Vsak letni čas nam prinese nekaj posebnega, kaj lepega in očarljivega. Vsak je obarvan v svoje barve, temperature in izgled. Vsak od teh nam da tisto, kar v tistem času potrebujemo, je za nas dobro, koristno in zdravo. Narava točno ve, kaj je najbolje za nas. Ampak priznajmo, velika večina ima še vedno najraje tople mesece, pomlad in poletje. Ko se pričnejo dopusti, topla in sveža jutra, čivkanje ptic, zvečer pa nas v sanje popeljejo črički. Prav poseben čar. Narava pa nam podari tudi najpomembnejše gorivo, hrano. Poleti nas obdari z ogromno plodovi, sadjem in zelenjavo. Ni ga boljšega, kot se sredi dneva ohladiti s sočno sadno solato ali pojesti en ogromen paradižnik, kar tako, malo posoljen, brez vsega.
Poleti nam paše lahka, sveža in sočna hrana. Na voljo imamo ogromno kombinacij, saj je na razpolago vse, kar smo spomladi posejali v zemljo. Da pa bi izkoristili dobro z zdravim, je včasih kar težko pripraviti obroke. Težava nastane pri idejah, saj se večinoma prehranjujemo enolično in dolgočasno, saj imamo pomanjkanje časa, pa tudi volje.
Dan naj se začne z obilnim zajtrkom, katerega si v tem času dobro izpopolnimo z raznimi domačimi namazi. Namazi so lahko iz skute z zelišči, razna naribana zelenjava, kot je korenje, paprika. Priljubljen je avokadov, jajčni in ribji namaz v kombinaciji s svežim paradižnikom, papriko in kumarami. Pripravimo ga malenkost več in si ga vzemimo s seboj na delovno mesto ali na pot.
Tudi če je zunaj vroče, nekaterim še vedno prijajo tople juhe. V poletnih dneh se pripravljajo različne oblike juh. Uporabimo sezonsko zelenjavo in se poigravajmo. Vse od bučk do cvetače. Enkrat kremna, drugič ne. Idej za juhe je ogromno. Čebulna, česnova, čemaževa, krompirjeva, korenčkova, fižolova, paradižnikova, gobova, porova, brokolijeva, na morju pa ne smemo pozabiti še na ribjo. Nekaterim so všeč tudi hladne juhe. Kumarična in paradižnikova. Dobro se obnesejo tudi razne enolončnice z mesom, ki jih brez težav tudi zamrznemo.
Kosilo pa poleti dobi drugo ime – solata. Na tisoč in en način. Samo da je obrok svež, lokalen, vitaminski. Vse od zelene solate, paradižnika, paprike, čebule, kumare, zelja, fižola, graha, rukole… Najbolje je vsega po malem, zraven pa si pripravimo meso, ribe, ajdove testenine, tudi zelišča kot je npr. bazilika ali razna semena. Solate so odlične tudi z ješprenjem, ajdovo kašo ali lečo. Za kalorično bombo pa poskrbijo še razni siri in jogurtovi prelivi, ki dodajo piko na i. Tako je v obroku vsega po malem. Beljakovin, vlaknin, ogljikovih hidratov in maščob.
K vsaki poletni zelenjavi se odlično podajo tudi jajca. Pripravimo jih lahko na različne načine, vse od pečenih na oko, vmešana ali kuhana. Ne pozabimo na omlete, ki jih nadevamo s poljubno zelenjavo. Vse kar nam je všeč iz vrta, pa vse do avokada, oliv ali gob. Odlične so tudi s paradižnikom, kot sataraš.
Sadje se odlično ujema v kombinaciji z raznimi oreščki, ki predstavljajo tudi odličen vir zdravih maščob, ki jih naše telo še kako potrebuje. Sadja je poleti dovolj, le vsak sam naj si privošči tisto, kar ima najraje. Sadje je super iztočnica za mešanje s skuto, grškim jogurtom ali navadnim jogurtom. Lahko si pripravimo razne frapeje in smutije. Izredno zdravo je tudi jagodičevje, borovnice, maline, ribez, robide, aronija, gozdne jagode.
Ker je sadja dovolj in ga toliko na enkrat niti ne moremo pojesti, ga lahko zamrznemo, pripravimo kompote, sokove, čežane ali pa spečemo okusna peciva. Seveda brez sladkorja in bele moke. Za idejo – s proseno kašo. Lahko pripravimo sadni sladoled, jogurt, še boljše, sadni sorbet.
Ob druženju s prijatelji v hladni senčki, je poleg hladne pijače in ogromne ponudbe sveže zelenjave še vedno neizogibna peka mesa na žaru. Priznajmo, da se kljub vročini temu še vedno ne moremo upreti. V neomejenih količinah je tudi začimbnic, ki našim obrokom dajejo poseben vonj, okus in čar. Vse od peteršilja, zelene, origana, timijana, bazilike, mete in melice. Le te nam lahko obogatijo okus limonade ali vode , na katero ne smemo pozabiti.
Vso sadje, zelenjavo in začimbe, ki je ne porabimo, obvezno zamrznemo ali posušimo. Iz paradižnika lahko pripravimo domačo mezgo ali pelate, stročji fižol in grah nam bosta v zimskih dneh popestrila mineštro, korenje juho, sadje pa domači štrudelj ali pito.
Pripraviti zdrav, okusen in privlačen obrok ni težko, saj imamo vsega v izobilju. Uporabimo domišljijo, odprimo zaprašeno kuharsko knjigo in poskrbimo tudi za stilsko navdušenje v kuhinji. Nadenimo si moden predpasnik in se ob zvokih dalmatinskih pesmi nežno popeljimo daleč stran, tja, kjer nekaj tako šumi in dišiiii…
Z okusom, Špela
[…] da se še en teden zapored odločite za isto jed, popestrite svoj popoldanski obrok z enim od teh noro okusnih jedi. Tudi če vam primanjkuje časa za kuhanje, so te jedi odlične za kosilo na hitro. Ne le da bo […]