
»Zveza balkanskih držav?«
V prvih dneh novega leta se je v Beogradu veliko govorili o možnosti balkanskega sporazuma, ki bi zajemal tako Kraljevino SHS kot tudi Bolgarijo, Grčijo in Romunijo. Zveza bi predstavljala nadaljevanje balkanske zveze iz leta 1914, usmerjena pa bi bila proti skupnemu sovražniku – Turčiji. »Na ustvaritev tega sporazuma se gleda skeptično, ker so naši odnošaji napram Bolgariji še vedno hladni,« je pisal Slovenec.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Lakota v Črni gori ter Bosni in Hercegovini
Na eni izmed takratnih sej ministrskega sveta so razpravljali tudi o socialni politiki krajev v Kraljevini SHS, ki niso pridelovali lastne hrane. Sprejeli so uredbo, s katero so v nekaterih krajih hrano razdelili brezplačno.
»Položaj je v Črni gori ter v nekaterih krajih Bosne in Hercegovine zelo resen,« je poročal Slovenec. »V zadnjem času je bilo poslanih v te krajo 120 vagonov koruze in kraljevih 50 vagonov koruze ter drugih živil. Živila, ki jih je poslala vlada, bi se imela prodajati po nabavni ceni. S tem bi pa prebivalstvu ne bilo pomagano, ker živil ne more kupovati.«

Brezplačne vozovnice za novinarje
Na seji ministrskega sveta so govorili tudi o brezplačnih kartah za vožnjo z vlakom za novinarje. Določili so, da bodo vsi novinarji dobivali brezplačne enkratne vozovnice za drugi razred, medtem ko bodo uredništva dobila mesečne karte, ki se bodo sproti podaljševale. Sklep so predložili tudi novinarskemu združenju, da je podalo svoje mnenj.
Minister je ob tem sicer dejal, da se bo zavzemal za to, da bodo vsi novinarji upravičeni do stalne mesečne vozovnice za prvi razred.
Madžarski fašisti
Slovenec je poročal tudi o organizaciji fašistov na Madžarskem, ki jo je v tistih dneh sprejel takratni regent Madžarske Miklós Horthy. Predsednik organizacije je na sestanku predstavil fašistični program, regent pa naj bi to sprejel »zelo dobrohotno«.
Iz Avstrije so se medtem razširile vesti, da je madžarsko veleposlaništvo na Dunaju pošiljalo orožje iz Avstrije na Madžarsko. »Češkoslovaška vlada, ki je za to zvedela, je baje podvzela pri avstrijski vladi diplomatične korake. K temu se poroča, da gre za strojne puške iz Italije, ki jih je mažarsko poslaništvo poslalo v Šopronj ter jih tamkaj oddalo v neki vojašnici,« je še zapisal Slovenec.
Mednarodna skupnost je madžarsko vlado pozvala, da spremeni državni grb. »Grb vsebuje namreč še vedno ambleme onih delov prejšnje mažarske države, ki so glasom trianonske pogodbe postali integralni deli drugih držav,« so razložili.
Mobilizacija sil v Turčiji in Grčiji
Napetosti med Turčijo in Grčijo so se samo še stopnjevale. »Reuterjev urad poroča iz Smirne, da so mobilizirani štirje letniki turške vojske in da je pričakovati vpoklicanja dveh nadaljnjih letnikov,« je novico povzel Slovenec.

Podobno se je dogajalo tudi v Grčiji. »Listi poročajo iz Aten iz angleškega vira, da je grška vlada mobilizirala rezervno letnike 1920, 1921 in 1922 in da je vsa grška vojska poslana v Tracijo.« Trakija je pokrajina, ki meji na Turčijo.