Povprečne mesečne plače so se zvišale. Ste to opazili?
Denar je vladar sveta, če nam je to všeč ali ne. Redkokdo ima to srečo, da je njegov hobi tudi služba. Žal povprečen državljan v prvi vrsti hodi v službo zaradi denarja. Denar nam narekuje tempo, nas usmerja pri izbirah vsega. Z denarjem se da kupiti skoraj vse.
Preberite tudi:
Ali človeštvu (nam) grozi svetovna lakota?
Mogoče boste rekli, da vam pa ni pomemben denar, da je pomembnejša klima v službi, delo in podobno, a bi kaj hitro spremenili mnenje, če bi vam nekdo rekel, da boste z naslednjim mesecem zaradi super klime v podjetju in dobre narave dela, dobili le 10 % dosedanje plače.
Cene hrane, obleke, tehnologije… so v času covida-19 močno narasle. Posledično se nekako pričakuje, da se bodo zvišale tudi plače. Po podatkih SURS-a je v Sloveniji povprečna bruto plača za mesec junij 2021 znašala 1.952,05 evra, kar neto znaša 1.256,24 evra. Kar pomeni, da je v prvem polletju tega leta plača v Sloveniji narastla za 7,4 %.
Rast povprečne bruto plače
Podatki SURS-a pravijo, da je v letošnjem prvem polletju bila v Sloveniji povprečna bruto plača 1.981,23 evra, kar je realno 7,4 % več kot v istem obdobju lani. Junija je povprečna bruto plača nekoliko hitreje rasla v javnem sektorju kot v zasebnem. V javnem sektorju je povprečna bruto plača znašala 2.376,18 evra in je bi la medletno višja za 8,3 %. V zasebnem sektorju je povprečna bruto plača za junij znašala 1.755,63 evra in se je med letno zvišala za 7,5 %.
Junijsko popolno odprtje gospodarskih panog je ponekod prineslo tudi dvig plač. SURS pravi, da v gostinstvu, ki je bilo v zadnjem letu najbolj prizadeta, se je povprečna bruto plača glede na maj zvišala za 4,6 %, medletno pa za 16,8 %. Tako naj bi povprečna bruto plača v gostinstvu bila 1.332,57 evra.
V kulturnih, razvedrilnih in rekreacijskih dejavnostih je povprečna bruto plača za junij zrasla najbolj. Mesečno za kar 4,9 %, medletno za 17,7 %. Bruto plača je junija torej bila 1.984,58 evra.
V panogi izobraževanje se je povprečna bruto plača za junij medletno zvišala za 15 % in je bila 2.248,23 evra. V zdravstvu je bila povprečna bruto plača 2.364,86 evra in je bila medletno višja za 6,6 %. Kljub temu, da je zdravstvo tisto, ki je bilo v »prvi bojni liniji« so se na mesečni ravni najbolj znižala v državi – za 15,3 %.
Najvišja povprečna plača je bila junija izplačana v energetiki – 2.671,85 evra. A se je medletno znižala za 8 %. Najnižjo povprečno plačo so imeli v drugih raznovrstnih dejavnostih (kadrovske in turistične agencije) – 1.316,37 evra.
Dvig plač po regijah
Po regijah je povprečna mesečna bruto plača za junij medletno najbolj zrasla v goriški regiji in sicer za 12,2 %, ter je bila 1.864,22 evra.
Na mesečni ravni so se povprečne bruto plače znižale v vseh statističnih regijah, najbolj v obalno-kraški regiji, za 3,8 %, kje je bila 1.868,70 evra. Najvišja povprečna bruto plača je bila tudi za junij izplačana v osrednjeslovenski regiji, kjer je znašala 2.141,55 evra.
Najnižjo povprečno bruto plačo so imeli v primorsko-notranjski regiji, kjer je bila 1.739,52 evra, medletno se je zvišala za 9,2 %.
Banka Slovenije pa ocenjuje, da bodo plače letos zrasle za skoraj 4 %. V Banki Sloveniji še menijo, da se bo inflacija letos okrepila na 1,3 %.
V sektorju država bo nadaljevanje velike rasti pomembno spodbujalo izplačevanje izrednih dodatkov javnim uslužbencem zaradi covida-19, predvsem v zdravstvu in socialnem varstvu. V zasebnem sektorju bo letošnjo rast plač večinoma določalo opuščanje ukrepov za ohranjanje delovnih mest in dvig minimalne plače.
V prihodnjih letih se pričakuje nadaljevanje občutne rasti zaposlenosti. Predvideva se, da se bo brezposelnost ob koncu napovednega obdobja znižala na zgodovinsko nizko raven. Podatki Zavoda za zaposlovanje RS kažejo, da je bilo junija 2021 70.655 brezposelnih, od tega 51,7 % žensk, le 17,6 % mladih in žal kar 57,8 % dolgotrajno brezposelnih.