Skip to content

Kako se znebiti celulita?

Tik pred poletjem se predstavnice nežnejšega spola pričnemo spraševati, kako se znebiti nadležnega videza pomarančaste kože. V upanju, da bomo do odhoda na morje vsaj delno odpravile celulit, posegamo po dragih preparatih, ki kožo napnejo, celulita pa ne odpravijo. Prav tako se zadnjih nekaj tednov pred dopustom lotimo rednega gibanja, nadloga pa ostaja tam, kjer si je najmanj želimo. Kaj storiti?

Celulita nimajo le ženske in nimajo ga le ljudje s prekomerno telesno težo. Opazimo ga lahko na vitkih ženskah, na mladih dekletih in na starejših gospeh. Predvsem dekleta imajo težave s celulitom, ki lahko privede do pomanjkanja samozavesti. Mnogi namreč menijo, da celulit pomeni, da imamo preveč kilogramov. Trdovratna nadloga se najpogosteje pojavi na zadnjici, stegnih in malce redkeje na trebuhu, radi pa rečemo, da je za njegov nastanek kriva genetika. Nemalokrat se zgodi, da mlado dekle za svoj celulit okrivi kar mamo. Preden kogar koli obsodimo za svojo pomarančasto kožo, moramo vedeti, da je za nastanek celulita v veliki meri odgovoren hormon, imenovan estrogen. Ta povzroča nalaganje maščobnih celic v podkožju. Drugi razlog za nastanek celulita pa je nepopolno izločanje toksinov (strupov) iz telesa, ki se zadržujejo v telesu. V obeh primerih se prične maščobno tkivo kopičiti v podkožju, zato se zmanjša prekrvavitev, pride pa do upočasnitve presnove in do propadanja vezivnega tkiva – posledico vidimo na značilnih mestih kot neravno površino kože z jamicami. Ženske se zelo rade pošalimo, da nas je pač »dobila toča«, v sebi pa se žremo, ker celulita ne moremo odpraviti ne glede na ves trud, ki ga vlagamo vanj.

Preverimo nekaj mitov o celulitu…

  • Ženske imajo več celulita kot moški. Ženske imamo več maščobe okoli bokov in stegen kot moški, imamo pa tudi manj vezivnega tkiva, ki bi »držalo vse na mestu«. Z zelo izraženim celulitom se po svetu srečuje približno 10% moških.
  • Videz celulita se s staranjem samo še poslabša. Ker igrajo hormoni najpomembnejšo vlogo pri nastajanju celulita, je trditev resnična. Manjše količine estrogena, do katerih pride med staranjem, pomenijo slabšo cirkulacijo krvi, zmanjšano proizvodnjo kolagena in posledično večjo opaznost celulita.
  • Celulit imamo zapisan v genih. Žal je trditev vsaj delno resnična. Celulit se namreč prenaša po ženski strani družine – če ga ima babica ali mama, obstaja večja verjetnost, da se bomo z njim srečali tudi mi. K sreči ima genetika le manjšo vlogo pri nastanku celulita, večjo vlogo pa pripisujemo prehrani, telesni vadbi in vzdrževanju zdravega telesa.
  • Telovadba lahko zmanjša videz celulita. Redna telesna aktivnost ne more v celoti odpraviti celulita, vendar pa lahko bistveno zmanjša njegovo opaznost. Več maščobe, kot je imamo pod kožo, večja je verjetnost, da bomo imeli celulit.
  • Kreme proti celulitu so učinkovite. Niso učinkovite, so pa drage. Namen teh krem je povečanje napetosti kože, zato je celulit manj opazen. Kakor hitro krema popusti, je celulit spet tam v prav tolikšni meri, kot je bil pred nanosom kreme. S kremami, ki vsebujejo sestavine, kot so kofein, ingver in zeleni ali črni čaj, spodbudimo prekrvavitev kože, vendar pa trajnega učinka žal ni.
  • Določena živila nam lahko pomagajo premagati celulit. Uživanje zdrave, uravnotežene prehrane, s poudarkom na živilih rastlinskega izvora, nam lahko pomaga ohranjati zdravo telesno težo, žal pa to ni zagotovilo, da ne bomo dobili celulita. Pomembna je tudi zadostna hidracija in omejen vnos soli v telo – zaradi soli se v telesu zadržuje voda, kar okrepi videz celulita. Odlična živila, ki vsebujejo več kot 90% vode, so kumare, lubenice, redkev, paradižnik in paprika.
  • Kajenje lahko poslabša videz celulita. Kadilci bodo trditev zagotovo opredelili kot lažno, pa vendar je bilo v številnih raziskavah dokazano, da cigaretni dim zmanjša pretok krvi skozi žile in ovira nastanek kolagena, zato se vezivno tkivo hitreje poškoduje in prikaže se lahko tudi celulit.

Kaj torej lahko storimo, da omilimo njegov videz?

  1. Najprej je potrebno spremeniti način prehranjevanja. Celulit je pogosto posledica nezdravega načina prehranjevanja (predvsem uživanja hitro pripravljene hrane), saj akumulirane maščobe zmanjšujejo elastičnost kože in upočasnijo njeno prekrvavitev. Uživati je potrebno alkalna živila, ogromno sadja in zelenjave, pa tudi beljakovin, zdravih maščob in žitaric.
  2. Nekaterim živilom se je treba izogibati. To velja zlasti za nekatere vrste ogljikovih hidratov, kot so bela moka, sladkor in predelana živila. Tudi kofein naj bi poslabšal videz celulita, saj vpliva na pretok krvi. Omejiti je torej potrebno vnos kave, pa tudi energijskih napitkov in Coca-Cole. Če je le mogoče se izogibajte kajenju in uživanju alkohola – oba v naše telo vneseta toksine.
  3. Knajpanje in suho krtačenje kože sta zelo učinkoviti naravni rešitvi. Knajpanje pomeni, da med tuširanjem izmenjujemo toplo in mrzlo vodo, kar pospeši pretok krvi, spodbudi obnovo celic in pospeši presnovo. Suho krtačenje je starejša metoda, ki je postala aktualna v zadnjih nekaj letih. Ščetka naj bo izdelana iz naravnih ščetin. Suho krtačenje izvajamo 3× tedensko vsaj 5 minut.
  4. Zadostna hidracija pomeni uživanje dovolj tekočin, najbolje vode. Voda očisti telo in pospeši odstranjevanje strupov iz telesa, posledica česar je zmanjšan videz celulita, pa tudi boljše splošno počutje. Koža zaradi vode postane čvrstejša, kadar je dehidrirana, pa je izsušena, tanka in upadla. Odrasla oseba bi morala zaužiti najmanj 8 – 9 kozarcev vode dnevno, kadar je telesno aktivna pa seveda več.
  5. Intenzivni kardio trening poviša srčni utrip in poskrbi za kurjenje odvečnih maščob po vsem telesu. Odpravimo se lahko v hribe, lahko kolesarimo, plavamo, izvajamo aerobiko, se vpišemo na zumbo ali ples. V kombinaciji z vajami za rast in krepitev mišic je lahko intenzivni kardio trening zelo učinkovit pri zmanjševanju videza celulita.

V enih izmed zadnjih raziskav so strokovnjaki ugotovili, da lahko k nastajanju celulita ogromno prispeva tudi stresen življenjski slog, ki vpliva na proizvodnjo hormonov.

Če malce opazujemo ljudi, hitro opazimo, da imajo tudi mnogi športniki nekaj celulita, kljub rednim treningom. Konec koncev smo vsi samo ljudje. Vsekakor pa vam odsvetujemo poseganje po dragih čudežnih kremah, ki naj bi že po nekaj dneh uporabe odpravile celulit, predvsem pa kakršnim koli posegom, s katerimi lahko napravimo več škode kor koristi. Reklam za uporabo tovrstnih krem je vse več, na drugi strani pa je vse več nezadovoljnih uporabnic, ki so zanje zapravile denar, učinka pa ni. Celulit nastaja več let, ne nastane kar čez noč, zato tudi ne moremo pričakovati, da bo čez noč izginil. Nekaj preprostih sprememb v življenjskem slogu in potrpežljivost je vse, kar potrebujemo za njegovo odpravo!
Sara Savec

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice