Nedavna študija ameriških raziskovalcev razkriva, zakaj nekateri ljudje kmalu po pitju rdečega vina trpijo za glavobolom. Osredotočili so se na tiste posameznike, ki lahko v enaki meri pijejo belo vino ali druge alkoholne pijače in glavobola ne dobijo.
Raziskava, objavljena v reviji Scientific Reports, odkriva nove vzroke za pojav glavobola, ki se pojavi samo pri rdečem vino in že stoletja bega tako potrošnike kot tudi znanstvenike.
»Vzrok za ta učinek pripisujejo številnim sestavinam, velikokrat visoki vsebnosti fenolov v rdečem vinu, vendar se ta mehanizem še vedno izmika,« so zapisali. Ta nova študija povezuje vzrok glavobolov s prisotnostjo kvercetina in njegovih glikozidov v rdečem vinu.
Glavobol pri nekaterih povzroči rdeče vino, medtem ko ga pri pitju belega vina nimajo. Vir slike: Real Simple.
Eden izmed metabolitov kvercetina namreč zavira encim ALDH2, ki je odgovoren za presnovo acetaldehida. To onemogočanje povzroči kopičenje acetaldehida, strupene spojine, ki povzroča glavobol.
»Za preverjanje te hipoteze je potrebno testiranje na ljudeh,« je dejal Morris Levin, direktor Centra za glavobol na Kalifornijski univerzi v San Franciscu (Združene države Amerike).
Rdeče vino vsebuje veliko več kvercetina kot belo vino ali druge alkoholne pijače, zato nekateri glavobol izkusijo samo pri rdečem vinu.
V tem primeru so cenejša vina boljša izbira
Proizvodnjo kvercetina v rdečem grozdju poveča izpostavljenost sončni svetlobi, zaradi česar je njegova koncentracija v dražjih rdečih vinih višja.
To pomeni, da bi bila morda za tiste posameznike, ki trpijo za glavobolom kot posledico pitja rdečega vina, cenejša vina boljša izbira od dražjih in bolj prestižnejših.
Morris Levin, direktor Centra za glavobol na Kalifornijski univerzi v San Franciscu. Vir slike: UCSF Health.
Po podatkih raziskave je namreč za poceni sorte grozdja značilno bujno zeleno rastje, kar omejuje njihovo izpostavljenost sončni svetlobi. Nasprotno pa vrhunsko grozdje izvira iz manjših nasadov z manjšim številom listov, kjer je količina sončne svetlobe skrbno uravnavana, da se izboljša kakovost vina.
Levin meni, da je ta raziskava lahko koristna za potrošnike, ki pijejo rdeče vino. Pomagala bi jim lahko, da bi izbrali vina, za katera je manj verjetno, da jim povzročijo glavobol. Prav tako pravi, da so ugotovitve lahko v pomoč vinarjem pri prilagajanju vsebnosti kvercetina v njihovih vinih.
Vino pije vedno manj ljudi
Pri portalu Food Ingredients First ob tem izpostavljajo, da raziskava prihaja v času, ko je prihodnost vinske industrije morda pred velikim spremembami.
Protestniki na cestninski postaji oktobra 2023 uničujejo zaboje z vinom. Vir slike: AFP.
V Franciji, ki je poznana po svoji tradicionalni vinski kulturi, se je poraba vina v zadnjih 60 letih zmanjšala za kar 70 odstotkov. Med francoskimi potrošniki, ki se vse bolj odločajo za druge pijače, kot je na primer pivo, so na priljubljenosti izgubila predvsem rdeča vina.
Ker je EU vodilna svetovna proizvajalka, potrošnica in izvoznica vina, je bila kritizirana tudi zaradi neizpolnjevanja okoljskih ciljev. Evropsko računsko sodišče (European Court of Auditors) je medtem izrazilo zaskrbljenost zaradi vpliva načrtovanih ukrepov EU na vinogradnike.
V soboto, 25. novembra, je v mestu Narbonne na območju Aude v regiji Languedoc-Roussillon potekal tudi velik protest francoskih vinarjev.
Frédéric Rouanet, vodja sindikata vinarjev iz Aude, je na Facebooku pozval k »splošni stavki vinogradnikov«.
Slednji namreč želijo, da bi francoska vlada ter domači trgovci storili več za pomoč tistim, ki se soočajo s finančnimi težavami zaradi višjih stroškov.
Oktobra so protestniki blokirali cestninsko postajo Le Boulou blizu španske meje in napadli dva tovornjaka, ki sta iz Španije v Francijo pripeljala vino, ter zaboje s steklenicami uničili.