Kajak in kanu na olimpijskih igrah v Tokiu
Na letošnjih olimpijskih igrah imamo priložnost navijat tudi pri raznolikem športu s kajakom in kanujem. V tem športu so in še bo tekmovalo kar šest slovenskih tekmovalcev: Anja Osterman in Špela Ponomarenko Janić, Alja Kozorog, Eva Terčelj, Peter Kauzer ter Benjamin Savšek.
Benjamin Savšek je Sloveniji že priveslal zlato in sicer na finalih v disciplini C-1 slalom v ponedeljek 26. julija, kjer je tekmo končal z odličnim časom 98.25. Zanj ste lahko navijali še na polfinalu, ki je potekalo na isti dan in pa na predtekmovanjih v nedeljo 25. julija.
Preberite tudi:
Olimpijske igre so pred vrati, prav tako nastop naših košarkarjev
Benjamin je star 34 let in je že nastopil na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012, kjer je osvojil osmo mesto. Sicer pa je okoli vrata nosil že dve zlati in dve bronasti medalji na evropskih prvenstvih ter eno zlato, dve srebrni in tri bronaste na svetovnih prvenstvih.
Disciplina, v kateri je nastopil Benjamin Savšek se imenuje C-1 slalom. Črka C je oznaka za »canoe« oziroma kanu, število 1 pa označuje število oseb v kanuju. Ta šport je bil predstavljen že leta 1933 v Švici kot poletna alternativa zimskemu smuku. Trenutno je po številu olimpijskih medalj na vrhu Slovaška, s kar sedmimi medaljami.
Alja Kozorog je Slovenijo zastopala v enaki disciplini, torej C-1 slalom – ženske. V predtekmovanjih ste jo lahko gledali v sredo, 28. julija, na polfinalu pa v četrtek, 29. julija, kjer je tudi zasedla 12. mesto. Alja je mlada slovenska kanuistka, stara 24 let, ki je nastopila tudi na evropskem svetovnem prvenstvu lani, kjer je osvojila srebrno medaljo.
Petra Kauzer ste lahko spremljali v sredo, 28. julija na dveh predtekmovanjih in v petek, 30. julija na polfinalu, kjer je zasedel 12. mesto. Star je 37 let in je na olimpijskih igrah leta 2008 v Pekingu osvojil srebrno medaljo, poleg tega pa se ponaša še z osmimi medaljami s svetovnih prvenstev in štirimi z evropskih. Leta 2011 je bil tudi razglašen za slovenskega športnika leta.
Peter je tekmoval v disciplini K-1 slalom, pri kateri se namesto kanuja uporablja kajak (črka K). Razlika med kanujem in kajakom je predvsem v tem, da tekmovalci na kanuju uporabljajo enostransko veslo, s katerim izmenično zamahnejo na eni in drugi stran čolna, medtem kot tekmovalci s kajakom uporabljajo dvostransko veslo, ki je seveda uporabno na obeh straneh čolna.
Druga pomembna razlika je tudi v položaju veslača. Pri kanuju je položaj veslanja tak, da imamo eno koleno na tleh čolna – skratka na kanu poklekne. Kajakaši pa veslajo v sedečem položaju z iztegnjenimi nogami.
Žensko stran discipline K-1 slalom pa je zastopala Eva Terčelj, za katero ste lahko navijali na predtekmovanjih v nedeljo, 25. julija in dva dni kasneje še na polfinalu, kjer se je uvrstila na 24. mesto. Eva ima 29 let, kvoto za nastop na olimpijskih igrah pa je izpolnila kot svetovna prvakinja na svetovnem prvenstvu v slalomu na divjih vodah, ki se je odvilo dve leti nazaj.
Na olimpijskih igrah pa lahko občudujete še eno kajakaško disciplino – šprint. V tej disciplini sta in še bosta nastopili Špela Ponomarenko Janić in Anja Osterman. Tekmujeta tako skupaj, torej v disciplini K-2 na 500 metrov, ter vsaka posebej v disciplini K-1, prav tako na 500 metrov.
Za Špelo ste lahko navijali, 4. avgusta na 3. krogu predtekmovanja ter na 3. četrtfinalu, kjer je zasedla 2. mesto. Danes, 5. avgusta, pa jo boste lahko videli na 3. polfinalu. Anja pa je tekmovala včeraj na 2. krogu predtekmovanja in zasedla sijoče 1. mesto. Danes pa bo nastopila na 4. polfinalu.
V disciplini K-2 pa ste ju imeli priložnost srečati v ponedeljek, 2. avgusta, na 3. krogu predtekmovanja ter na 2. četrtfinalu. V torek se je odvijala polfinalna tekma, kjer se zgodil nesrečen dogodek, ko sta izgubili usklajenost in se je kajak prevrnil v vodo le nekaj metrov pred ciljem. Bili sta diskvalificirani.
»To je eden najhujših trenutkov v moji karieri. Zgodil se je v najslabšem možnem trenutku, na olimpijskih igrah se mi je pripetilo to, kar se mi ni v vsej karieri. Žalostna sem, težko bo to preboleti,« je povedala Špela, Anja pa je dodala: »V težkih razmerah, valovih, sva se na koncu začeli razhajati, nisva bili več usklajeni. Kar naenkrat sva se znašli v vodi. Nisem se mogla uloviti, veslo sem imela najbrž v zraku. Če bi se nama uspelo obdržati, bi zadržali četrto mesto, ki je še vodilo v finale.«
Špela Ponomarenko Janić, stara 39 let, je skozi kariero nabrala lepo število medalj: štiri bronaste in eno srebrno na svetovnih prvenstvih, dve bronasti in eno srebrno na evropskih prvenstvih ter tri zlate na sredozemskih igrah. Nastopila je tudi na olimpijskih igrah leta 2008 in v disciplini K-1 500 m osvojila 6. mesto. Na omenjenih igrah je bila tudi nosilka slovenske zastave. Anja Osterman je pri svojih 28 letih osvojila dve bronasti in eno srebrno medaljo na svetovnih prvenstvih, na evropskih pa je na stopničke stopila dvakrat – enkrat na najvišjo, zlato, drugič pa je domov prinesla srebro.