8. Evropski kongres mladih kmetov: Vloga mladih kmetov pri prehranski varnosti
V Bruslju je 7. decembra 2022 potekal 8. Kongres mladih kmetov v organizaciji Poslanske skupine Evropske ljudske stranke (EPP Group), ki je eden pomembnejših dogodkov v kmetijskem sektorju in na področju razvoja podeželja v Evropski uniji. Letošnjega je zaznamovala tema: Vloga mladih kmetov pri prehranski varnosti. V imenu Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM) in na predlog slovenskega evropskega poslanca Franca Bogoviča (SLS/EPP), je bila na tekmovanje kongresa za EU nagrado mladih inovativnih kmetov kandidirana mlada Martina Veršnik, ki vodi ekološko družinsko kmetijo OLEA D’ISTRIA, ki se nahaja na pobočjih obalnega gričevja nad Izolo.
Na EU Kongresu mladih kmetov je sodelovalo več kot 300 udeležencev iz vse Evrope, med katerimi so bili mladi kmetje, oblikovalci politik in kmetijski deležniki.
Na letošnjem EU kongresu mladih kmetov so govorniki poudarili pomen mladih in pomlajevanja kmetij, saj je prednostna naloga nove SKP generacijska pomladitev in vstop mladih v kmetijstvo. Velik delež evropskih kmetov je starejši od 55 let. Le 6 % je mlajših od 35 let, pri čemer predstavljajo ženske le 4,9 % kmetov mlajših od 35 let. S tem, da so številke v Sloveniji še v slabšem razmerju. Število mladih kmetov se je zmanjšalo s 3,3 mio leta 2005 na trenutno 2,3 mio. Opuščanje kmetijstva in ne vključevanje mladih v ta sektor, sta resna izziva v smislu razvoja kmetijstva. Poudarili so tudi problem virusa, podnebnih sprememb in vojne v Ukrajini v smislu prehranske varnosti. Manfred Weber, predsednik skupine EPP je odločno dejal: »Kmetje niso krivi za podnebne spremembe, samo pa prvi zavezniki v boju proti njej«. Za vse, ki se aktivno ukvarjamo s kmetijsko panogo pa je naredil posebni vtis Herbert Dorfmann z izjavo: »Nisem pripravljen poslušati ljudi, ki niso niti en dan kmetovali!«
Prireditev izpostavlja in nagrajuje mlade kmete za trajnostne in inovativne ideje in prakse, ki premagujejo izzive s katerimi se sooča kmetijski sektor, kot je generacijska pomladitev, blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, prehranska varnost in tehnološki napredek. Na prireditvi že od leta 2012 nagrajujejo mlade kmete, ki igrajo pomembno vlogo pri razvoju trajnostnega kmetijskega sektorja. Kmetijskega sektorja, ki prek inovativnih pristopov prideluje, predeluje in trži varno in visoko kakovostno hrano ob hkratni skrbi za okolje.
Slovenijo so na kongresu predstavljali:
- Franc Bogovič – evropski poslanec in slovenski ambasador evropskega kongresa mladih kmetov #EUYoungFarmers
- Mateja Kopar – podpredsednica Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM) – ki je vsakoletni predlagatelj inovativnega kmeta, ki bo zastopal Slovenijo na kongresu EU mladih kmetov
- Martina Veršnik, Ekološka kmetija Olea D’Istria – ki se nahaja na pobočjih obalnega gričevja nad Izolo, in ki se je s svojimi inovativnimi izdelki potegovala za naziv mladega inovativnega kmeta EU.
Franc Bogovič, evropski poslanec (SLS/EPP) je ob tem dejal: »S ponosom vsako leto na EU kongresu mladih kmetov, ki ga organizira EPP Group, na predlog Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM) gostim slovenske predstavnike mladih inovativnih kmetov, ki so zavezani trajnostnemu kmetijstvu, s čimer navdušijo evropsko javnost kongresa. Letos se je na njem predstavila Martina Veršnik s svojo ekološko družinsko kmetijo Olea D’Istria, kjer prideluje ekološke oljke, češnje in fige ter z njimi ustvarja visoko kakovostne izdelke. Martini čestitam za odlično predstavitev in zastopanje Slovenije na letošnjem kongresu ter se zahvaljujem ZSPM za odlično profesionalno sodelovanje, skozi katerega smo v preteklih letih na kongres že kandidirali inovativne mlade kmete in druge, kot so: Matic Vizjak, ki se primarno ukvarja s pridelavo in predelavo čilija, Toni Kukenberger, ki prideluje ekološke mlečne izdelke, Igor Paldauf z Ekološke kmetije Paldauf, ki ekološko pridelane in predelane izdelke trži pod blagovno znamko BeEko, ter Gregor Slavec iz Knežaka, ki je lani kot prvi Slovenec preje Evropsko nagrado za mlade kmete – za najboljši projekt za izboljšanje podeželskih območij.«
Mateja Kopar, podpredsednica Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM): »EU kongres poudarja ključno vlogo, ki jo imajo mladi kmetje za prihodnost kmetijskega sektorja in prehransko varnost Evrope. To je odlična priložnost za odprto razpravo o izzivih in priložnostih, s katerimi se ta sektor sooča, saj so prisotni mladi kmetje in oblikovalci politik evropskih inštitucij. Sam izbor izpostavlja najbolj inovativne pristope v kmetijstvu, trajnostne prakse ter razvoj. Pri Zvezi slovenske podeželske mladine smo počaščeni, da se kongresa udeležujemo že od začetka in odlično sodelujemo z evropskim poslancem Francem Bogovičem. Naše poslanstvo je zagotoviti dobre pogoje, omogočiti uspešni razvoj in finančno stabilnost v kmetijstvu. Na ZSPM verjamemo in se še kako zavedamo dejstva, da smo mladi res prihodnost in zato se aktivno in konstruktivno borimo da so-kreiramo našo prihodnost saj jo želimo spremeniti na bolje.«
Martina Veršnik, kandidatka nagrado mladih inovativnih kmetov: »Sem ena izmed najmlajših oljkark v Sloveniji in vodim ekološko kmetijo, ki goji globoko spoštovanje do narave in tradicije, zato smo že od samega začetka vključeni v ekološko pridelavo in gojimo pretežno stare avtohtone sorte. Večino dela opravimo ročno, kar nam omogoča, da pridelamo vrhunske pridelke, ki se na nacionalnih in mednarodnih tekmovanjih uvrščajo zelo visoko. Zavedamo se pomena zdrave, lokalne in sveže hrane, zato naše pridelke prodajamo takoj po obiranju na našem domu pod lastno blagovno znamko. Poleg tega pa povezujemo kmetijstvo s turizmom, izobraževanjem in predelavo. Razvijamo inovativne prehranske proizvode, ki zasledujejo načela zdravja in dobrega okusa.
Oljčno olje je namreč eno najbolj zdravih živil, kar je podkrepljeno z zdravstvenimi trditvami. Da bi ga približali širši skupini ljudi, tudi tistim, ki niso vajeni intenzivnosti okusa, razvijamo oljčna olja z zelišči, česnom in agrumi, slednjega pa kombiniramo s slastnimi suhimi figami. Tako ustvarjamo zdrave izdelke, ki so hkrati okusni in dostopni širšemu krogu ljudi.«