Skip to content

Cilj prenovljene SLS je prevzem vlade 2022

SLS bo po rezultatih anket na junijskih volitvah uspel preboj v parlament z dobrim rezultatom. Politične komentatorje pa so razburili z drzno izjavo, da načrtujejo prevzem vlade na prihodnjih volitvah, torej leta 2022 če bodo le te redne. Kot edina stranka, ki se je zmožna povezovanja tako z SDS kot NSi in zmago na volitvah v Državni svet RS je za mnoge komentatorje takšen scenarij vse bolj mogoč.

Na državnozborskih volitvah v letošnjem letu je mogoče verjeti, da bo politična desnica ponudila vsaj dve resni izbiri. Tretja, ampak vedno močnejša, je tradicionalna Slovenska ljudska stranka. Slednji tudi rezultati zadnjih anket kažejo resno možnost vrnitve v parlament. Nova in očitno pomlajena ekipa SLS v svoj program in vrednote resnično verjame, zato jim vrnitev v parlament ne predstavlja le možnosti, temveč resen cilj in realnost. Ne le vrnitev, pričakujejo tudi dober rezultat, do leta 2022 pa ciljajo celo prevzem vlade.

Brez povezovanja ne bo šlo

Desnica vedno bolj šušlja – s kom se bo povezala Slovenska ljudska stranka? Seveda sta dve očitni možnosti Janševa Slovenska demokratska stranka in Ljudmilina Nova Slovenija, kateri med seboj ne moreta več sodelovati. Govora pa je celo o tretji možnosti – skupni listi manjših gospodarsko usmerjenih političnih strank pod patronatom SLS.

  • Sodelovanje z SDS: Pod novim vodstvom SLS, od 2014 namreč stranko vodi Celjan Marko Zidanšek, so zamere iz preteklosti očitno pozabljene. Dobro so že sodelovali pri volitvah v državni svet, ki je formalno sicer stanovski (ne politični) organ, ampak zmago koalicije SLS in SDS pripisujejo prav dogovoru med strankama.
  • Sodelovanje z NSi: Skupaj so sedeli v dveh vladah, leta 2014 pa celo sestavili skupno listo za Evropske volitve. Evropska ljudska stranka je doživela uspeh z dvema poslancema iz njenih vrst. Stranki tudi sicer pogosto oblikujeta lokalne koalicije, v EU pa Peterle in Bogovič delujeta usklajeno.
  • Tretja možnost: Časopis SDS Demokracija SLS omenja v projektu »skupnega nastopa pomladnih strank«, ki bi lahko predstavljal “novi Demos” pod okriljem Janeza Janše, v katerega poleg SDS in SLS štejejo še Glas za otroke in družine ter Kanglerjevo Nova Ljudska stranka.

Stranka SLS edina zmožna povezovanja na desnici?

»Pripravljeni smo sodelovati z vsemi, razen s skrajno levico in skrajno desnico. Pri tem ne izključujemo možnosti sodelovanja v vladi, ki bi jo vodil Janša, ali v kateri drugi, če bi odnos temeljil na partnerstvu. Smo previdni, kajti osnovna značilnost pridobivanja političnih partnerjev je prevečkrat osebni interes političnih akterjev hkrati z interesom dobička na račun izčrpavanja partnerskih strank,« so sporočili.

Inštitut dr. Antona Korošča, ki je uradni think tank SLS je edini, ki je prvake vseh treh pomladnih strank po večih letih uspel posesti za isto mizo. Foto: nt-rc.si

Bolj kot dobičkarsko »parčkanje« strank jih zanima povezovanje ljudi in programov, na kar se tudi močno osredotočajo. Iz stranke SLS je bilo jasno slišati predvsem, da je o povezovanju manj smiselno govoriti, dokler ni jasno, katere stranke (in s kakšnimi programi) se bodo za stolčke državnega zbora sploh potegovale.

delno povzeto po: Domovina.je

Metod Kranjc

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice