Kako uporabljati novo aplikacijo za elektronsko osebno izkaznico?
S četrtkom je v spletnih trgovinah Google Play in App Store na voljo mobilna aplikacija eOsebna, ki omogoča enostavnejšo uporabo elektronske osebne izkaznice, s pomočjo katere se identificiramo pri uporabi spletnih storitev ter upravljamo z gesli elektronske osebne izkaznice, so v četrtek sporočili z Ministrstva za javno upravo RS.
»Z mobilno aplikacijo eOsebna želimo državljanom olajšati uporabo elektronske osebne izkaznice, kakor s skupnim imenom poimenujemo tri digitalna potrdila na čipu nove osebne izkaznice,« so zapisali v obvestilu za javnost.
Digitalno potrdilo za podpis in digitalno potrdilo za prijavo visoke ravni sta zaščitena s kodo PIN, medtem ko digitalno potrdilo nizke ravni omogoča prijavo brez vnosa kode PIN.
Mobilna aplikacija omogoča brezstično uporabo elektronske osebne izkaznice, za kar se uporablja protokol NFC (Near Field Communication). Zaradi tega je potreben tudi pametni telefon z operacijskim sistemom Android ali iOS, ki podpira protokol NFC. V to skupino sicer spada velika večina pametnih telefonov.
Ko imamo mobilno aplikacijo enkrat nameščeno na pametnem telefonu, moramo z njo povezati svojo osebno izkaznico, tako da prepišemo kodo CAN, ki je sestavljena iz šestih števk. Te najdemo navpično natisnjene ob desnem robu na sprednji strani osebne izkaznice.
Z mobilno aplikacijo lahko povežemo tudi več osebnih izkaznic, kar omogoča, da na primer več družinskih članov uporablja svoje elektronske osebne izkaznice z enim samim pametnim telefonom.
Ko je elektronska osebna izkaznica povezana, se lahko z njo prijavimo v katerokoli spletno aplikacijo, ki omogoča prijavo prek storitve SI-PASS. To naredimo tako, da s seznama izberemo prijavo z elektronsko osebno izkaznico in mobilno aplikacijo.
Pri tem lahko uporabimo tako brskalnik na telefonu kot tudi brskalnik na osebnem računalniku. V tem primeru moramo ob prijavi preko aplikacije eOsebna s kamero zajeti kodo QR, ki se izpiše na zaslonu osebnega računalnika.
Z mobilno aplikacijo eOsebna lahko urejamo nastavitve aplikacije ter pregledujemo podatke elektronske osebne izkaznice. Elektronsko osebno izkaznico lahko na tak način tudi aktiviramo, ji spremenimo kodo PIN ali jo odklenemo s pomočjo kode PUK, še dodajajo na ministrstvu.
Ob mobilni aplikaciji eOsebna seveda ostaja tudi klasičen način (s čitalnikom) uporabe elektronske osebne izkaznice za prijavo v elektronske storitve in za e-podpisovanje ter urejanje gesel.
Kaj je elektronska osebna izkaznica?
Elektronsko osebno izkaznico lahko pridobijo posamezniki, ki so ob oddaji vloge za osebno izkaznico stari vsaj 12 let. Z njo se lahko identificirajo v spletnih storitvah in elektronsko podpisujejo dokumente.
Vlogo za pridobitev osebne izkaznice uporabnik odda na upravni enoti oziroma diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije.
Za aktivacijo je potrebno začetno geslo, nato pa uporabnik nastavi kodo PIN. Koda PIN predstavlja uporabniško geslo, zato po aktivaciji začetno geslo ni več uporabno in se ga lahko zavrže.
Elektronske osebne izkaznice ni potrebno aktivirati, če se je ne bo uporabljalo za prijavo v elektronske storitve z digitalnim potrdilom visoke ravni in za elektronsko podpisovanje.
Na kartici je nameščeno digitalno potrdilo, s katerim se lahko elektronsko podpiše dokumente. Podpis narejen s potrdilom za kvalificiran podpis na elektronski osebni izkaznici je enakovreden lastnoročnemu podpisu.