Meso brez živali, sir brez mleka, zdaj pa tudi čokolada brez kakava

Nekaj časa nazaj smo pisali o živilih in sestavinah, ki so proizvedene s pomočjo tako imenovane precizne fermentacije. Gre predvsem za mleko, sir, jogurt, meso in jajca, ki pri svoji proizvodnjo ne vključujejo več živalskih sestavin.
Britansko podjetje WNWN Food Labs pa je s pomočjo lastnega procesa fermentacije preoblikovalo široko dostopne rastlinske sestavine, kot so žita in stročnice, in tako ustvarilo čokolado brez kakava, ki naj bi imela enak okus kot običajna čokolada. Izdelek označujejo kot alternativna čokolada.
»Naša čokolada je prav takšna kot čokolada. Ima okus po čokoladi. Lomi, topi in peče se kot čokolada,« so predstavili na spletni strani. »Vendar ne vsebuje kakava in palmovega olja, je na rastlinski osnovi in brez kofeina.«

Ob tem pa bi lahko bila čokolada WNWN tudi cenovno dostopnejša od običajne, so poudarili. Kot omenjeno uporabljajo široko dostopne sestavine, za uporabo proizvodnih metod pa ni potrebna nobena regulativna omejitev.
Ob prihajajočem prazniku velike noči so pripravili tudi čokoladno jajce brez kakava, imenovano Wegg. »Po tem, ko smo predstavili prve čokoladne izdelke brez kakava, smo prepoznali priložnost, da ustvarimo prvo in trenutno edino čokoladno jajce brez kakava ter tako pokažemo, da se lahko veliko noč praznuje etično in trajnostno,« je za portal Food Ingredients First povedal glavni tehnološki direktor družbe WNWN Dr. Johnny Drain.
Težave, ki pestijo pridelovanje kakava
Kot pri večini ostalih »alternativnih« prehranskih izdelkih, gre tudi tukaj za vpliv na okolje. Pridelovanje kakava na primer povzroča krčenje gozdov. V zadnjih 60 letih je Gana izgubila 80 odstotkov gozdov, Slonokoščena obala pa 94 odstotkov. Tretjino tega je mogoče neposredno pripisati pridelavi kakava, so sporočili iz WNWN.
Krčenje gozdov zmanjšuje biotsko raznovrstnost, saj se uničujejo habitati divjih rastlin in živali, lokalne regije pa slabše absorbirajo ogljikov dioksid, kar vpliva na podnebne spremembe.

Poleg tega so tukaj tudi etične zagate, kot je na primer razširjena uporaba otroškega in suženjskega dela na plantažah. V povprečju pridelovalci kakava zaslužijo manj kot dva dolarja na dan, kar je precej pod pragom revščine, so navedli pri podjetju Sourcetrace.
Po zadnjem poročilu o pridelovanju kakava je na Slonokoščeni obali in v Gani v otroško delo v nevarnih razmerah vključenih skoraj dva milijona otrok.
Nenazadnje pa je tukaj tudi grožnja spreminjajočega se podnebja. Do leta 2050 naj bi namreč po vsem svetu izumrlo skoraj 33 odstotkov kakavovih dreves.
Drevo kakavovca, na katerem zrastejo plodovi s semeni, pri katerih se začne pot čokolade, po podatkih Univerze Harvard lahko uspeva na v območju 10 stopinj na obeh straneh ekvatorja.

Tam kakavovcu prijajo stabilne temperature, visoka vlažnost in zadostne količine dežja. Z vedno višjimi temperaturami in za 30 odstotkov zmanjšano količino padavin v zadnjih 30 letih pa so ti idealni pogoji za uspevanje rastline ogroženi.
Kot da vse to še ni dovolj, je tukaj tudi težava z opraševanjem. Da bi kakavovec rodil sadeže, morajo biti njegovi cvetovi oprašeni. Po podatkih organizacije EcoWatch pa je običajno oprašenih le 10 do 20 odstotkov cvetov, zato jih lahko kar 90 odstotkov odmre v 36 urah po odprtju.
Znanstveniki opraševalce, za katere se zdi, da kakavovce vse manj obiskujejo, skrbno preučujejo. Razlog za težave vsaj za zdaj še ni jasen, vendar bi lahko bil povezan s podnebnimi spremembami in intenziviranjem kmetijstva, pravijo pri ScienceDirect.
EU je odobrila že štiri zakone o uporabi žuželk v hrani in je v uporabi od 2021 tudi v Sloveniji.Lahko si preberete katere žuželke uživamo pa sploh ne vemo! Preberite si.
Daniel, hvala za komentar. Tudi o tej temi smo se pri Slovencu razpisali in vse te žuželke predstavili.