Slabša epidemiološka slika: bodo slovenske plaže po novem zapirali?
V Sloveniji pristojni ugotavljajo poslabšanje epidemiološke slike, saj so v torek ob 1399 testih potrdili 13 okužb z novim koronavirusom, in sicer štiri v Ljubljani, dve v Moravčah in po eno v Kopru, Ravnah na Koroškem, Radovljici, Sevnici, Miklavžu na Dravskem polju, Ajdovščini ter Ptuju. V bolnišnici so zdravili 8 bolnikov s covidom-19, v domačo oskrbo niso odpustili nobenega, prav tako ni nobeden umrl.
V Sloveniji so doslej sicer potrdili 1613 okužb, med moškimi 738 in med ženskami 875.
»Nekakšen alarm za epidemiološko službo«
Bojana Beović, vodja strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19 pri ministrstvu za zdravje, je na novinarski konferenci o aktualnem dogajanju v zvezi s koronavirusom povedala, da bojazni za okužbo z novim koronavirusom v naši državi ne predstavljajo več le primeri, ki so »uvoženi« s tujine, temveč tudi tisti, ki so zboleli od teh primerov in primeri z povsem neznanimi izvorom okužbe. Ker se je njihovo število v zadnjih dneh povečalo, tako Beovićeva, slednje pristojne zdravstvene službe tačas še posebej skrbi, saj se »zadnji teden število okuženih primerov na dnevni ravni že približuje številu 15, kar je že nekakšen alarm za epidemiološko službo, ki ima omejene kadrovske možnosti«.
Po njenih besedah Balkan predstavlja podobno situacijo kot je v prvih mesecih leta sosednja Italija, zato se hkrati bojijo, da bi lahko bila zapora mej prepozna. »A je predlog za uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam oziroma umik s seznama covid-19 varnih držav odvisen od števila vnesenih primerov okužb z novim koronavirusom s Hrvaške,« je dodala.
Največja težava (so) gostinski lokali
Beovićeva še pravi, da jim je z vsemi silami uspelo zajeziti prvi val, najverjetneje tudi zato, ker je naša država nekoliko v časovnem v zamiku z zahodno Evropo. »Na stanje, ki je vladalo v Italiji, smo se zelo dobro pripravili ter predvsem intenzivno reagirali. Treba pa je priznati, da nam zdaj nekako pojenja sapa,« je med drugim pojasnila Beovićeva in nadaljevala, da je bilo moč v prvem valu ugotoviti, kako problematična so druženja, prehodi državne meje, prenosi v družinah in na delovnih mestih ali v dijaških in samskih domovih. »To so tiste točke, ki so generirale nove primere,« je poudarila Beobićeva in dodala, da so upoštevajoč prvi vtis največja težava gostinski lokali, saj nekateri ne upoštevajo ustrezne razdalje med mizami. To naj bi se dogajalo predvsem v turističnih krajih, od koder jim poročajo, da se ti ne držijo navodil, ki so jim jih izdali. Treba bi bilo namreč ohranjati potrebno socialno distanco in obvezno nositi maske.
Ta teden za prireditve še brez potrebnega soglasja
Poslabšanje epidemiološke slike v Sloveniji pa je od Vlade narekovalo tudi spremembe odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi. Z namenom, da bi preprečila širjenje okužb zmanjšala število ljudi, ki se lahko zberejo, so namreč zmanjšali dovoljeno število s 500 na 50. Za izvedbo prireditev, na katerih se bo zbralo med 50 in 500 ljudi, morajo organizatorji pridobiti soglasje NIJZ. Kot je povedala Bonia Miljavac, predstojnica NIJZ Območne enote Novo mesto, za prireditve, ki so jih organizatorji načrtovali še v tem tednu, soglasij zaradi logističnih in tehničnih težav še ne bodo izdajali, medtem pa bo treba dogodek od ponedeljka naprej že prijaviti. Protokol prijave in izdaje soglasij pa se še usklajuje in prijava bo možna preko spleta oziroma tudi po klasični pošti.
Komunikacija znotraj hrvaške oblasti brez komentarja
Vladni govorec Jelko Kacin, ki komunikacije znotraj hrvaške oblasti ni želel komentirati, pa med drugim pravi, da so bile slovenske plaže v minulem vikendu res polne obiskovalcev, zato bodo morali v upravljalci v izogib novim okužbam razmisliti tudi o morebitnem zaprtju oziroma omejitvi dostopa. »Med obiskovalci je potrebno zagotoviti zadostno varnostno razdaljo, ki je meter in pol,« je poudaril Kacin.