Nov krog popisovanja cen osnovnih živil, najcenejša nakupna košarica še cenejša
Na spletni strani Naša super hrana so objavljeni rezultati tretjega popisa osnovnih prehranskih proizvodov z dne 10. oktobra 2022. Vpogled v gibanje cen košarice skozi čas ter dodatne analize so pokazale, da pri vseh trgovcih v ponudbi izdelkov, ki so vključeni v popis, prevladujejo izdelki s slovenskim poreklom, so pred nekaj dnevi sporočili iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS.
»Po treh popisih lahko ugotovimo, da primerjalnik kaže otipljive rezultate. V primerjavi s prvim popisom, ki je bil opravljen v sredini septembra, se je povprečna cena najcenejše nakupne košarice pocenila za dobrih 15 odstotkov,« so zapisali v izjavi.
Po podatkih primerjalnika so se v zadnjih dveh tednih znižale cene poltrdih in polmastnih sirov, svinjskih zrezkov, govejih zrezkov ter bele pšenične moke tipa 500. Cene izdelkov iz teh skupin živil so v povprečju nižje za 3,91 odstotka.
Povprečne cene izdelkov v desetih skupinah živil so se podražile, najbolj beli kruh, in sicer za dobrih 14 odstotkov. Krompir je edina kategorija znotraj popisa, kjer je cena ostala nespremenjena.
Povprečne cene najcenejših nakupnih košaric so v času prvih treh popisov ves čas padale. Največji padec rednih cen brez popustov se je sicer zgodil v drugem popisu. V tretjem popisu, ki je bil izveden 10. oktobra, so razlike med trgovci minimalne, razen pri najdražjem trgovcu, kjer je cena košarice za 4,63 evra višja od najcenejše, še dodajajo na ministrstvu.
V povprečju je v najcenejši košarici od devet do deset izdelkov slovenskega porekla
V analizo cen osnovnih živil so vključili tudi dodatno informacijo o poreklu proizvodov v najcenejši košarici pri vsakem trgovcu. Na ministrstvu opažajo, da pri večini trgovcev prevladujejo izdelki slovenskega porekla, od največ 12 izdelkov slovenskega porekla v najcenejši košarici pri enem trgovcu, do najmanj šest izdelkov slovenskega porekla v najcenejši košarici pri drugem trgovcu.
Glede na ponudbo izdelkov s slovenskim poreklom izstopata dva trgovca, ki imata v kategoriji mlečnih izdelkov izključno izdelke s slovenskim poreklom.
Povprečna vrednost košarice se je v tretjem popisu v primerjavi z drugim popisom znižala za slaba dva odstotka in znaša 42,31 evra (v primerjavi s prvim popisom se je skupaj znižala za 7,59 evra). Najcenejšo košarico osnovnih živil je tokrat ponujal Lidl v višini 41,22 evra.
Jasne povezave med povprečno ceno izdelkov in državo porekla ni bilo zaznati. Pri dveh trgovcih sta sadje in zelenjava slovenskega porekla cenejša od tujih, pri ostalih trgovcih pa se višina cene glede na slovensko ali tuje poreklo razlikuje znotraj posamezne kategorije izdelkov.
Primerjalnik se je od svoje prve objave nekoliko spremenil. Na začetku je bila na primer dostopna tudi primerjava s po tremi tujimi trgovci iz vsake sosednje države. Danes te primerjave več ni, zamenjala pa jo je na primer analiza porekla izdelkov.
Kaj pravijo uporabniki?
V prvih dneh je analiza najcenejše nakupne košarica dvignila kar nekaj prahu. Oglasilo se je več trgovcev, nekateri so zahtevali popravke, drugi so menili, da bi bilo najboljše, če bi se projekt takoj zaključil. Na sestanku je ministrstvo kasneje vprašanja in zahteve trgovcev razrešilo. Mešani odzivi so bili opazni tudi med uporabniki družbenih omrežij.
Na spletni strani primerjalnik je možno oddati tudi komentar. Enemu izmed obiskovalcev se projekt zdi odličen, saj so »zanetili ogenj med trgovci«. Drugi so predlagali, da se v primerjavo vključijo tudi izdelki brez laktoze in brez glutena.
»Prosim, če lahko naslednji mesec vključite Nutelo, čokolino, čokolešnik, Nesquick kroglice, Donat ter Ariel prašek in kak mehčalec,« se glasi drug predlog.
Dve pripombi sta se nanašali tudi na same cene izdelkov, ki so objavljeni v primerjalniku. »Sem šel po sladkor v Hofer, ker je na strani ugodna cena. Cena v trgovini je bila 1,49 eur/kg. Na vaši strani 0,89 eur/kg. Po moje bi bilo potrebno bolj pogosto osveževati cene,« je nekdo zapisal.
»Zgleda, da trgovci okoli prinašajo vas in nas potrošnike. Do pred kratkim je bil v Hoferju sladkor po 0,89 € (tako, kot imate prikazano v primerjalniku), danes je cena 1,49,« pa je sporočil drug uporabnik.