Iz domače kuhinje: Tradicionalno nedeljsko slovensko kosilo
Tradicionalni slovenski zajtrk je gotovo poznan vsakemu Slovencu, še posebej odkar se z njim srečujejo otroci v osnovnih šolah in vrtcih. V splošnem je nekoliko manj znanega o tradicionalnem slovenskem kosilu in o tem, kaj so naši predniki na svoje mize postavljali opoldne. Slovenija je kljub svoji geografski majhnosti zelo raznolika in rodovitna dežela, torej so naši predniki običajno kuhali predvsem tisto hrano, ki so jo pridelali sami doma. Ker je trenutno pogosto obiskovanje trgovin z živili zaradi koronavirusa odsvetovano in ker so tudi trgovine z živili ob nedeljah zaprte, bi se po nasvet za nedeljsko kosilo lahko zatekli k našim prednikom, ki v svojem življenju niso poznali supermarketov in velikih tržnic. Kaj tipičnega slovenskega torej lahko skuhamo v teh časih, in kaj v daljni, normalizirani prihodnosti ponuditi gostom iz tujih držav, ki želijo okusiti tradicionalno slovensko kosilo?
Tipičnemu slovenskemu kosilu ne sme manjkati goveja juha z domačimi rezanci.
Recept za klasično govejo juho je sledeč:
Potrebujete
- 1 kg govedine s kostmi
- 3 korenja
- 1 peteršiljeva korenina
- četrt gomoljne zelene
- pol paradižnika
- 1 manjši por
- 2 čebuli
- 2 stroka česna
- ščepec soli
- 6 zrn črnega popra
- lovorjev list
- šopek peteršilja
- vejica timijana
- vejica majarona
- vejica zelene
Najprej pripravimo sestavine: meso in kosti operemo ter obrišemo, operemo por, korenje in peteršiljevo korenino ostrgamo ter razrežemo na manjše koščke, zeleno in čebulo olupimo ter razrežemo na večje koščke. Iz vejic peteršilja, timijana, majarona in zelene naredimo zeliščni šopek.
Nato v lonec nalijemo 2,5 litra vode, kamor dodamo meso in ga zavremo, od takrat kuhamo pri nižji temperaturi, s površine pa s penovko pobiramo odvečno peno. Ko pene več ni, lonec pokrijemo in kuhamo 1 uro in 30 minut.
Po 90 minutah kuhanja dodamo vso zelenjavo, lovor, poper, neolupljene stroke česna in zeliščni šopek, nakar kuhamo še 60 minut, 10 minut pred koncem pa juho še solimo.
Ko je to končano, naj juha 10 minut stoji. Nato jo precedimo in v precejeno juho po želji vhukamo izbrano zakuho ali jušni vložek.
Ko jo serviramo, jo potresemo s peteršiljem ali drobnjakom, v njej lahko jemo tudi narezano meso ali zelenjavo, ki sta se kuhala v njej.
Pri glavni jedi tradicionalnega slovenskega kosila je prav gotovo nepogrešljiv praženi krompir. Če ga želite skuhati za štiri osebe, boste potrebovali:
- 1 kg krompirja
- 2 čebuli
- 0.5 dl olja
- ščepec popra
- ščepec soli
- šopek peteršilja
Za začetek je treba neolupljen krompir očistiti in oprati. Ko ga stresemo v lonec, prilijemo toliko hladne vode, da je krompir zalit. Vodo zavremo, nato pa pri pokritem loncu počasi kuhamo okoli 20 minut.
Ko krompir odstavimo, odlijemo vodo, krompir ohladimo.
Med tem, ko v globlji ponvi segrevamo olje, čebulo olupimo in narežemo na tanke rezine. Ko se olje segreje, na njem hitro prepražimo čebulo, da zarumeni, nato ji dodamo kuhan krompir. Vsebino najprej pražimo pri nižji temperaturi, ki jo proti koncu povišamo. Krompir je med tem trema začiniti s poprom in soljo in ga le nekajkrat premešati.
Ko ponev odstavimo, na krompir nasekljamo peteršilj.
Slovensko tradicionalno kosilo h krompirju zahteva tudi meso; nekateri naši predniki so se zadovoljili z govedino iz goveje juhe, drugi so jedli pečenega piščanca ali pečenko.
K tipičnemu slovenskemu kosilu sodi tudi solata z vrta s prelivom iz olja, kisa in soli.
Dober tek!