Operater T-2 dobil še odvetniški poziv k prenehanju dvigovanja cen
V sredo je Vseslovensko združenje malih deležnikov (VZMD) preko Odvetniške pisarne Titan na operaterja T-2 naslovilo uradni dopis, s katerim so operaterja ponovno pozvali k »prenehanju nezakonitega zviševanja cen«, so sporočili.
T-2 je namreč konec maja na svoji spletni strani objavil spremembe cenika, ki bodo stopile v veljavo s 1. julijem.
V redni paketni ponudbi bodo cene tako višje za dve do tri evre, prav tako pa se bodo cene za dva evra dvignile starejšim naročniškim paketom.
Spremenila se bosta tudi maksimalen znesek opominjanja, ki lahko odslej znaša največ 1,50 evra in mesečna naročnina za uporabo aplikacije T-2 TV na drugi napravi, ki bo znašala 2,49 evra. S 1. avgustom pa se bo spremenila cena paketa Voyo, ki bo znašala 7,99 evra mesečno, so zapisali.
Na T-2 so pojasnili, da gre za »redno uskladitev cen s stroški poslovanja glede na rast indeksa cen življenjskih potrebščin, višjih stroškov dela, uporabe programskih pravic in spremljajočih naložbenih aktivnosti družbe T-2 v širitev in nadgradnjo omrežja, ki zagotavljajo razvoj naprednih storitev in neprestano posodabljanje infrastrukture«.
Iz VZMD ob tem sporočajo, da so po objavi prejeli številne besne klice in sporočila naročnikov, ki so se obrnili na združenje.
Operaterju očitajo, da obstoječim naročnikom ob zadnji najavi podražitev ni ponudil v podpis spremenjenih oziroma dopolnjenih splošnih pogojev poslovanja.
Na takšen način T-2 še naprej »vzdržuje in celo poglablja nezakonito stanje, ki nasprotuje tako splošnim pravilom obligacijskega prava kot tudi posebnim (strožjim) pravilom varstva potrošnikov,« so opozorili.
»VZMD družbi T-2 javno sporoča, da je nadaljevanje razmerja z naročniki nedopustno in nepravilno obravnavati kot privolitev naročnikov v podražitve, temveč ga je potrebno pravilno razumeti kot željo po nadaljevanju razmerja pod pogoji, v katere so naročniki izrecno privolili in ki jih bo sodišče spoznalo za pravno veljavne,« je dejal predsednik združenja, mag. Kristjan Verbič.
Združenje je že v lanskem letu zaradi podobnega ravnanja začelo s postopkom zoper vse štiri večje operaterje. Tožbe so v preteklih mesecih tako prejeli poleg T-2, še Telekom, A1 in Telemach. V VZMD navajajo, da je skupno oškodovanih kar 1,4 milijona naročnikov, za preko 257 milijonov evrov.
Operaterji si v naročniških pogodbah navadno pridržijo pravico do enostranskega spreminjanja pogojev, vključno s ceno, brez jasno določenih razlogov in metodologije za spreminjanje cene, s čimer po mnenju VZMD izrabijo svoj položaj. Potrošniki tako tudi ne morejo predvideti cene paketa za več kot mesec vnaprej, kar jim onemogoča ekonomično izbiro operaterja.
»Sodišče EU je pogodbene pogoje, ki omogočajo tovrstne nepredvidljive enostranske dvige cen, že označilo kot nepoštene. Slednje pomeni, da morajo operaterji vzpostaviti prejšnje stanje in zaračunavati naročnino po prvotno dogovorjeni ceni ter naročnikom povrniti razliko med prvotno ceno in ceno, ki je bila plačana na podlagi nezakonitih (in ničnih) podražitev,« so dodali.
Verbič je ob tej priložnosti še enkrat povabil vse, ki tega še niso storili, da se preko spletne strani Kolektivno varstvo pridružijo postopkom združenja.