Nov PKP prinaša tudi nove turistične bone
Covid-19 je vsekakor vplival na vsa naša področja življenja, da je mogoče malenkost lažje je vlada poskrbela s svežnji protikoronskih ukrepov (PKP). Ti so bili različno sprejeti, tako med ljudmi kot podjetniki. Na eni strani so tisti, ki takšne poteze pozdravljajo, na drugi pa ti, ki menijo, da gre le za nepotrebno zadolževanje in nabiranje političnih točk.
Kakorkoli že, poslanci so prejšnji teden potrdili že deveti sveženj PKP. Ker državni svet ni na zakon podal veto, boste tako že v petek lahko koristili nove turistične bone, a vendar PKP 9 ponuja še veliko več.
Preberite tudi:
Kaj prinaša šesti protikoronski sveženj – PKP 6
Vloge za dodatke iz PKP 7 že na voljo
PKP 8 vključuje tudi subvencioniranje minimalne plače, ki je letos višja
Pomoči boste lahko koristili od 1. julija, torej je retroaktiven. Da je temu tako, pa je krivo dejstvo, da so mnoge »podaljšane« ugodnosti veljale do 30. junija.
Subvencioniranje krajšega delovnika
Ukrep subvencioniranega krajšega delovnika je bil v pomoč marsikateremu delodajalcu, hkrati pa se je na ta način ohranilo kakšno delovno mesto. Ukrep se s sprejetjem PKP 9 podaljšuje do konca septembra, hkrati pa se dopušča možnost enkratnega podaljšanja do konca leta.
Če ste delodajalec, ste do tega ukrepa upravičeni, če imate svojega delavca zaposlenega za polovični delovni čas. Subvencionirano lahko dobite tedensko od pet do 20 ur v vrednosti 80 % nadomestila. Povračilo države pa je omejeno z višino polovice povprečne mesečne plače za leto 2020 (928,10 evra).
Do subvencije boste upravičeni, če vsaj desetini zaposlenih mesečno ne morete zagotavljati vsaj 90 odstotkov dela, v register pa morate biti vpisani vsaj konec prejšnjega leta. Hkrati pa še en mesec po uporabi ukrepa ne smete začeti postopka odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga. Prav tako si ne smete letos ali za leto 2021 izplačati nagrad poslovodstva.
Regres za letni dopust
V letošnjem letu je bil določen regres v višini 1.024,24 evra. V skladu s PKP 9 bo država določenim dejavnostim – turizem, gostinstvo, šport in rekreacija, kultura … – za zaposlene financirala regres za letni dopust v višini zakonsko določenega minimalnega zneska. To pa velja le za tiste zaposlene, ki imajo sklenjeno pogodbo za polni delovni čas.
Do povračila so upravičeni mali pivovarji, gostinci, potovalne agencije, nastanitvene dejavnosti, organizatorji potovanj, razstav, sejmov in delodajalci s področja športa, kulture…
Pogoj, ki še mora biti izpolnjen za povračilo je, da mora biti upravičenec registriran najpozneje do 31. maja letos, prihodki pa morajo biti 20 odstotkov nižji glede na lani ali predlani, oziroma na povprečje delujočih mesecev.
Upravičenec – delavec mora predložiti izjavo za pomoč, najkasneje do 30. septembra 2021, če delodajalec želi uporabiti ta ukrep. Hkrati pa mora delodajalec izjavo za izplačilo pomoči za financiranje regresa za letni dopust FURS-u predložiti od vključno 1. septembra 2021, izplačilo pa bo dobil 20. oktobra 2021.
Ob tem je nujno opozoriti, da je moral delodajalec regres izplačati do 1. julija, kar pomeni, da če tega niste storili, niste upravičeni do povračila, hkrati pa ste v prekršku, razen če lahko dokažete nelikvidnost. V tem primeru mora biti regres izplačan do 1. novembra.
Turistični boni
Država je ponovno poskrbela, da bomo državljani dobili turistične bone. Vrednost bona, ki ga lahko uporabite že ta petek, bo za odraslo osebo 100 evrov, za otroke, mladoletne najstnike pa 50 evrov. Ob tem je treba izpostaviti nesmisel, saj večino turističnih agencij otroke nad 12. let obravnava kot odrasle osebe, podobno je pri vstopninah in še kje.
Bon bo unovčljiv do konca leta, vlada bo sicer dolžino vrednosti lahko podaljšala še za pol leta. Bon bo pa dobil vsak, ki je imel 30. junija prijavljeno stalno bivališče v Sloveniji, ne glede na to, ali dejansko živi v Sloveniji.
Uporabili ga boste lahko v gostinsko-nastanitvenih dejavnostih, tudi za hrano in pijačo, v turističnih agencijah, za najem športne opreme, za športne dejavnosti, obiske muzejev, prireditev, živalskih vrtov, botaničnih vrtov, fitnes, zabaviščne parke… V približno 26. dejavnosti.
Bazeni in trgovine
Bazeni in terme bodo opravičeni plačila vodnega povračila.
Trgovine na letališčih bodo do konca leta 2022 lahko odprte tudi ob nedeljah, ne glede na velikost. Enako velja za trgovine v muzejih in TIC-ih.
Žičničarji
Žičničarjem bo država delno, v višini 40 odstotkov, vrnila izpad prihodkov od prodaje vozovnic glede na prejšnje sezone. Za smučišča to pomeni vračilo v vrednosti 3.750 evrov na sedežnico, 1.000 evrov na vlečnico in 6.100 evrov na nihalko.
Pomoč industriji srečanj
PKP 9 določa tudi, da bo država vrnila 80 % stroškov zaradi odpovedi srečanj oziroma 60 odstotkov zaradi omejene izvedbe dogodkov v Sloveniji, ki ji je organizator načrtoval 13. marca letos do prepovedi dogodka zaradi vladnih omejitev. Hkrati pa mora organizator za povračilo izpolnjevati tudi pogoj, da he prireditev bila načrtovana za obdobje od 1. avgusta do konec decembra letos.
Pri tem gre le za poslovne dogodke – kongresi, konference, javni dogodki in sejmi. Skupni stroški dogodka morajo znašati najmanj deset tisoč evrov.
Pomoč pa NE BO DODELJENA za:
- prireditve in dogodke, ki jih organizirajo politične stranke,
- politične dogodke,
- šolske dogodke in dogodke povezane s šolo in
- zasebne dogodke (poroke, obletnice…).
Pomoč filmski in avdiovizualni industriji
Pomoč filmski in avdiovizualni industriji zajema povračilo sredstev, ki ustrezajo vrednosti 25 % upravičenih stroškov, neposredno porabljenih za produkcijo filmov in avdiovizulanih del ob uveljavitve tega zakona do 31. decembra 2022 v Sloveniji.