Karantena ali izolacija, pri obeh ste vsaj 10 dni doma

Mogoče majhno upanje, a če epidemiološka slika ostane na približno 34,55 odstotka pozitivnih na dnevno testiranje, ostaja upanje. Včeraj sta bili testirani 7202 osebi, pozitivnih je bilo 2488. Bolnišnično oskrbo je potrebovalo 660 oseb, 109 od tega intenzivno nego. Umrlo je 14 oseb, 8 v bolnišnici in 6 v DSO.
Še vedno je najhuje na Gorenjskem, saj tam potrdijo kar 19,64 odstotka vseh okužb.
Zdravniki, medicinske sestre in osebje v bolnišnicah in na odvzemnih točkah delajo brez predaha, pogosto na robu svojih zmogljivosti. Na kar že lep čas opozarja dr. Mateja Logar. Danes je opozorila na dejstvo, da je število postelj problematično, saj so trenutno vse postelje na intenzivni negi polne.
Ob tem je treba nujno poudariti, da ni tolikšna težava v številu postelj, saj se nove enote odpirajo kot po tekočem traku, ampak je še vedno največja težava osebje. V Sloveniji zmanjkuje osebja, ki je usposobljeno za delo na intenzivni negi. Sicer se osebje sproti uči, a se skrajnemu limitu hitro približujemo.
Dejstvo je, da se bolnišnice z zamikom soočajo z vrhom, hkrati pa tudi z zamikom pride blagodejni učinek. Če smo glede števila okuženih dosegli vrh, pa ga bodo bolnišnice šele v prihodnjih dneh.
Ves svet se sooča s krizo epidemije
A težav nimamo samo v Sloveniji. Ves svet se sooča s t. i. drugim valom. V Evropi se virus širi bistveno hitreje in močneje kot v prvem valu. Povsod je trend enak, tudi na Švedskem gredo že prek vrha prvega vala.
Zato ni nič čudnega, da ima tudi Slovenija velik porast in skok števila na novo okuženih. Največ okužb je v starostni skupini med 35 in 44 let. Z rastjo števila okuženih se veča tudi število okuženih zdravstvenih delavcev.
Pri otrocih je razpored okuženih logičen. Najmanj pozitivnih na covid-19 so zaznali pri vrtčevskih otrocih, največ pa med mladostniki, starimi med 15 in 18 let. Slednji se tudi bistveno več družijo in imajo precej več stikov kot vrtčevski otroci.
Zbiranje takšnih in podobnih podatkov je po besedah Nuške Čakš Jager iz NIJZ glavna naloga NIJZ, da lahko pripravijo navodila, ki so koristna za širšo javnost. Ker je bilo kar nekaj nejasnosti, kako postopati v primeru, če ste pozitivni ali ste bili v stiku z osebo, pozitivno na covid-19, je NIJZ izdala nova, natančna navodila.
Navodila osebam, ki so bila izpostavljena okužbi, in osebam, pozitivnim na covid
Če ste bili v stiku z osebo, ki je pozitivna na virus SARS-CoV-2 ter stik ni bil visoko rizičen, se naslednjih 14 dni izogibajte vsem nenujnim stikom z ostalimi ljudmi.
Kar še posebej velja za stike s starejšimi, tistimi s kroničnimi boleznimi in tistimi, ki imajo oslabljen imunski sistem (bolezni srca in ožilja, bolezni dihal, sladkorna bolezen, oslabljeno delovanje ledvic, zdravljenje raka …).
Prav tako v teh 14 dneh pozorno spremljajte svoje zdravstveno stanje. Če se pojavijo simptomi ali znaki covida-19 (slabo počutje, prehladni znaki, kašelj, vročina, težko dihanje, glavobol, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu …), ostanite doma in pokličite osebnega ali dežurnega zdravnika, kjer boste prejeli nadaljnja navodila.
Če ste bili v visoko rizičnem tesnem stiku z osebo s potrjenim covidom-19, naslednjih 10 dni ostanite doma ter upoštevate navodila za osebe v karanteni na domu. Ne pozabite obvestiti svojega delodajalca.
V visoko rizičnem tesnem stiku ste bili, če:
- bivate v skupnem gospodinjstvu z bolnikom s covidom-19,
- ste imeli neposredni stik na razdalji manj kot 2 metra več kot 15 minut,
- ste imeli drug fizični stik ali stik z izločki (rokovanje, objemanje, uporaba skupnih predmetov),
- ste bili v zaprtem prostoru več kot 15 minut (skupno gospodinjstvo, pisarna, čakalnica v zdravstveni ustanovi …) z bolnikom s covidom-19,
- ste se družili z bolnikom s covidom-19 (skupna malica, druženje pri isti mizi),
- ste potovali v istem prevoznem sredstvu na razdalji manj kot 2 metra z bolnikom s covidom-19.
Če so vam potrdili okužbo z virusom SARS-CoV-2, je pomembno, da ostanete v izolaciji. Ne smete zapuščati doma, omejiti morate stike z ostalimi osebami in dosledno upoštevati priporočila za preprečevanje širjenja bolezni.
Od trenutka, ko vas testirajo, do klica epidemiologa prav tako ostanite doma, v izolaciji. Zaradi povečanega števila testiranj in posledično povečanega obsega dela boste lahko čakali tudi do 48 ur.
Doma v izolaciji ostanite najmanj 10 dni od začetka bolezni. Oseba, ki preboleva okužbo brez simptomov, pa 10 dni od pozitivnega testa na prisotnost virusa SARS-CoV-2. Izolacija se predvidoma zaključi po 10 dneh, če je bila oseba zadnjih 48 ur brez simptomov in znakov bolezni.
Izolacija se lahko podaljša, če bolezen traja dlje ali če je potek bolezni hujši in zahteva hospitalizacijo. Kontrolni brisi oz. kontrolna testiranja niso potrebna. Trajanje izolacije določi vaš osebni oziroma lečeči zdravnik.