Britanska vlada je pozvala trgovce, naj omejijo cene osnovnih živil v trgovinah
Britanska vlada je pred nekaj dnevi sporočila, da želi skupaj s prehrambnim sektorjem doseči zmanjšanje finančne obremenitve gospodinjstev zaradi inflacije. Poudarili pa so, da vsekakor nimajo namena vpeljati obveznih cenovnih omejitev hrane v trgovinah. Želijo si, da bi te bile »prostovoljne«.
»Vlada ne razmišlja o uvedbi cenovnih omejitev. Kakršnakoli shema, ki bi pomagala znižati cene hrane za potrošnike, bi bila prostovoljna,« je za CNBC pojasnil tiskovni predstavnik vlade.
Časopis Sunday Telegraph je poročal, da so v uradu predsednika vlade Rishija Sunaka začeli pripravljati shemo, po kateri bi supermarketi prostovoljno zaračunavali najnižji možni znesek za določene izdelke, kot sta na primer kruh in mleko.
Takšen predlog bi lahko bil podoben tistemu, ki so ga že sprejeli v Franciji. Skupina večjih francoskih supermarketov se je marca namreč dogovorila, da bo znižala cene številnih osnovnih izdelkov in si prizadevala za 10-odstotno zgornjo mejo povprečnega zvišanja cen zaradi vhodnih stroškov. Trgovci na drobno lahko sami izberejo, pri katerih izdelkih bodo znižali cene.
Odzivi britanskih trgovcev
Vendar pa britanski trgovci ne verjamejo, da bi lahko omejevanje cen pomagalo pri reševanju problema naraščajočih življenjskih stroškov.
»Visoke cene hrane so neposredna posledica naraščajočih stroškov energije, prevoza in delovne sile ter višjih cen, ki jih plačujejo proizvajalci hrane in kmetje,« je dejal Andrew Opie, direktor za hrano in trajnost pri Britanskem konzorciju trgovcev na drobno (BRC).
»Kljub temu pa je močno konkurenčen trg živil v Združenem kraljestvu pripomogel k temu, da je britanska hrana med najbolj dostopnimi med vsemi velikimi evropskimi gospodarstvi.«
Dodal je, da so supermarketi vedno imeli nizke marže, dobički pa so se v zadnjem letu še zmanjšali. »Kljub temu trgovci na drobno še naprej veliko vlagajo v nižje cene za prihodnost, širijo svoje ponudbe cenovno dostopnih živil, blokirajo cene številnih osnovnih izdelkov in zvišujejo plače zaposlenim,« je poudaril Opie.
»Ker cene surovin padajo, veliko stroškov, ki vzdržujejo visoko inflacijo, zdaj nastaja zaradi zmede novih predpisov, ki jih sprejema vlada. Vlada bi se morala namesto ponovnega vzpostavljanja cenovnega nadzora v slogu sedemdesetih let prejšnjega stoletja osredotočiti na zmanjšanje birokracije, da bi lahko sredstva usmerila v ohranjanje čim nižjih cen.«
Oglasil se je tudi Simon Roberts, vodja druge največje verige supermarketov v Veliki Britaniji Sainsbury’s, ki je zanikal, da bi se njegove trgovine okoriščale zaradi trenda višanja cen in tako povečevale dobiček.
Za BBC je povedal, da so Sainsbury’s in druge trgovske verige porabile denar za »boj proti inflaciji«, da bi tako preprečile prenos vseh naraščajočih stroškov na potrošnike.
Organ Združenega kraljestva za varstvo konkurence je medtem sporočil, da bo preveril, kako v praksi deluje trg z živili.
Inflacija v Veliki Britaniji
Cene hrane v Veliki Britaniji še naprej ostajajo visoke. Skupna inflacija cen življenjskih potrebščin se je aprila sicer znižala z 10,1 na 8,7 odstotka, predvsem zaradi znižanja cen energentov.
Stopnja inflacije za hrano in brezalkoholne pijače pa se je izkazala za odpornejšo in je aprila znašala 19,1 odstotka, kar je skoraj enako kot marca, ko je znašala 19,2 odstotka. Po podatkih Urada za državno statistiko je bila to najvišja stopnja inflacije v zadnjih 45 letih.