Skip to content

Bodo nevladne organizacije ponovno ogrozile kmete?

Napadi volkov in medvedov so postali že stalnica. Zato je razumljivo, da je Agencija Republike Slovenije za okolje končno izdala odločbo o odvzemu 115 medvedov. Le vprašanje časa je bilo, kdaj se bodo oglasile nevladne organizacije in odločbi nasprotovale. Trenutno so se odzvali v društvu za dobrobit živali AniMa, kjer menijo, da je ARSO znova izdala nelegalno dovoljenje.

AniMa meni, da je dovoljenje za odstrel zločin

Društvo za dobrobit živali AniMa iz Miklavža na Dravskem polju se je prvo odzvalo na odločbo ARSO. Menijo, da je novo dovoljenje za odvzem medvedov iz narave nezakonito in spodbuja krivolov.

Vztrajajo pri prepričanju, da je predlog za odstrel pripravila zelo kontroverzna služba – Zavod za gozdove, ki po njihovem mnenju vidi samo proizvodno funkcijo gozda in živali v njem, torej dobiček. »Divjad, ki je predvidena za odstrel, lahko slovenske lovske družine prepustijo tudi lovskim gostom. Na Zavodu za gozdove Slovenije so lani na ta račun zaslužili okoli 2,4 milijona evrov,« so še zapisali v svoji objavi.

Krivdo za nastalo situacijo valijo na ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandro Pivec, ki je po njihovem mnenju »zaradi pritiskov, medijske manipulacije in ignoriranja zakonodaje predlagala interventni zakon za odstrel 175 medvedov in 11 volkov, ki ga je aprila letos ustavno sodišče razveljavilo, pred tem pa je tri odloke o kvotnih pobojih medvedov ustavilo upravno sodišče«.

Zapisali so še, da se bodo s predlogom želje ministrice Pivčeve in njenih deležnikov očitno uresničile, kljub vsem zakonom, posledicam, razsodbam in sodbam tako domačih sodišč kot sodišča EU.

V svojem zapisu so še izpostavili, da je 80 medvedov za odstrel težkih do 100 kilogramov. »Takšno sistematično pobijanje spolno nezrelih mladičev, ki pa imajo najokusnejše meso, pomeni ogrožanje dolgoročnega preživetja vrste, saj Zavod za gozdove ali Lovska zveza ne moreta vedeti, kateri so tisti osebki medvedov, ki so ključni za moč, vitalnost in biološko raznovrstnost populacije. S kvotnim načinom pobijanja se morda onemogoči in izloči iz evolucijskega procesa ‘najboljše’ gene. Se pa seveda omogoči najboljše meso na menijih ‘priznanih’ preprodajalcev in ponudnikov medvedjega mesa,« so še zapisali.

V SLS poudarjajo, da je sporočilo AniMe enostransko in zavajajoče

Stranka SLS problematiko zveri spremlja že od samega začetka in vseskozi opozarja na kritično situacijo, v kateri so se znašli kmetje in podeželani, kjer so napadi zveri stalnica. Zato odločitev Agencije Republike Slovenije za okolje o izdaji dovoljenja za odvzem 115 osebkov vrste rjavi medved iz narave pozdravljajo.

Hkrati pa z zaskrbljenostjo spremljajo enostranska in zavajajoča sporočila in pozive Društva za dobrobit živali AniMa k preklicu tega dovoljenja. Upajo, da če zadeva ponovno pristane na Ustavnem sodišču RS, bo le-to tokrat prisluhnilo tudi argumentom kmetov, prebivalcev podeželja, in vsem tistim, ki jih prevelika populacija velikih zveri ogroža neposredno ali posredno.

V svojem pismu za javnost so poudarili, da so poleg rednih napadov na drobnico vse pogostejši tudi napadi medveda na človeka in pojavljanje medveda celo v okolici šol. Zapisali so še: »Tudi stroka že dlje časa opozarja, da je zveri v okolju preveč. Dr. Klemen Jerina z biotehniške fakultete je pripravil strokovna izhodišča za upravljanje medveda, po katerih bi vsako koledarsko leto (dokler se ne doseže sprejemljivo število zveri v naravi) odvzem znašal 235-253 medvedov in ne bi ogrozil ugodnega ohranitvenega stanja populacije.«

Menijo tudi, da je bilo nasprotovanje Društva za dobrobit živali AniMa pričakovano, ter dodajajo, da v »romantičnem« zapisu, v katerem AniMa večkrat poudarja  pobijanje mladičev in zavaja, da gre v resnici le za okusno meso, na noben način ne zastopa interesov slovenskega podeželja. V SLS tudi menijo, da je nesprejemljivo, da NVO z enostranskim razumevanjem situacije kar naprej posegajo v odločitve, zaradi katerih se lahko zgodi, da bodo kmetje obupali ali pa bodo prisiljeni prenehati z vzrejo domačih živali, kar bo dodatni udarec za slovensko samooskrbo. S tem bi bil narejen še en korak k popolni odvisnosti Slovenije od tujih prehranskih izdelkov.

Kako resna je situacija z zvermi, vedo najbolje prebivalci, ki dnevno živijo v strahu pred njimi. NVO pa že nekaj let skrbijo za to, da se ta strah veča. Le vprašanje časa je, kdaj se bodo oglasile tudi ostale nevladne organizacije in bodo spet želele doseči svoje na ustavnem sodišču.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice