Skip to content

Zaloge plina: »EU je dobro pripravljena na zimo«

Po najnovejših podatkih, ki jih je v petek objavila družba Gas Infrastructure Europe, je Evropska unija približno dva meseca in pol pred rokom dosegla cilj, da skladišča plina napolni do 90-odstotne zmogljivosti. Rok je bil sicer z uredbo EU o skladiščenju plina, ki je začela veljati junija lani, določen za 1. november.

Skladiščenje plina je ključnega pomena za zanesljivost oskrbe v Evropi, saj lahko pozimi pokrije do tretjino povpraševanja po plinu v EU, so sporočili z Evropske komisije.

Objavljeni podatki kažejo, da je raven skladiščenja plina dosegla 1024 TWh oziroma 90,12 odstotka zmogljivosti skladiščenja (kar ustreza nekaj več kot 93 milijardam kubičnih metrov zemeljskega plina).

Gibanje evropskih zalog plina v odstotkih zmogljivosti skladišč. Vir slike: Evropska komisija.
Gibanje evropskih zalog plina v odstotkih zmogljivosti skladišč. Vir slike: Evropska komisija.

»Današnja potrditev, da smo predčasno izpolnili svoje potrebe po skladiščenju plina, poudarja, da je EU dobro pripravljena na zimo, kar bo pripomoglo k nadaljnji stabilizaciji trgov v prihodnjih mesecih,« je ob tem izjavila Evropska komisarka za energijo Kadri Simson.

»Energetski trg EU je v veliko bolj stabilnem položaju kot lani ob tem času, predvsem zaradi ukrepov, ki smo jih sprejeli na ravni EU. Vendar smo v zadnjih tednih videli, da je trg s plinom še vedno občutljiv. Komisija bo še naprej spremljala razmere, tako da bo raven skladiščenja ostala dovolj visoka, ko bomo vstopili v naslednjo zimo. Naj spomnim, da lahko svoj položaj še okrepimo z naložbami v obnovljive vire energije in energetsko učinkovitost.«

EU je po energetski krizi zaradi vojne v Ukrajini sprejela številne ukrepe, da bi rešila težave glede oskrbe s plinom in se bolje pripravila na zimo.

Evropska komisarka za energijo Kadri Simson. Vir slike: Evropski parlament.
Evropska komisarka za energijo Kadri Simson. Vir slike: Evropski parlament.

Energetski ministri držav članic Evropske unije so lani poleti dosegli soglasje glede zmanjšanja porabe zemeljskega plina za 15 odstotkov do marca letos, kar je pripeljalo do 18-odstotnega zmanjšanja porabe plina od avgusta 2022 do maja 2023. Uredba je bila podaljšana še za eno leto.

Slovenija si je pri tem zaradi vklopa nove plinsko-parne enote ljubljanske termoelektrarne-toplarne, s katero bo prestolnica za energetsko oskrbo in daljinsko ogrevanje v veliki meri zamenjala premog, izborila izjemo, pišejo pri STA.

Glede iskanja alternativnih virov plina je Komisija sprožila usklajeno mednarodno prizadevanje za alternativno oskrbo s plinom, zlasti v obliki utekočinjenega zemeljskega plina (LNG).

Rezervoarji za skladiščenje plina na območju pristanišča v Hamburgu, Nemčija. Vir slike: Shutterstock.
Rezervoarji za skladiščenje plina na območju pristanišča v Hamburgu, Nemčija. Vir slike: Shutterstock.

Poleg tega je energetska platforma EU že gostila dva razpisa za skupno nabavo plina, tretji razpis pa bo objavljen v drugi polovici septembra.

»Prva dva razpisa za skupno nabavo plina sta dala zelo pozitivne rezultate, saj je bilo povpraševanje po plinu usklajeno s ponudbo v skupni višini 22,9 milijarde kubičnih metrov,« je dejal podpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič.

»Veseli me, da je energetska platforma EU prispevala k temu, da je EU zgodaj dosegla svoj cilj glede skladiščenja plina, in na splošno k energetski varnosti EU pred zimo. To dokazuje, da lahko s skupnimi močmi, združevanjem povpraševanja in sodelovanjem dosežemo veliko dodano vrednost, da bi zagotovili stabilno in cenovno dostopno oskrbo trga EU s plinom,« je še dodal.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice