»Projekt digitalnega evra mora temeljiti na demokratični podlagi, podpirati ga mora evropska javnost«
V ponedeljek je potekalo srečanje finančnih ministrov vseh držav evroobmočja oziroma tistih držav, ki so evro sprejele kot svojo valuto.
Po tistem, ko so uradno izrekli dobrodošlico Hrvaški in pozdravili hrvaškega finančnega ministra, so pričeli z razpravo prve teme, torej digitalnega evra.
Raziskava o možnostih uvedbe digitalnega evra ter njenih vplivih na evropsko gospodarstvo in družbo poteka že od oktobra 2021, predvidoma pa se bo zaključila v tem letu. V tem času nameravajo evropske institucije določiti smernice, s pomočjo katerih bi lahko na koncu uspešno implementirali evropsko digitalno valuto.
»Da bi bil digitalni evro uspešen, mora biti to skupen evropski in vključujoč projekt, ki ga podpira evropska javnost in temelji na trdni demokratični podlagi,« so ob koncu sestanka sporočili iz Evroskupine. »Zato pozdravljamo sodelovanje Evropske centralne banke in Evropske komisije pri rednem obveščanju Evroskupine in držav članic EU ter zagotavljanju temeljite tehnične priprave naših razprav.«
Lastnosti morebitnega digitalnega evra
Poudarili so, da bi digitalni evro lahko igral ključno vlogo v vse bolj digitalnem gospodarstvu. Okrepil bi lahko »odprto strateško avtonomijo Evropske unije, spodbudil inovacije v finančnem sektorju ter prinesel koristi za državljane, podjetja in države članice«. Ob vsem tem pa bi »pomagal ohraniti vlogo centralnobančnega denarja kot sidra za naš denarni sistem«.
Kot je pred tem že omenjala Evropska komisija, digitalni evro ne sme nadomestiti gotovine, ampak jo zgolj dopolnjevati. »Digitalni evro bi moral biti varen in odporen, zagotavljati mora visoko raven zasebnosti, biti mora enostaven in priročen za uporabo ter široko dostopen javnosti, tudi v smislu stroškov za končne uporabnike,« so še dodali. Ministri so pozvali tudi k upoštevanju okoljskih posledic vpeljave digitalnega evra.
Zasnova mora biti tudi v skladu z drugimi cilji, kot so preprečevanje pranja denarja, nezakonitega financiranja in davčnih utaj ter zagotavljanje spoštovanja sankcij.
Pri manj tveganih transakcijah bi lahko omogočili več zasebnosti, kar bi lahko zagotovilo sprejetje digitalnega evra tudi med državljani, ki imajo med prioritetami zasebnost na višjem mestu, so se strinjali finančni ministri.
V izjavi so tudi zapisali, da bi se pred potencialnimi tveganji za finančno stabilnost evroobmočja zaščitili z uvedbo različnih omejitev. Za kakšne omejitve gre in za koga niso razložili.
»Parametre takšnih značilnosti je treba nadalje analizirati in o njih razpravljati na podlagi temeljite kvantitativne analize, njihova implementacija pa mora upoštevati prevladujoče gospodarsko in finančno okolje,« so dejali. Digitalni evro v vsakem primeru ne sme ogroziti »sposobnosti in neodvisnosti Evropskega sistema centralnih bank«.
Kot denar bi moral biti digitalni evro vedno in v celotnem evroobmočju zamenljiv po enaki vrednosti kot druge oblike evra, na primer bankovci in depoziti bank. Digitalni evro torej ne more biti denar, ki bi se ga dalo programirati.
»To pomeni, da ne bi bilo na primer nobenih omejitev glede vrst blaga in storitev, ki jih je možno kupiti, ali časovnih omejitev, ko je mogoče uporabiti digitalni evro,« so razložili pri Evroskupini.
Nekateri so na takšne omejitve opozarjali predvsem pri zasnovi digitalne valute centralne banke na Kitajskem. Pri digitalnem juanu naj bi namreč lahko določili, da je na primer nek znesek denarja potrebno porabiti do nekega datuma, sicer denar enostavno izgine. To bi uporabljali predvsem za spodbujanje ali omejevanje potrošnje.
Naslednji koraki
Evropska komisija namerava v prvi polovici letošnjega leta predstaviti zakonodajni predlog, s katerim bi vzpostavili pravni okvir za digitalni evro in uredili njegove glavne značilnosti.
Svet Evropske centralne banke pa bo jeseni pregledal rezultate raziskave, ki jo trenutno vodi Komisija, in se nato odločil, ali bo projekt digitalnega evra prešel v fazo realizacije. Na tej povezavi je objavljeno decembrsko poročilo o napredku raziskave, tukaj pa septembrsko.
»Morebitna izdaja digitalnega evra bi prišla šele pozneje in bi bila nujno odvisna od razvoja zakonodaje EU,« so še zapisali pri Evroskupini.