Nova aplikacija Threads po odmevnem začetku izgubila približno polovico uporabnikov
Nova aplikacija Threads, ki jo je pred mesecem dni predstavila družba Meta (Facebook, Instagram), je ponovno v središču pozornosti.
Ob zagonu aplikacije je navdušila eksplozivna rast števila uporabnikov. V prvem tednu je namreč profil na Threads odprlo približno 100 milijonov uporabnikov in hitro je dosegla eno petino tedensko aktivnih uporabnikov v primerjavi z največjim konkurentom Twitter.
Vseeno pa se pri Meti zdaj soočajo s težavo, da je že približno polovico teh uporabnikov prenehalo z uporabo aplikacije. Zadrževanje uporabnikov je bilo sicer boljše, kot so vodilni pričakovali, čeprav »ni bilo popolno«, je po poročanju Reuters dejal vodja Mete Mark Zuckerberg.
Med uporabniki operacijskega sistema Android je bilo po podatkih analitičnega podjetja SimilarWeb na najbolj priljubljen dan, to je 7. julija, aktivnih 49 milijonov uporabnikov storitve Threads. Vendar pa se je ta številka le en teden kasneje, 14. julija, prepolovila na manj kot 24 milijonov aktivnih uporabnikov v sistemu Android.
»Seveda bi bilo super, če bi od več kot 100 milijonov prijavljenih uporabnikov, vsi ali vsaj polovica od njih ostala. Vendar tega še nismo dosegli,« je dejal Zuckerberg in dodal, da se mu zdi upad normalen.
Pričakuje pa tudi, da se bo število uporabnikov povečalo, ko bo Meta aplikaciji dodala več funkcij, vključno z različico za namizne računalnike, funkcijo iskanja ter možnostjo, da bi lahko uporabniki Threads objave videli neposredno v Instagramu.
Meta je že prej kopirala funkcije svojih konkurentov, na primer Snapchat zgodbe oziroma objave, ki po enem dnevu izginejo, in jih vključila predvsem v Instagram. Uspeh je dosegla tudi s kopiranjem videoposnetkov na TikToku z razvojem aplikacije Reels, ki je bila prav tako integrirana predvsem v Instagram, vendar pa ji ni s tem ni uspelo odvrniti uporabnikov od TikToka, pojasnjujejo pri portalu Quartz.
Toda v obeh primerih se je Meta odločila, da bo te kopirane funkcije vključila v svoje obstoječe aplikacije, namesto da bi ustvarila novo. Kot samostojna aplikacija se Threads morda sooča s težjimi izzivi.
Jessica Maddox, asistentka na oddelku za novinarstvo in ustvarjalne medije na univerzi v Alabami meni, da ima aplikacija Threads zaradi podobnega vmesnika, preprostosti in velikega dosega Mete največ možnosti, da konkurira Twitterju. Kljub temu pa je najtežje ponoviti neoprijemljivo kulturno dinamiko, ki jo Twitter ponuja že več kot desetletje.
»Pravzaprav je veliko lažje posnemati fizično infrastrukturo kot kulturno infrastrukturo,« je Maddoxova povedala za Quartz. »Veliko običajnih spletnih uporabnikov ostaja na Twitterju zaradi šal, drame, zgodb in informacij. Z drugimi besedami, ljudje bodo morda kratkoročno sledili novim funkcijam nove aplikacije, dolgoročno pa bodo sledili kulturi in skupnosti.«
Kako napreduje razvoj navidezne resničnosti?
Zuckerberg je po poročanju Reuters prav tako razkril, da razvoj tehnologije za razširjeno in navidezno resničnost, ki bi omogočila tako imenovani »metaverse« oziroma spletni prostor, ki združuje spletne in virtualne svetove, poteka po načrtih.
Dodal je, da mora Meta začeti vlagati v to področje pred tekmeci, kot so Apple, Google in Microsoft, saj imajo ti dolgoletne izkušnje z izdelavo operacijskih sistemov za obstoječe izdelke.
»Tako bomo imeli pripravljena vsa potrebna orodja, ko bo zadeva pripravljena na začetek uporabe,« je dejal in napovedal, da bi lahko do množičnega sprejetja tehnologije metaverse prišlo po letu 2030.