Iz domače kuhinje: Jesenske jedi
Poletje se je poslovilo, pred nami so mrzli dnevi, ki običajno prinesejo tudi kakšno bolezen. Hrana je ena izmed delcev, ki lahko prispeva k boljšemu imunskemu sistemu, zato smo za vas poiskali nekaj jesenskih jedi, ki so zdrave, dobre in hkrati krepijo imunski sistem.
Preberite tudi:
Preberite tudi:
Piščančja juha s kurkumo
Sestavine:
- 2 žlici ekstra deviškega oljčnega olja (Iahko tudi avokadovo olje)
- 1 srednje velika čebula
- 4 velike korenčke
- 2 stebli zelene
- 100 g gob (jurčki, šitake, šampinjoni ali druge gobe)
- 4 stroke česna
- 2 litra piščančje jušne osnove
- 2 lovorjeva lista
- 1 čajno žličko kurkume
- ½ čajne žličke mletega popra
- ½ čajne žličke mlete paprike
- 350 g kuhanega piščančjega mesa (natrganega)
- 150 gramov mlade špinače
- 1 žlico svežega koprca ali peteršilja (po želji)
Priprava:
Čebulo olupite in umite ter na drobno nasekljajte. Prav tako na kocke nasekljajte zeleno in korenček. Gobe očistite in narežite na tanke rezine. Stroke česna olupite in na drobno nasekljajte.
V večji lonec dodajte oljčno olje, pristavite na ogenj ter segrevajte na srednje visoki temperaturi. Ko se olje segreje, dodajte čebulo, zeleno in korenček ter vse skupaj med mešanjem prepražite. Po približno treh do petih minutah, ko bo čebula posteklenela, zelenjava pa se nekoliko prepražila, dodajte kurkumo, poper in rdečo papriko. Vse skupaj še enkrat dobro premešajte, da se začimbe povežejo z ostalimi sestavinami.
Nato dodajte še česen in gobice ter znova dobro premešajte sestavine. Pazite, da se česen ne prismodi, zato ves čas mešajte, dokler gobe ne spustijo nekaj tekočine.
Ko se gobice nekoliko zmehčajo, v lonec prilijte jušno osnovo in dodajte lovorove liste. Pustite, da vse skupaj zavre, nato pa zmanjšajte temperaturo in pustite, da juha počasi kuha približno 20 minut. Na koncu v juho dodajte še natrgano kuhano (ali pečeno) piščančje meso in mlado špinačo ter kuhajte še približno deset minut. Na koncu vmešajte še svež koprc ali peteršilj.
Z žlico poskusite juho in po potrebi dodajte še malo soli in popra oziroma kakšne druge začimbe. Juho postrezite še vročo, skupaj s kosom domačega kruha.
Kostanjeva juha
Sestavine:
- 400 g kostanja
- 40 g krompirja
- 40 g pora
- 40 g zelene
- 40 g korena peteršilja
- sol
- poper
- oljčno olje
- smetana za kuhanje
Priprava:
Por, zeleno in koren peteršilja popražite na oljčnem olju, nato sestavinam dodate olupljen kostanj, vodo in kuhate vse skupaj 30 minut. Med kuhanjem dodajte krompir. Ko je juha pripravljena, ji dodajte smetano za kuhanje. Juho postrezite s kruhom in kuhanim kostanjem.
Testenine z gobami
Sestavine:
- 500 g različnih gob
- 1 čebula
- 500 g testenin
- 6 žlic masla
- 5 žlice moke
- 600 ml mleka
- 3 žlici kisle smetane
- 150 g naribanega sira
- 2 žlici peteršilja
- sol in poper
Priprava:
Testenine skuhajte. Dve žlici masla stopite v ponovi, vanjo dodajte čebulo, gobe in moko, da nastane pasta. Pozneje dodajte mleko, kislo smetano, sol in poper. Nekaj časa naj se sestavine kuhajo na ognju, nato jih pustite, da se ohladijo.
V drugi posodi stopite preostanek masla, dodajte čebulo, sol in poper ter kuhajte pet minut. Sestavine iz druge posode dodajte v prvo posodo in dobro premešajte. Maso obogatite z večjim delom naribanega sira, dodajte tudi peteršilj. Nekaj sira in peteršilja pustite za pozneje. Testenine vmešajte v maso. Posujte jih s sirom in pecite v pečici 30 minut na 180 stopinj.
Rižota z gobami in bučo
Sestavine:
- 350 g riža
- 300 g gobanov
- 500 g buče
- ena rdeča čebula
- sol
- sveže mlet poper
- 50 g masla
- 0,5 ml oljčnega olja
- listi peteršilja
- rdeči poper
Priprava:
Riž operete v vodi. Čebulo narežete in jo popražite na oljčnem olju. V čebulo dodaje na drobne kocke narezano bučo in riž. Sestavine popražite, dodajte jim začimbe in vodo (1 liter in 50 ml) ter pustite, da se prekuhajo na zmernem ognju. Riž je kuhan, ko vsa voda izhlapi.
Očistite gobane, narežite jih na kocke in jih prepražite v ločeni ponvi. Ko so pripravljeni, jih dodajte v zmes iz riža. Vse skupaj dobro premešajte in za boljši okus dodajte maslo.