Skip to content

Upravno enoto bomo lahko obiskali brez predhodnega naročanja

Vlada Republike Slovenije je na ponedeljkovi seji izdala Odlok o prenehanju veljavnosti Odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje ponovnih izbruhov in širjenja okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 v upravnih zadevah. Sliši se kar zapleteno, vendar to na kratko pomeni, da od danes naprej na upravnih enotah ni več potrebno predhodno naročanje.

Z odlokom, ki je danes prenehal veljati, so bili določeni začasni ukrepi, ki so zaradi nevarnosti epidemije covida-19 omogočali poslovanje v upravnih zadevah tako, da so lahko stranke svoje opravke izvrševale na prilagojen način, s čimer je bilo omogočeno nemoteno poslovanje organov oziroma upravnih enot.

Zaradi trenutne epidemiološke situacije je ocenjeno, da ukrepi niso več potrebni, sporočajo iz Ministrstva za javno upravo RS. To pomeni, da lahko po razveljavitvi odloka stranke in drugi udeleženci svoje vloge ponovno vlagajo brez predhodnega naročanja. To možnost bodo upravne enote sicer še naprej omogočale.

Odlok o prenehanju veljavnosti Odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje ponovnih izbruhov in širjenja okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19 v upravnih zadevah. Upravna enota v Celju. Vir slike: Facebook Upravna enota Celje.
Upravna enota v Celju.
Vir slike: Facebook Upravna enota Celje.

Ponovno bo tudi omogočena prisotnost javnosti na ustnih obravnavah, pregledovanje dokumentov v prostorih organov, vročanje pa bo potekalo po pravilih Zakona o splošnem upravnem postopku.

Prenehala bo tudi možnost podaljševanja rokov za izdajo odločb in rokov za opravljanje procesnih dejanj zaradi covida-19 (o podaljšanju rokov za opravo procesnih dejanj se bo odločalo na podlagi pravil Zakona o splošnem upravnem postopku).

Še naprej pa ostaja obvezno nošenje zaščitnih mask, spoštovanje primerne varnostne razdalje (najmanj 1,5 metra) in razkuževanje rok.

Vlada določila ceno goriv na slovenskih črpalkah

Predsednik vlade Janez Janša je na ponedeljkovi seji Državnega zbora RS napovedal, da bodo poskrbeli tudi za regulacijo maloprodajnih cen naftnih derivatov, kot je bencin in dizelsko gorivo.

Vlada Republike Slovenije je tako sprejela Uredbo o določitvi cen določenih naftnih derivatov. Z uredbo je določila najvišjo dovoljeno drobnoprodajno ceno naftnih derivatov, in sicer 1,503 evra za liter 95-oktanskega neosvinčenega motornega bencina (NMB 95) ter 1,541 evra za liter dizla. Uredba velja 30 dni.

Vlada se je odločila za takšen ukrep zaradi motenj na trgu z naftnimi derivati in velikih nihanj cen, ki niso sezonska, so dejali pri Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo RS.

Najvišja dovoljena cena za bencin in dizel je določena na podlagi zadnje 7-dnevne povprečne reprezentativne cene naftnih derivatov za Slovenijo, ki so bile sporočene na Evropsko komisijo za Weekly Oil Bulletin. Uredba je bila sprejeta na podlagi Zakona o kontroli cen in Uredbe o listi blaga in storitev, za katere se uporabljajo ukrepi kontrole cen.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Vir slike: STA.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Vir slike: STA.

»Cilj je, da umirimo stanje na trgu pogonskih goriv,« je v izjavi dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Zatrdil je, da je goriva v Sloveniji dovolj, ter da se potrošnikom ni treba bati pomanjkanja.

Cene v svetu rastejo iz več razlogov. Povpraševanje po energentih in s tem po pogonskih gorivih se je namreč povečalo, poleg tega jih potiska navzgor vojna v Ukrajini. »Nekateri naši dobavitelji oziroma trgovci so bili preveč in predlogo vezani samo na rusko nafto,« je dodal minister.

Nabavne cene lahko v času trenutne krize še povišale, lahko pa se tudi znižajo, je nadaljeval. V vsakem primeru bodo stanje v naslednjih 30 dneh spremljali in se po potrebi odzvali.

Potrjeno je - cene goriv bodo regulirane. Vir slike: Petrol.
Potrjeno je – cene goriv bodo regulirane.
Vir slike: Petrol.

Počivalšek je povedal, da želijo poskrbeti tako za potrošnike kot tudi za dobavitelje oziroma prodajalce. »Naš interes ni, da pridemo do tega, da bo v Sloveniji ostal samo en dobavitelj pogonskih goriv, zato bomo v skladu s situacijo v naslednjih 30 dneh po potrebi reagirali,« je napovedal.

Vlada tudi zaenkrat ne bo sprejela nobenega ukrepa v zvezi z morebitno omejitvijo količin goriva, ki jih lahko na črpalkah v Sloveniji natočijo tujci. »Dejstvo je, da so cene podobne, kot smo jih imeli doslej, mogoče malo nižje. Cene v Avstriji in na Hrvaškem so trenutno malo nad slovenskimi, na Madžarskem dosti pod slovenskimi, v Italiji pa precej nad slovenskimi. V skladu z dogodki na meji bomo sprejemali nadaljnje ukrepe,« je povedal minister.

Vlada bo odlok, po katerem bodo določene najvišje maloprodajne cene goriv, predvidoma sprejela danes, po objavi v uradnem listu pa bo začel veljati v torek, je še omenil Počivalšek.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice