V pričakovanju množičnih stavk v Angliji
Takratna britanska laburistična vlada, ki jo je vodil James Ramsay MacDonald, se je že na začetku mandata srečevala s težavami.
Pogajanja med lastniki rudnikov in rudarji so bila neuspešna, zato se je pred 100 leti pričakovalo, da bo prišlo do velike rudarske stavke. Poleg tega so s prekinitvijo dela grozili tudi pristaniški delavci, delavci v tekstilni industriji ter uslužbenci londonske cestne železnice.
V tem duhu je prevladovalo mnenje, da bo vlada najkasneje meseca junija odstopila in razpisala nove volitve. To se sicer ni zgodilo do novembra istega leta, ko je prva laburistična vlada zaključila svoj devetmesečni mandat.
James Ramsay MacDonald, nekdanje britanski premier. Vir slike: Wiki commons.
James Ramsay MacDonald je s tem prestopil na stran opozicije vse do leta 1929, ko je nastopil svoj drugi mandat premierja, ki je trajal do poletja 1935.
Poziv k vključitvi Nemčije v Društvo narodov
Winston Churchill, ki je najbolj poznan po svojem položaju britanskega predsednika vlade med drugo svetovno vojno, je bil že pred 100 leti precej politično aktiven.
Prizadeval si je, da bi Nemčijo Društvo narodov čimprej sprejelo v svoje vrste. »Kakor hitro bo Nemčija član Društva narodov, bo mnogo lažje določiti razne varnostne odredbe pred morebitnim napadom,« je pojasnjeval časopis Slovenec. Anglija je ta predlog predstavila tudi Franciji, ki temu ni nasprotovala.
Radio-klub v Zagrebu
Po Jugoslaviji je pred 100 leti raslo zanimanje za radiotelefonijo. Tako so v Zagrebu osnovali poseben radio-klub, ki je za svoje člane prirejal predavanja o radiotelefoniji. Vrstili so se pozivi k temu, da bi se nekaj podobnega uredilo tudi v Ljubljani.
Prva radioamaterska revija na Hrvaškem Radio Šport je izšla leta 1924. Vir slike: Croatia org.
Dalmatinec in Dunajčanka
Lokalni časopisi so poročali o ljubezenskem pripetljaju v Dalmaciji, kamor je tiste dni prispela neka »lepa, mlada Dunajčanka, da poišče svojega nezvestega ženina«.
Omenjeno dekle je namreč Dalmatinca spoznalo na Dunaju, ko je tam študiral. Mlada zaljubljenca ste si obljubila zvestobo do smrti. Fant je nato zapustil Dunaj in dekletu obljubil, da se kmalu vrne in ko se vrne, se bosta takoj poročila.
Dekle je nanj zaman čakalo. »Ker ni mogla doumeti, da naj bi se cela ljubezen končala na tak način, se je odpeljala na jug. Iskala je dragega najprej v Dubrovniku in ga potem končno našla v Splitu,« je pisal Slovenc. »Toda trdosrčnika ni mogla omečiti: ni hotel ničesar več vedeti o njej.«
Posredovati je morala policija, saj je dekle omenjalo samomor. Napotili so jo domov. »Policijski komisar je imel dovolj posla, preden je nesrečnici dopovedal, da ‘mora biti tako lepo in pošteno dekle tudi pametno’«. Ob odhodu je prevarana Dunajčanka zaklicala komisarju: »Avstrija vam napove vojno!«