Skip to content

Vsi govorijo o nekakšnih megatrendih – toda kaj to dejansko je?

Megatrendi združujejo tehnologije, kar pogosto povzroči, da se tradicionalna podjetja začnejo poslovati prilagojeno in drugače. Poslovneži trenutno upajo na dober zagon tehnologije 5G. Področja, kot so avtonomna vožnja, hologramska telefonija ali zdravstveni podatki z analitiko v realnem času, pa so področja, kjer lahko nova tehnologija prinese ogromne spremembe.

Nove tehnologije in njihova uporaba obračajo korporativno krajino – in ponujajo priložnosti za vlagatelje. Po svetu poletne temperature postavljajo nove rekorde, vročinski valovi in suše pa uničujejo pridelke kmetov.

Podnebne spremembe danes močno vplivajo na vsa možna področja – življenja, družbe, politike in gospodarstva. Nenazadnje zaradi tega raziskovalci, podjetja in različna združenja, razvoj opredeljujejo kot dolgoročni megatrend.

Globalni gledano v primerjavi s kratkoročnimi trendi, kot so moda ali potrošnja, so megatrendi torej dolgoročnejša gibanja, ki ne vplivajo le na eno področje družbe, ampak spremenijo naš pogled na svet in spremenijo politični in gospodarski položaj podjetij, industrije, organizacije, družbe in države.

V večini primerov so megatrendi globalni v svojih učinkih, vendar so lahko različni v različnih regijah sveta in družbenih slojih. Poleg tega se lahko megatrendi prekrivajo v svojih sestavnih delih in učinkih, včasih pa jih je težko ločiti.

Naš socialni svet, in s tem svet trendov, prihodnosti in inovacij, ne deluje v skladu z zakoni, ki jih je mogoče priznati in se štejejo za splošno veljavne. Kljub temu analiza megatrendov ni izgubila pomena za podjetja, organizacije in vlade. Vendar se raziskovalci ne strinjajo vedno glede izbire, teže in poimenovanja trenutnih megatrendov.

Še enkrat – Kaj so torej megatrendi?

Dolgoročne naložbene teme so na borzi povzete pod ključno besedo megatrendi. Gre za področja/tehnologije, ki bodo spremenile naš način življenja. Megatrende lahko definiramo tudi kot stavo na prihodnost.

Kakšni so primeri teh trendov?

Pametni telefon je verjetno vzorčni primer. Telefonija se je spremenila iz fiksnega v mobilni telefon. Ko je Apple predstavil svoj iPhone, bi lahko drugi ponudniki to kritizirali in mu ne sledili z zaslonom na dotik in strukturi aplikacije, ker so mu, je bil to megatrend. Z iPhoneom je Apple nedvomno postavil svet telefonije na novo podlago.

Ta motnja je motila industrijo mobilne telefonije. Prejšnji industrijski vodja Nokia se je zrušil. Stephen Elop, takratni vodja Nokie, je na novinarski konferenci s solzami v očeh dejal: »Nismo naredili nič narobe, ampak smo nekako izgubili.«

Ali mora vsaka inovacija imeti takšne posledice?

Ne. Razlika je med inovacijami in motnjami. Razlika med normalno in motečo inovacijo je v naravi spremembe, menijo strokovnjaki. Inovacija zgolj pospešuje proizvod ali trg. Tako so glasbene kasete zamenjale gramofonske plošče, kasete pa je zamenjal CD. Ta trg ni postal moteč do leta 1999, ko se je začel spletni trg glasbe Napster in popolnoma spremenil način nakupa ali dostopnosti glasbe. Napster je nekoč preštel 80 milijonov glasbenih oboževalcev, dokler platforma ni prenehala delovati po tožbah zaradi kršenja avtorskih pravic. Toda glasbeni trg se je že spremenil. Danes na trgu prevladujejo storitve pretakanja, kot je Spotify.

Kako lahko vlagatelj prepozna, kaj je megatrend?

Na vsakega konja, na katerega bi stavili, je seveda tvegano. Toda če pogledate probleme našega časa, lahko vidite, kje bi lahko padle možnosti za nove ideje in rešitve, ki bi se lahko reorganizirale na enem področju.

Inovacije so gonilo gospodarstva. Neredko se podjetja zapletejo v trende, ki se kot valovi prelivajo nad njimi.

Kakšni so trenutni megatrendi?

Demografske spremembe so ena najbolj predvidljivih tem, ki se pojavljajo. Ti vključujejo področja, kot so rast prebivalstva, rast srednjega razreda in staranje prebivalstva. To so teme, v katere je mogoče investirati z veliko priložnostmi – od sveta prostega časa do zdravstvenega sektorja. Ko gre za odstranjevanje vode in odpadkov (ključna beseda plastika v morju), lahko opazimo še eno veliko temo. Območja oskrbe z vodo ali sanitarnih sistemov so globalno prisotna v različnih oblikah. V okviru vprašanj o vodi in odpadkih obstajajo priložnosti za naložbe v vrednostni verigi, tudi v podjetjih, ki razvijajo nove tehnologije. Ta tema ima tudi podporno okolje, ki ga podpira globalni megatrend. Rast prebivalstva, stopnja urbanizacije, okoljske omejitve, ureditev in ustvarjanje svetovne blaginje so primeri.

In na tehničnem področju?

Tukaj bo zlasti uvedba standarda mobilnih komunikacij 5G zagotovila spremembe. Ker je s tem mogoča veliko večja hitrost prenosa podatkov in večje zmogljivosti. Področja avtonomne vožnje, hologramske telefonije, zdravstvenih podatkov v realnem času so primeri, kjer lahko novi standard prinese globoke spremembe.

Pričakovanja industrije in gospodarstva te nove tehnologije so zelo velika.

Koliko denarja vlagatelji porabijo za megatrende?

Določitev velikosti tega trga ni lahko. Tematska sredstva (kot so sklad za odlaganje odpadkov v zvestobi, sklad za trende v vseh trendih ali sklad za hranjenje v Pictet-u), certifikati (kot so tisti, ki jih izdajo UBS-ov indeks globalne tehnologije Robo Global, ali Vontobelov indeks aktivne umetne inteligence) ali posamezne delnice – veliko je možnosti za vlaganje v to temo.

Na podlagi podatkov ameriške družbe za obdelavo podatkov Broadridge (ki povzema sredstva v več kategorijah), Fidelity ocenjuje, da čezmejna dodelitev deležev za megatrende znaša 204,6 milijarde dolarjev (konec marca). ESG/Trajnostno vlaganje – tovrstne naložbe se lahko obravnavajo tudi kot trenutni megatrend – po podatkih Broadridgea so vredni približno 580 milijard ameriških dolarjev.

Ali lahko izmerite vpliv denarja vlagateljev? Na primer, koliko odpadkov bi lahko reciklirali, ker so vlagatelji verjeli in vlagali v podjetje?

Trenutno ni nobenih študij o tem, kako bo ta denar izboljšal svet, koliko manj bo CO2 izpusta ali kakšen bo vpliv recikliranja ali varčevanja z viri. Obstajajo pristopi, ki kažejo, kako lahko pritisk vlagateljev pomaga. Izstop iz naložb v premog (odsvojitev) je na primer področje, ki ga močno spodbujajo pritiski institucionalnih vlagateljev. Norveški državni premoženjski sklad je bil eden prvih, ki je naredil to potezo.

Pri vprašanjih, kako vplivajo megatrendne naložbe z vidika tako imenovanega »vplivnega vlaganja«, postane še bolj zapleteno. Gre za podkategorijo tematskih naložb, katerih cilj je doseči občutno boljše rezultate po vsem svetu v zvezi z izobraževanjem, zmanjševanjem revščine, pomanjkanjem naravnih virov, enakostjo med spoloma in raso.

Marko Vidrih

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice