Skupaj z naravo so se prebudili tudi insekti in kakšnemu piku katerega izmed njih se skorajda ne moremo izogniti. Pa veste, kako reagirati v primeru pika določenega insekta in kako prepoznati znake alergične reakcije?
Večina insektov nas ne napade kar sama od sebe (razen tisti, ki se hranijo s krvjo), temveč nas pičijo oziroma ugriznejo kadar se razburijo ali branijo. Reakcija na pik/ugriz je odvisna od vrste insekta in od občutljivosti posameznika. Ugrizi bolh, pršic in komarjev običajno povzročajo srbečico, ne pa bolečine. Poglejmo si nekaj hitrih dejstev o pikih oziroma ugrizih insektov:
- Večina insektov je sposobna pika ali ugriza, posledice pa se lahko pojavijo v obliki blagega draženja kože ali pa v najslabšem primeru v obliki okužbe, ki lahko ogrozi življenje posameznika (malarija).
- Pajkov ne uvrščamo med žuželke, a lahko kljub temu ugriznejo. Njihov ugriz je običajno zelo boleč.
- Simptome, ki se pojavijo zaradi pika ali ugriza, lahko v večini primerov odpravimo sami, ne da bi obiskali zdravnika.
- Ugrize insektov med aktivnostjo na prostem lahko preprečimo z uporabo repelentov in primerne obleke.
Kateri insekti nas najpogosteje pičijo ali ugriznejo?
- Klop, ki se prehranjuje s človeško krvjo,
- različne vrste pajkov,
- naglavne uši,
- bolhe,
- čebela,
- osa,
- sršen,
- ognjene mravlje,
- stenice,
- gosenice,
- hišne muhe,
- ščurki.
Kateri simptomi se najpogosteje pojavijo po piku?
Ugrizi manjših insektov običajno povzročijo le srbečico, včasih lahko vidimo tudi sledi ugriza (majhna luknjica na površini kože). Območje okrog ugriza je lahko vneto, kar opazimo kot rdečkasto obarvano in rahlo otečeno kožo. Ugrizi žuželk v večini primerov ne povzročijo alergijske reakcije, česar pa ne moremo trditi za pik ose, čebele ali sršena. Znaki alergijske reakcije so:
- Prisotnost močne srbečice na mestu pika (zaradi praskanja se lahko prizadeto mesto okuži),
- pojav izpuščaja, ki se lahko razširi tudi na druge dele telesa,
- težave z dihanjem,
- bolečina v prsnem košu,
- krči,
- omotičnost ali omedlevica,
- slabost,
- pospešen srčni utrip,
- huda oteklina, ki se ne pojavi le na mestu pika, temveč tudi na jeziku ali ustnicah,
- slišno piskanje med dihanjem.
Vsi ti simptomi zahtevajo zdravniško pomoč.
Če pride do okužbe na mestu pika, se pojavijo naslednji znaki:
- Iztekanje gnoja iz mesta pika ali iz njegove okolice,
- otekle žleze,
- povišana telesna temperatura,
- splošno slabo počutje,
- simptomi, podobni gripi.
Kateri posamezniki so bolj izpostavljeni ugrizom insektov?
Vsi, ki imajo hišne ljubljenčke, morajo zelo dobro poskrbeti za njihove higienske standarde, saj se bolhe, klopi in drugi insekti zelo radi »prilepijo« na naše hišne ljubljenčke. Stenicam smo bolj izpostavljeni v najemniških stanovanjih s slabimi higienskimi standardi in v hotelih, prav tako pa lahko tveganje za kakšen pik ali ugriz povečajo aktivnosti na prostem, vključno s kampiranjem in potovanjem.
Kaj storiti v primeru pika/ugriza?
Dobro je vedeti, kateri insekt nas je pičil, saj bomo tako vedeli tudi, kako reagirati in bomo dobro pripravljeni, če bo morda v naslednjih nekaj minutah potreben obisk pri zdravniku.
Najprej se umaknite na varno mesto, zlasti, če ste naleteli na gnezdo insektov. Tako se boste izognili morebitnim dodatnim ugrizom in bolečini. Če gre za pik, pri katerem je prisotno želo, le-tega odstranite. Območje nato operite s hladno vodo, uporabite lahko tudi nežno milo. Naslednje, kar morate storiti je, da na mesto pika ali ugriza položite nekaj hladnega – led, ovit v brisačo, brisačo, namočeno v mrzlo vodo, kar koli zamrznjenega iz hladilnika, hladno žlico itd. Tako boste v trenutku zmanjšali bolečino in oteklino. Če je poškodba prisotna na roki ali nogi, prizadeto okončino dvignite nad nivo srca. V kolikor imate doma zaradi morebitnih sezonskih alergij na voljo tablete – antihistaminike, lahko vzamete 1 tableto, da boste omilili simptome pika oziroma ugriza. Običajno znaki in simptomi trajajo le dan ali dva. Če se v tem času situacija poslabša, brez oklevanja obiščite zdravnika.
Kako si še lahko pomagamo?
- Med ima antiseptične in antibakterijske lastnosti, ki pomirijo mesto ugriza/pika in zmanjšajo tveganje za nastanek okužbe. Vendar medu ne nanašajte na prizadeto mesto, kadar se nahajate na prostem – tako boste k vam privabili še več insektov.
- Notranja stran bananinega olupka je prav tako uporabna – če z njo podrgnemo prizadeto mesto, bomo pospešili celjenje rane.
- Gel aloe vere lahko nanesemo neposredno na prizadeto mesto. Aloe vera ima protivnetne lastnosti, prav tako pa lajša tudi bolečino in srbečico.
- Listi bazilike imajo protivnetne lastnosti, ki nam pridejo prav zlasti v primeru pikov komarjev, poleg tega pa zmanjšajo tudi oteklino. Bazilika deluje kot naravni repelent in je mnogi insekti ne marajo.
- Listerine je ustna voda, ki vsebuje mentol. Če nimate pri roki nič drugega, na prizadeto mesto nanesite malo Listerina, ki bo pomiril srbečico in draženje.
- Lepilni trak lahko prilepimo čez prizadeto mesto in tako preprečimo praskanje, ki bi sicer lahko povzročilo okužbo.
- Jabolčni kis bo pomiril prizadeto mesto in preprečil nastanek okužbe.
- Olje čajevca deluje kot antiseptik, kar pomeni, da zmanjšuje tveganje za nastanek okužbe.
- Kombinacija mleka in vode je pravzaprav stara tehnika, ki jo zagotovo poznajo naše babice in dedki. Preprosto zmešamo enako količino vode in posnetega mleka, ki ju nato nanesemo na predel pika/ugriza.
- Sok limete in limone deluje protibakterijsko, vendar ga na kožo ne nanašajte pred izpostavljenostjo soncu, saj lahko pospeši nastanek sončnih opeklin.
Sara Savec