Skip to content

Zgodba o ukrajinskem žitu se nadaljuje: Poljska in Madžarska prepovedali uvoz

Oblasti Evropske unije so lani zaradi vojne med Ukrajino in Rusijo odpravile carine in uvedle dodaten program, s katerim so želele spodbuditi uvoz v države članice.

S tem je od takrat v Evropi nastal presežek pridelkov, kmetje na Poljskem, Madžarskem in v drugih državah pa so se znašli v težavah zaradi znižanih cen žita na trgu.

EU je sicer kmetom obljubila pomoč, ki pa naj bi prišla šele septembra in niti ne bo dosegla vseh prizadetih držav, poleg tega pa višina pomoči niti ni bila razkrita, pravijo pri evropski kmetijski zadrugi in organizaciji Copa-Cogeca.

Poljska se od lani spopada s presežkom žita in drugih ukrajinskih pridelkov. Vir slike: NYT.
Poljska se od lani spopada s presežkom žita in drugih ukrajinskih pridelkov. Vir slike: NYT.

Poljska je tako prejšnji teden z Ukrajino dosegla dogovor o začasni prekinitvi dobave ukrajinskega žita. Dogovor naj bi veljal za ukrajinsko žito, pšenico, koruzo in nekatere druge pridelke, vendar ga je Poljska v soboto razširila še na druge prehranske izdelke, poročajo pri New York Times. Ukrep bo veljal do 30. junija letos.

Poljski minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Waldemar Buda je v nedeljo na Twitterju sporočil, da bo ukrep preprečil tudi tranzit ukrajinskih proizvodov prek države. Z Ukrajino so se sicer dogovorili, da bodo preko Poljske lahko potovale pšenica, koruza, sončnična semena in oljna ogrščica.

Ukrajinsko ministrstvo za agrarno politiko in prehrano je izrazilo obžalovanje glede razširitve omejitev in dodalo, da je odločitev poljske strani v nasprotju s sporazumi. Dejali so, da so težave poljskih kmetov, ki so utrpeli izgube zaradi dotoka poceni ukrajinskega žita, vedno obravnavali »z razumevanjem«.

Poljski kmetje, ki so prejšnji teden protestirali v mestu Szczecin na severozahodu države. Vir slike: Shutterstock.
Poljski kmetje, ki so prejšnji teden protestirali v mestu Szczecin na severozahodu države. Vir slike: Shutterstock.

Odločitvi Poljske naj bi zdaj sledila še Madžarska, kjer je kmetijski minister Istvan Nagy v soboto izjavil, da bodo do konca junija prav tako omejili uvoz.

Po njegovih besedah se je vlada odločila za prepoved uvoza žita, oljnic in nekaterih drugih kmetijskih proizvodov iz Ukrajine. Do te poteze je prišlo, ker Evropska unija ni pripravila resnih ukrepov za reševanje problema prepoceni ukrajinskega žita, ki je preplavilo evropske trge, je pojasnil.

Evropska komisija je obema državama namenila ostre kritike. V nedeljo je Miriam Garcia Ferrer, tiskovna predstavnica Komisije za trgovino in kmetijstvo, dejala, da je takšna trgovinska politika v »izključni pristojnosti EU«, kar bi pomenilo, da lahko pravno zavezujoče odločitve sprejemajo le oni sami.

»V teh težkih časih je ključnega pomena, da se vse odločitve v EU uskladijo,« je dodala. »Enostranski ukrepi niso sprejemljivi.«

Miriam Garcia Ferrer, tiskovna predstavnica Komisije za trgovino in kmetijstvo. Vir slike: CodeBlue.
Miriam Garcia Ferrer, tiskovna predstavnica Komisije za trgovino in kmetijstvo. Vir slike: CodeBlue.

EU je z odpravljanjem carin in drugimi ukrepi želela doseči, da bi ukrajinsko žito in drugi prehranski izdelki dosegli predvsem države v Afriki in na Bližnjem vzhodu, kjer je omejitev izvoza po Črnem morju povzročila poslabšanje prehranske krize.

Vendar pa se je povpraševanje izven EU na koncu zmanjšalo zaradi doseženega dogovora med Ukrajino, Turčijo, Rusijo in Združenimi narodi, s katerim so se za izvoz prehranskih izdelkov odprla nekatera črnomorska pristanišča. Zaradi tega se je blago v Evropi nakopičilo.

V zadnjem času pa Rusija izraža pomisleke glede dogovora, ki ga bo treba podaljšati čez slab mesec dni. Vključno z omejitvami uvoza s strani Poljske in Madžarske bi se lahko tako za ukrajinsko žito zaprle tako kopenske kot tudi pomorske izvozne poti.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice