Borza za kriptovalute FTX je bila ustanovljena leta 2019, vrhunec pa je dosegla julija 2021, ko se je lahko pohvalila z več kot milijonom uporabnikov. Po obsegu prometa je bila tudi tretja največja kripto borza na svetu.
Ko pa je večje število uporabnikov začelo svoja sredstva z menjalnice pošiljati drugam, so se pojavile težave v obliki osmih milijard ameriških dolarjev velike finančne luknje. Na robu bankrota so se znašla tudi podjetja, povezana s FTX. Vse skupaj je zaupanje uporabnikov kriptovalut zamajalo tako močno, da so se nekateri začeli spraševati o obstoju celotne kripto industrije.
Zdaj je borza FTX v stečajnem postopku, njen ustanovitelj Sam Bankman-Fried pa je svoje dneve preživljal na Bahamih. Vse do ponedeljka, ko je bil aretiran, saj so ameriški tožilci vložili kazensko ovadbo.
»Aretacija S.B.F. je sledila prejemu uradnega obvestila iz Združenih držav Amerike, ki so vložile kazensko ovadbo proti S.B.F. in bodo verjetno zahtevale njegovo izročitev,« je v izjavi sporočila Bahamska vlada.
Tožilci južnega okrožja ameriškega mesta New York so potrdili, da je bil Bankman-Fried obtožen, in dejali, da bo obtožnica razglašena v torek. Kazenske obtožbe zoper Bankman-Frieda vključujejo goljufije z elektronskimi sredstvi in vrednostnimi papirji ter pranje denarja, je za New York Times povedala oseba, ki je seznanjena z zadevo.
Bahamske oblasti so ga prijele nekaj po 18. uri v njegovem stanovanjskem kompleksu v letovišču Albany na Bahamih. Bahami imajo z Združenimi državami sklenjeno pogodbo o izročitvi, vendar lahko postopek traja tudi več tednov, včasih pa tudi veliko dlje, če ji kazenski obtoženec ugovarja.
Med intervjuji pred aretacijo je Bankman-Fried priznal, da je bilo njegovo upravljanje borze FTX precej grozno, vendar je trdil, da nikoli ni namerno zagrešil goljufije.
Pogovor med vodjo kripto borze Binance in ustanoviteljem FTX en dan pred zlomom
Samo en dan preden je borza FTX razglasila stečaj, je Changpeng Zhao, izvršni direktor kripto borze Binance, ki je po obsegu prometa največja na svetu, ustanovitelju FTX poslal sporočilo, v katerem ga je opozoril na težave.
Zhao je bil zaskrbljen, da je Bankman-Fried vodil posle na način, ki bi lahko v industriji povzročil zlom. »Ustavi se zdaj, ne povzročaj še več škode,« je Zhao zapisal v skupinskem klepetu z Bankman-Friedom in drugimi vodilnimi v svetu kriptovalut. »Več škode kot narediš zdaj, dlje boš v zaporu.«
V pogovoru, ki so ga pridobili pri NYT, si je več vodilnih na področju kriptovalut delilo skrbi, da bi se situacija po razkritju osem milijard velike finančne luknje lahko še poslabšala.
Nekaj dni pred tem je Zhao bil pripravljen kupiti in rešiti FTX, nato pa je od posla odstopil. V besedilnih sporočilih se je zdel prepričan, da FTX ne bo preživel. Menil je tudi, da bi borza lahko s seboj navzdol potegnila tudi preostalo industrijo.
Česa vse je obtožen Bankman-Fried?
Tožilci so v torek odpečatili kazensko obtožnico, v kateri so ustanovitelja FTX med drugim obtožili goljufanja strank in posojilodajalcev ter namere goljufanja države in kršitev zakonov o financiranju kampanj.
Komisija za vrednostne papirje in borzo je v torek vložila civilno tožbo, v kateri trdi, da je Bankman-Fried zavajal vlagatelje, ki so imeli na FTX naloženih skoraj dve milijardi dolarjev, hkrati pa goljufal stranke borze.
To kripto sranje je navadna piramidna shema in nič drugega