Skip to content

Ste si za kosilo zaželeli rižoto? Cene riža na rekordni vrednosti, zdaj pa grozi še pojav El Niño

Po junijski prepovedi izvoza določenih vrst riža, ki jo je uvedla Indija, je razpoložljivost tega živila na zgodovinsko nizki stopnji. Brez riža iz največje svetovne izvoznice so cene poskočile, če pa bi se vremenski pojav El Niño izkazal za hujšega od pričakovanega, bi to lahko pomenilo še dodatne težave, opozarjajo opazovalci.

Svetovne cene riža so tako avgusta narasle za skoraj 10 odstotkov v primerjavi z mesecem prej. S tem so dosegle najvišjo nominalno vrednost v zadnjih 15 letih, kar je »odraz motenj v trgovini«, ki jih je povzročila Indija, so pojasnili pri Organizaciji Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO).

»Zaradi sezonsko omejene razpoložljivosti pred žetvijo novih pridelkov so udeleženci dobavne verige zaradi negotovosti glede trajanja prepovedi in zaskrbljenosti, da se bodo izvozne omejitve razširile na druge vrste riža, zadržali zaloge, se ponovno dogovarjali o pogodbah ali prenehali s ponudbami. Tako je bila večina trgovine omejena na majhne količine ali na predhodno sklenjene prodaje.«

Riž. Riževa polja v jugozahodni Indiji. Vir slike: Flickr.
Riževa polja v jugozahodni Indiji. Vir slike: Flickr.

Indija, največja svetovna izvoznica riža, se sooča s posledicami nestanovitnega vremena, medtem ugotavljajo pri portalu Food Ingredients First.

»Indija je leto 2023 začela z rekordno visokimi temperaturami. Julija je prišlo do močnega deževja in poplav. Vendar bosta naslednja dva meseca predvidoma bolj suha kot običajno, monsunske padavine v letu 2023 pa bodo verjetno pod običajnimi vrednostmi. Avgust se je končal s 36-odstotnim primanjkljajem padavin, kar je najslabše v zadnjih 122 letih,« je za portal dejal Šri Saket Dalmija, predsednik indijske Trgovinske in industrijske zbornice PHD.

Dalmija je pojasnil, da k tem vzorcem prispeva segrevanje zahodnega Indijskega oceana, zaradi česar se povečujejo ekstremne količine padavin nad Indijo. Vendar pa se morda obeta nekaj olajšanja, če El Niño ne bo hujši od pričakovanega. »V prihodnjih mesecih naj bi se monsuni stabilizirali,« je dodal.

Indija se sooča s posledicami nestanovitnega podnebja. Vir slike: PxFuel.
Indija se sooča s posledicami nestanovitnega podnebja. Vir slike: PxFuel.

Po nagli prepovedi izvoza belega riža, ki ni vrste basmati, so nekateri indijski potrošniki začeli kopičiti zaloge, kar se je odrazilo v paničnem nakupovanju v več državah po svetu. V nekaterih ameriških supermarketih je to povzročilo tudi občasno pomanjkanje riža.

Indija je največja izvoznica riža na svetu, saj ga je leta 2021 prodala za 10 milijard ameriških dolarjev, kar je skoraj trikrat več kot drugi največji izvoznik, Tajska (3,48 milijarde ameriških dolarjev), navajajo pri Observatoriju za gospodarsko kompleksnost (OEC).

V tednih po prepovedi so Združeni arabski emirati prav tako uvedli prepoved izvoza riža. Mjanmar je medtem uvedel dvomesečno prepoved izvoza riža, saj je bila proizvodnja motena zaradi državljanske vojne, ki še vedno poteka. Poleg tega se Tajska in Vietnam (tretja največja izvoznica) ponovno pogajata o prodajnih pogodbah.

Riž. Napis v ameriški trgovini, ki na družino dovoljuje nakup samo ene vreče riža. Vir slike: Business Today.
Napis v ameriški trgovini, ki na družino dovoljuje nakup samo ene vreče riža. Vir slike: Business Today.

Medtem so filipinske oblasti pred nekaj dnevi napovedale, da nameravajo 35-odstotno uvozno tarifo za riž znižati na območje med 0 in 10 odstotki.

Vreme povzroča preglavice tudi v drugih azijskih državah. Po podatkih FAO je pojav El Niño na Tajskem povzročil neenakomerno deževje, kar je negativno vplivalo na proizvodnjo. Po podatkih ameriškega ministrstva za kmetijstvo se je proizvodnja v primerjavi z lanskim letom zmanjšala za več kot dva milijona ton.

Poleg tega je prišlo do izpada proizvodnje tudi v Braziliji in Argentini. Medtem ko so močna deževja na Kitajskem običajna v sezoni tajfunov, je določene kraje prizadelo izredno močno deževje.

Vendar pa bodo države proizvajalke izgube morda nadomestile z novimi zasaditvami, katerih stopnja je ostala »močna, če ne celo povečana«. Organ ZN je optimističen glede okrevanja proizvodnje v Kambodži, Mjanmaru, Pakistanu, Šrilanki, Bangladešu, Nigeriji in Združenih državah Amerike v naslednji sezoni.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice