Skip to content

»Korona« ni preprečila poletnega vrveža v letnih kopališčih

Ključni preventivni ukrep v bazenskih kopališčih je ohranjanje medosebne razdalje tako na kopnem kot v vodi na kopalni površini. Preverili smo, če je tako tudi v praksi.

»Kaka gužva, vendar bova raje malo počakala in potem s še večjim veseljem skočila v vodo ali joj, kako sem komaj čakal počitnice, da lahko s prijatelji spet skočim v kopališče« in podobne stavke je bilo moč slišati v Termah Ptuj pred ptujskim zunanjim kopališčem, kjer se je minule dni trlo obiskovalcev, med katerimi pa so prevladovali šolarji in tisti, ki so nastanjeni v bližnjem apartmajskem naselju.

V uredništvu Slovenca smo se odločili preveriti, kako je v kopališčih poskrbljeno za varnost obiskovalcev ob nekoliko slabši epidemiološki sliki v zadnjih dneh, ali je med ležalniki zadostna razdalja, skratka tudi to, kako se kopalci počutijo oziroma ali jim je zaradi vseh ukrepov vseeno prijetno. Četudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) na spletni strani navaja, da ni potrjenih primerov, da se virus covid-19, širi na ljudi preko kopalne vode v bazenih, zdraviliščih, pri igrah v vodi in vodnih atrakcijah (tobogan, plezala nad vodo, naprave za skoke v vodo in podobno). Ustrezno upravljanje in vzdrževanje teh objektov, vključno z razkuževanjem (npr. s klorom), bi moralo virus inaktivirati v kopalni vodi v bazenih.

Foto: Gabrijel Toplak

Uvedli dodatne ukrepe higiene in zaščite

Iz oddelka za odnose z javnostjo družbe Sava Turizem, ki upravlja z več kopališči po Sloveniji, so sporočili, da upoštevajo vsa higienska priporočila NIJZ, še več, za maksimalno varnost gostov in zaposlenih so uvedli še dodatne ukrepe higiene in zaščite, ki so jih poimenovali Sava Hotels & Resorts Higienski Standard Plus.

Ti ukrepi so naslednji:

  1. Predpisana varnostna razdalja med posamezniki v vrsti pred vstopom, pred tobogani in drugimi adrenalinskimi atrakcijami je najmanj 1,5 m.
  2. Na vhodu so nameščeni brezkontaktni senzorski razkuževalci rok.
  3. Za obiskovalca bazenov je obvezno nošenje zaščitne maske v garderobah bazenov in sanitarijah ter gostinskih lokalih.
  4. Vsako omarico v garderobi po uporabi dezinficiramo in jo zapečatimo s posebno nalepko kot znak, da omarice po temeljitem razkuževanju in čiščenju nihče ni odprl pred gostom.
  5. V bazenu priporočamo razdaljo med kopalci najmanj 2 m.
  6. Ležalniki so ločeni so postavljeni z razdaljo najmanj 1,5 m.
  7. Ležalnike po uporabi dezinficiramo in jih označimo s posebno nalepko kot znak, da se ležalnika po temeljitem razkuževanju ni dotaknil nihče.
  8. Omejili smo število kopalcev z namenom zagotavljanja predpisane varnostne razdalje…
  9. Zagotovili smo večjo frekvenco čiščenja in dezinfekcije bazenskih in obbazenskih površin ter tušev in sanitarij.

»Obiskovalci naše ukrepe pozdravljajo in jih sprejemajo zelo pozitivno, saj tako vedo, da je poskrbljeno za njihovo varnost so še dodali.

Kot še navaja NIJZ, bi morale biti poti in smeri gibanja na kopališču po možnosti označene na tleh tako, da se v čim večji meri prepreči srečevanje obiskovalcev iz nasprotne smeri oziroma se pri tem lahko vzdržuje ustrezna medosebna razdalja 1,5 m ali več. Vhod/i in izhod/i na kopališče, kakor tudi v objektih na kopališču, pa naj bodo po možnosti ločeni. Če to ni možno, je treba pri srečevanju obiskovalcev, ki se gibljejo v nasprotni smeri, zagotoviti ustrezno medosebno razdaljo bodisi s fizično pregrado bodisi s časovnim zamikom na prehodu.

Foto: Gabrijel Toplak

Zjutraj kopališče oblegali kolesarji

In kako je v praksi? Obiskali smo zunanje kopališče Term Ptuj in kopališče Mariborski otok ter brez težav ugotovili, da takšne poletne razposajenosti in brezbrižnosti, kot smo je bili vajeni pred leti, več ni.

Takoj po 9. uri zjutraj, ko se kopališči šele odpreta, je zgodba povsod povsem enaka. Ne avtomobili, parkirišče pred bazenskim kompleksom so najprej pričeli zasedati kolesarji oziroma mladi, ki so se jim nedolgo nazaj pričele poletne počitnice. V kopališče na Ptuju so se vozili iz različnih smeri in svoje »jeklene konjičke« parkirali pod tamkajšnjim bujnim drevesom, medtem ko so se mariborski kolesarji pripeljali do kopališča po isti poti, saj je nanj moč priti zgolj iz križišča, kjer je smer za Kamnico.

Upoštevanje varnostne razdalje in opozoril

Uslužbenka na blagajni v ptujskih termah nam je povedala, da so vsa pravila, ki jih morajo upoštevati obiskovalci kopališča, na vidnem mestu ob vstopu v kopališče. »Po priporočilu NIJZ obiskovalce naprošamo, da upoštevajo varnostno razdaljo med kopalci, ki je na obbazenskih površinah, pred tobogani in drugimi atrakcijami 1,5 metra, medtem ko morajo v vodi upoštevati najmanj 2 metra razdalje nam je pojasnila aktualna »pravila obnašanja«.

Tudi ob bazenih je mogoče opaziti, da je med ležalniki dovolj prostora in je obiskovalcem, ki niso iz skupnega gospodinjstva, zagotovljena zadostna »intimnost«. K upoštevanju slednjega, še posebej v bližini bazenov, pa nenehno opozarjajo tudi reševalci, ki so sicer v obeh kopališčih vselej za pomoč na voljo obiskovalcem. Ti kopalce, ki se po kopanju odločijo za tuširanje, po potrebi tudi opozorijo na upoštevanje medsebojne razdalje. Sicer pa je bilo v obeh kopališčih mogoče videti tudi več drugih delavcev, ki so precej pozornosti namenili čiščenju in razkuževanje sanitarnih ter drugih prostorov.

»Previdnost je mati modrosti«

In kaj pravijo gostje oziroma obiskovalci kopališč? 17-letni Jan je bil eden redkih, ki je že pri blagajni, kjer je treba plačati vstopnino, nosil zaščitno masko. »Vselej jo imam pri sebi, nosim jo še posebej takrat, ko je ob meni večje število ljudi. Tukaj, dokler ne bom plačal karte, je ne bom snel, seveda bo drugače ob in v bazenu, kjer bom s prijatelji,« je pojasnil Jan, ki pravi, da bo večino počitnic preživel na bazenu, saj stanuje blizu, podobno pa razmišljajo tudi njegovi prijatelji. »Vem, da s tole korono ni heca in je treba biti previden, a si ne dovolim, da bi mi pokvarila počitnice,« je poudaril in odhitel za prijatelji.

Ob spoštovanju pravil »obnašanja« ne vidi težav tudi skoraj 18-letni Kevin, ki se je na kopališče pripeljal z električnim skuterjem. »Zaščitne maske nimam, saj bom na zunanjem kopališču, vendar sem kljub temu previden in se izogibam zadrževanju v večjih množicah. Tukaj sem s tremi prijatelji, s seboj so vsakemu posebej doma pripravili tudi okrepčilo, zato pretiranega druženja in mešanja z drugimi ljudmi tokrat na bo,« je dodal Kevin, ki mu je pritrdil prijatelj Jaša, saj: »Ne bo nam hudega, upoštevali bomo navodila na kopališčih, na skakalnici vzdrževali potrebno razdaljo med kopalci in ne bo nam hudega. Treba se je pač navaditi živeti s temi ukrepi, sicer pa je previdnost mati modrosti

Opozorila na vsakem koraku, čistoča ustrezna

V bližnjem gostinskem lokalu smo srečali tudi 62-letnega Jožeta, ki se je v kopališče odpravil s soprogo Marico. Povedal je, da je nadvse zadovoljen s spoštovanjem vseh ukrepov, poleg tega pa so opozorila tudi skorajda na vsakem koraku in jih je težko nespoštovati. »Preden sva sedla za mizo sva si nadela zaščitni maski in opazovala, kako so mizo počistili in razkužili. Lahko rečem, da tudi na sanitarijah ustrezno zagotavljajo čistočo. Priznam, da tega nisem povsem pričakoval in sem bil nekoliko negotov, a sem pomirjen. Tudi v bazenih ni pretirane gneče, kot da bi vsak sam spoštoval zahtevano razdaljo in sem v vodo odpravljali šele takrat, ko je med kopalci dovolj prostora je dodal Jože.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice