Luj Šprohar: “Če bodo invalidi čakali na stroko, so obsojeni na nižanje socialnega standarda”
Od 1. do 6. junija je potekal Teden slepih, katerega namen je med drugim tudi izpostaviti probleme, s katerimi se slepi in slabovidni soočajo. Ob tej priložnosti smo se pogovarjali s kulturnikom in politikom Lujem Šproharjem, znanim zagovornikom slepih in slabovidnih.
Svoje misli je takole povzel:
V Sloveniji živi več kot 4.000 slepih in slabovidnih ljudi. Njihov standard je relativno dober, vendar pa imamo nekaj težav. Generalna težava je zaposlovanje, ki je tudi splošna težava v družbi. Problem je v tem, da se stroka ne ukvarja zadosti s tem, delodajalci pa tudi nimajo dobrega pogleda v to, kaj slepi zmorejo, s tem da imamo slepi v vseh socialnih kategorijah najvišjo stopnjo izobrazbe. Ta potencial bi se dalo izkoristiti, v Angliji, na primer, je bil nekoč notranji minister slep.
Mislim, da bi država morala narediti več. Ker lahko naredi. Predlagam, da se na Ministrstvu za zdravje ustanovi direktorat ali nekaj podobnega, ki bi delal z invalidi. Ti trenutno na MZ nimajo sogovornika, na Ministrstvu za delo pa je bolj… pa ne bom uporabil izraza šlamastika. Tam so tudi ljudje, ki nimajo niti izkušenj, znanja ali empatije do tega, in to je slabo. Menim, da bi morala vlada nujno nekaj ljudi potegniti zraven. Hvala Bogu, da je na Ministrstvo za delo prišel Cveto Sever, ampak bi moral priti še kdo. Rak rana je predvsem MZ, ki nima ta to nobenega smisla, nimajo občutka. Poskušam priti do predsednika vlade in mu to razložiti.
Slepi in slabovidni pa veliko naredijo zase, in še več bi naredili, če bi jim država nudila pomoč, vsaj v zvezi z zaposlovanjem. Ko bo SLS prišla v parlament, se bodo te stvari pospešile, ker bom jaz osebno odgovoren za to.
Ali v času do volitev tako ne pričakujete možnosti za sistemsko izboljšanje statusa slepih in slabovidnih?
Seveda pričakujem. Vedno imam polno vizij in idej. Ena se nanaša na Nacionalni svet invalidskih organzacij, ki mora spremeniti način razmišljanja in se spet postaviti nekdanjo pozicijo, kot je bila v času “stare garde” in je bil to pravni subjekt, ki je nekaj veljal, in ga je država spoštovala. Zdaj ga pa ne. Zato se trudim, da bi zamenjali nekatere ljudi, predvsem pa, da bi se otresli tega “defekta”, ko govorijo, da “s politiko pa ne!” Jaz pa pravim, s politiko se moramo ukvarjati, politika je nujna. Brez tega ne bo nič. Če bodo invalidi čakali na stroko, so obsojeni na nižanje socialnega standarda.
Stroka lahko torej daje priporočila politiki, odločitev pa je vedno politična?
Stroka mora biti strkokvna, pa praviloma ni. To so moje izkušnje in izkušnje mnogih drugih ljudi, ki smo si morali sami izbotiti to, kar imamo, in hvala Bogu, da imamo dosti relativno izobraženih in sposobnih ljudi. Vedno sem vedel, da je treba igrati na politiko, ker politika nazadnje povsod odloča.
Menite, da je politika edini vzvod v korist slepih in slabovidnih, pa tudi ostalih invalidov?
Da, in to stranka, ki ima za to smisel, občutek, in pa seveda vpliv. SLS občutek ima, vpliv bo pa, srčno upam, kmalu dobila.