

Voznikom svetujemo, naj strokovnjakom prepustijo kontrolo hladilne tekočine, akumulatorja in ogrevalnega sistema, marsikaj pa lahko na vozilu preverijo oziroma postorijo tudi sami.

Letno tekočino za stekla je treba zamenjati z zimsko, preden se temperature spustijo pod ničlo. Sami lahko preverijo tudi metlice brisalcev. Dobra vidljivost,ki je eden ključnih pogojev za varno vožnjo,je v deževnih, meglenih razmerah ter ob sneženju slabša kot sicer. K temu doda svoje še krajši dan, zato je ključno, da brisalci delujejo, kot je treba.

 Bi znali sami zamenjati predrto pnevmatiko ali namestiti snežne verige?

Vsi vemo, da nič ni večno in vsaka stvar se prej ali slej pokvari. Včasih jo je treba celo nadomestiti z novo, o čemer verjetno nihče, ki ni dejansko postavljen pred dejstvo, na zalogo ne premišljuje. Zanašajoč se na lastno znanje in iznajdljivost ter časovno nedoločeno potrebo po intervenciji, si verjetno vsak izmed nas predstavlja, da zamenjava predrte pnevmatike, namestitev snežnih verig ali celo ohranitev zadostne količine vode za vetrobransko steklo ne more biti tako zelo velik zalogaj. Pa je temu res tako?

Iz raziskave, ki so jo lani pred začetkom zime opravili v AMZS in v kateri je sodelovalo 518 anketirancev in anketirank, je razvidno, da 36 % vprašanih ne bi znalo zamenjati kolesa na svojem avtomobilu, 47 %  jih meni, da bi znali namestiti snežne verige, kar 69 % pa jih je priznalo, da jim je med vožnjo že zmanjkalo tekočine za čiščenje vetrobranskega stekla. ( V spletni anketi na reprezentativnem vzorcu, je sodelovalo 518 anketirancev in anketirank, starih od 25 do 65 let, iz vseh slovenskih regij)

Če ste povsem iskreni sami s seboj, kam bi se uvrstili VI?

AMZS mehanikom za pomoč na cesti uspe okvare v 60 % odpraviti takoj – na licu mesta

Kakšne pa so najpogostejše intervencije na cestah, zaradi katerih jih vozniki pokličejo na pomoč?

Jurij Kočar: Še vedno je veliko primerov povezanih s klasičnimi okvarami, kot so: prazne pnevmatike, prazen akumulator, pretrgan jermen, manjša okvara na hladilnem sistemu, pregorele varovalke in podobno. Vse več pa je tudi težav, ki jim botruje elektronika.

Naš cilj je čim več okvar odpraviti takoj oziroma na mestu, kjer se je okvara zgodila. Tako voznikom, ki nas pokličejo na pomoč, omogočimo, da nemoteno nadaljujejo svojo pot. Naši mehaniki so pri tem uspešni  v 60 % primerov, prizadevamo pa si, da bi bil delež uspešno rešenih težav voznikov na mestu okvare vozila še višji.

Dokler se nič ne pripeti, se kot posamezniki najverjetneje ne sprašujemo ali je vse tako, kot je treba. V primeru nesreče pa … Verjetno bi si kdo v tistem trenutku želel zavrteti film nazaj in se, postavljen pred isto odločitev, poskusil odločiti drugače. Žal se življenjskega filma ne da zavrteti nazaj, zato poskrbite za lastno varnost na cesti že danes, tudi za jutri.

Petra Petravič

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice