
V mnogih državah po vsem svetu nestabilna politična situacija, grožnja terorističnih napadov ali visoka stopnja kriminala predstavljajo neizmerno varnostno tveganje za potnike. Druga pomembna vprašanja vključujejo zdravstveno oskrbo in pogoje na cesti. Ob upoštevanju teh dejavnikov, karta za interaktivno tveganje za leto 2019 kaže, katere države so najbolj ranljive za varnost potnikov po vsem svetu.
Popolnoma varni, se potniki v letu 2019 lahko počutijo v le nekaj državah na svetu in vse te države so v Evropi. To je prikazano na karti potovalnih tveganj, ki sta ga objavila SOS International in Control Risks. Glede na objavo, je skrb za varnost nepomembna za potovanje na Danskem, Finskem, Grenlandiji, na Islandiji, v Luksemburgu, na Norveškem, v Sloveniji in v Švici, kar simbolizira svetlo zelena barva na zemljevidu.
Poročilo je kombinacija analize tekočega leta in napovedi za leto 2019. Strokovnjaki so preučili trenutne politične razmere in dejavnike, kot so teroristične grožnje, napadi, socialni nemiri in goljufiva kazniva dejanja. Tudi ugrabitve, ki so v nekaterih regijah sveta, kot je Latinska Amerika, nevarnost, so vključene v oceno.
Nato se rezultat razdeli na pet ravni tveganja: nepomembno, nizko, srednje, visoko in ekstremno.
Ocene letnega poročila namenjene predvsem podjetjem in poslovnim potnikom. Toda hkrati turistom in potnikom ponujajo dobro orientacijo pri izbiri ali oceni njihovega cilja.
Evropa kot celota je varna
Potovanje je relativno varno ne samo v osmih zgoraj omenjenih evropskih državah, ampak skoraj povsod v Evropi. Tako je tveganje za skoraj vse države razvrščeno kot nizko.
Tudi v Severni Ameriki, delih Južne Amerike, Kitajske, Japonske, Avstralije in Nove Zelandije je nizko varnostno tveganje, prav tako v nekaterih afriških državah, kot so Maroko, Senegal, Gana, Namibija in Bocvana.
Kjer je tveganje še negotovo
V mnogih drugih državah v Aziji, Afriki in Ameriki je tveganje ocenjeno kot srednja in visoka ter celo »ekstremno« v nekaterih državah po vsem svetu. Zlasti nevarna so mejna območja med Egiptom in Izraelom, območjih v Gazi, deli Ukrajine in Srednjeafriška republika. Naštete so bile tudi naslednje države in regije:
POTOVALNA OPOZORILA:
- Sirija
- Libija
- Afganistan
- Irak
- Jemen
- Somalija
- Južni Sudan
- Mali
DELNA POTOVALNA OPOZORILA:
- Mavretanija
- Libanon
- Demokratična republika Kongo
- Egipt
- Burkina Faso
- Nigerija
- Ukrajina
- Kamerun
- Filipini
- Alžirija
- Mali
- Eritreja
- Čad
- Palestinska ozemlja
- Pakistan
- Niger
- Mehika
- El Salvador
- Honduras
- Nikaragva
- Deli Ekvadorja
- Venezuela
- Slonokoščena obala
- Mozambik
- Tajikistan
- Deli Indije
- Papua Nova Gvineja
Države z najvišjo stopnjo tveganja za zdravje
Ni samo tveganje terorističnih napadov ali nestabilnih političnih razmer tisto, kar lahko ogroža turiste, ampak so to tudi epidemije in slaba zdravstvena oskrba. Tudi tveganje za zdravje posameznih držav je mogoče prebrati z interaktivnega zemljevida.
V skladu z analizo so največja zdravstvena tveganja v Afriki, kjer je zdravstvena oskrba še vedno nezadostna v nekaterih državah. Irak, Sirija in Afganistan so med državami z največjim tveganjem za zdravje, kot tudi Severna Koreja, Haiti in Venezuela.
Evropa, Severna Amerika in Avstralija v zvezi s tem štejejo za razmeroma varne. V državah, ki so na zemljevidu označene z rjavo barvo, obstaja potencial za hitro razvijajoče se tveganje, zlasti zunaj metropolitanskih območij. V večjih mestih pa obstaja visok standard zdravstvene oskrbe.
Varnost v prometu
Drugo vprašanje, ki sta ga SOS International in Control Risks preučevala se nanaša na varnost v cestnem prometu. Iz tega je mogoče na primer prebrati, kakšna je kakovost cest v zadevni državi in ali obstajajo zakoni za zaščito uporabnikov cest, kot so varnostni pas, omejitev hitrosti ali prepoved alkohola za volanom.
Največje tveganje v cestnem prometu torej obstaja v večjem delu afriških držav, v Savdski Arabiji, Omanu, Iranu, Kazahstanu, na Tajskem in v Vietnamu ter v Dominikanski republiki. Prav tako je nevarnejše na cestah Rusije, Kitajske, Mongolije, Malezije in Mjanmara, tveganje pa je veliko tudi v Braziliji, Boliviji, Paragvaju, Ekvadorju, Gvatemali in nekaterih drugih državah Afrike in Bližnjega vzhoda. V celotni Evropi, v severnoameriških državah in v Avstraliji turistom ni treba skrbeti glede tega, tukaj je tveganje zelo nizko do nizko.
Marko Vidrih