Propad banke SVB je vplival tudi na Evropo, vendar evropske banke niso v nevarnosti
Konec prejšnjega tedna je Silicon Valley Bank (Banka Silicijeve doline, SVB), 40 let stara banka s sedežem v kraju Santa Clara v ameriški zvezni državi Kaliforniji, poskrbela za pravo razburjenje.
Po tistem, ko je cena delnice padla za 60 odstotkov, so sporočili, da so primorani zapreti vrata. Posredovati je morala ameriška Zvezna korporacija za zavarovanje depozitov, ki je še isti dan prevzela nadzor nad sredstvi banke.
Ob tem se je panika preselila na delniški trg, kjer so predvsem delnice bank utrpele občutno izgubo. Največje banke so sicer uspele obdržati dokaj stabilno vrednost.
Kako pa se je na vse to odzvala Evropa? Kljub prizadevanju ameriške in britanske vlade za vzdrževanje stabilnosti, so padle tudi vrednosti delnic evropskih bank.
Evropski indeks Stoxx Europe 600 Banks, ki sledi 42 velikim bankam v Evropski uniji in Združenem kraljestvu, je v ponedeljek padel za 5,6 odstotka in tako zabeležil največji padec od marca lani. Indeks Stoxx Europe 600 (velika, srednja in majhna podjetja v 17 evropskih državah) je padel za 2,1 odstotka, medtem ko je FTSE 100 (vodilni indeks londonske borze) padel za 2,2 odstotka.
Paschal Donohoe, vodja Evroskupine, znotraj katere se združujejo finančni ministri evroobmočja, je sicer v ponedeljek dejal, da Evropa »ni neposredno izpostavljena« bančnemu kolapsu SVB.
Tudi Paolo Gentiloni, evropski komisar za gospodarstvo, je novinarjem v Bruslju zatrdil, da propad ameriške banke ne predstavlja resne nevarnosti za finančno stabilnost Evrope. Pojasnil je, da EU skupaj z Evropsko centralno banko budno spremlja dogajanje.
Podobno je Antonio Fatas, profesor ekonomije na poslovni šoli INSEAD, za Euronews povedal, da v Evropi še ne vidi sistemskega tveganja zaradi propada SVB. »Temeljna razlika je v tem, da so vrsta regulacije in testi izrednih situacij, ki jih izvajamo v Evropi, strožji,« je pojasnil.
V nadaljevanju je dejal, da je bila banka SVB leta 2018, zaradi omiljenih regulativnih zahtev za regionalne banke, označena kot premajhna za »sistemsko pomembno« in se tem ni bila deležna strožjega nadzora.
»Mislim, da smo v Evropi nekoliko bolj sistematični, ko gre za regulacijo,« je dejal Fatas. »Mislim, da morajo biti banke na žalost močno regulirane. To je realnost. V nasprotnem primeru bomo imeli eno krizo za drugo.«
Pohvalil je ukrep ameriške vlade, ki želi poskrbeti za varnost depozitov nad mejo 250.000 ameriških dolarjev. Takšnih je namreč bilo nad 90 odstotkov.
»Vem, da so nekateri zelo proti vsemu, kar je videti kot reševalna intervencija vlad, vendar to počnemo ob vsaki krizi,« je dejal.
Kaj se bo zgodilo s podružnicami SVB v Veliki Britaniji, Nemčiji in na Švedskem?
Britanska vlada je že v ponedeljek zjutraj objavila, da se je s HSBC, največjo evropsko banko, dogovorila o prevzemu hčerinske družbe SVB v Veliki Britaniji za vsega skupaj 1 britanski funt.
S tem je bilo poskrbljeno za varnost depozitov v vrednosti več kot 6,7 milijarde funtov. Britanski finančni minister Jeremy Hunt je ob tem pojasnil, da bi brez te poteze lahko propadal nekatera vodilna tehnološka podjetja v državi.
Vse storitve banke SVB v Veliki Britaniji bodo še naprej delovale kot običajno in stranke ne bi smele opaziti nobenih sprememb, so sporočili z vlade.
Prav tako v ponedeljek je nemški finančni regulator BaFin prepovedal vsakršno prodajo sredstev in izvajanje plačil s strani nemške podružnice banke SVB ter uvedel moratorij, ki podružnici preprečuje poslovanje s strankami.
Ob tem so pojasnili, da se nemška podružnica ni ukvarjala s sprejemanjem depozitov, ampak samo s sposojanjem denarja, zato tukaj ni govora o zavarovanju depozitov.
Poglejmo še na Švedsko. Največji švedski pokojninski sklad Alecta je bil po podatkih Dow Jonesa konec lanskega leta četrti največji delničar finančne skupine SVB. Tako se soočajo z izgubo skoraj 12 milijard švedskih kron oziroma 1,06 milijarde evrov težkega deleža.
Državni nadzorni organ za bančništvo je sicer zatrdil, da propad banke na ogroža finančne stabilnosti Švedske. Alecta je medtem tudi glavni delničar v banki Signature, ki je prav tako propadla, pa tudi v banki First Republic, katere delnice so v zadnjih dneh doživele krepak padec.