Skip to content

Slovenija bi lahko postala »regionalni katalizator« za obnovljive vire energije

Proizvodnja energije iz obnovljivih virov se hitro povečuje tako v Evropi kot v Sloveniji. Zaradi močnega znižanja stroškov sončnih celic se je od leta 2005 proizvodnja sončne električne energije v Evropi povečevala s povprečno 56% na leto.

Po nedavnem poročilu nacionalnega regulatorja, Agencije za energijo, se je delež električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji v letu 2018 povečal na 21,8 odstotka, kar je za 3,4 odstotka več kot leta 2005.

Poročilo navaja tudi, da energija, ki temelji na obnovljivih virih, proizvede 34,5 odstotka celotne slovenske proizvodnje energije. Slednja se vsako leto poveča za pet odstotkov.

Ti pozitivni podatki so nastali, ko je slovenska podporna shema za obnovljive vire, ki je bila vzpostavljena leta 2009, zagotavljala sredstva in spodbude za več kot 2.500 proizvajalcev in 3.859 proizvodnih zmogljivosti. V letu 2018 je shema podprla 135,1 milijona evrov plačil za sektor obnovljivih virov energije, čeprav je to v primerjavi z letom 2017 za pet odstotkov nižje.

Če želi vlada doseči 25-odstotni cilj, ki ga je EU določila za leto 2020, pa so kljub pozitivnim stopnjam rasti potrebne nadaljnje izboljšave. Prometni sektor je denimo dosegel 4,7 od 10,5-odstotnega cilja.

Poročilo regulatorja kaže, da te številke ne odražajo resničnega potenciala Slovenije na področju obnovljivih virov energije. Sektor obnovljivih virov v državi je odvisen od tržnih dejavnikov, kot so cena emisijskih kuponov in regionalne konkurenčne sile.

Evropska komisija je do leta 2030 določila cilj 37 odstotkov in pozvala slovensko vlado, naj ukrepa, da se ta doseže. To vključuje izboljšanje naložbenih priložnosti in strategij, ukrepanje za določitev stroškovno učinkovitih politik za zagotavljanje učinkovitosti.

Komisija Slovenijo spodbuja tudi k diverzifikaciji, da bi dosegla cilje energetske varnosti. Zmanjševanje odvisnosti od določenih sektorjev, vzpostavljanje prožnosti in nadaljnje povezovanje trgov so ključnega pomena za utiranje poti naprej – za čistejšo prihodnost. Spodbujen je bil tudi makro regionalni pristop, saj lahko pogled na usklajevanje za pomoč širšemu ekosistemu dodatno zmanjša ogljični odtis regije na celostni ravni.

Podpredsednik komisije Maroš Šefčovič je dejal, da slovenska pot k obnovljivi prihodnosti spodbuja pozitivno okolje za čisto tehnologijo in inovacije. Trdi, da to ustvarja poslovne priložnosti in ublaži nezdravo odvisnost od fosilnih goriv, kar kaže na to, da lahko vidimo Slovenijo kot regionalnega katalizatorja na tem področju.

Marko Vidrih

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice