Skip to content

Stopnja inflacije je res nižja, a še vedno nadpovprečna

»V Sloveniji ne moremo več govoriti o visoki inflaciji. Ta vlak je odpeljal. Cilj prihodnjih vladnih ukrepov bo, da inflacijo ohranimo pod tremi odstotki,« je v ponedeljek v državnem zboru med odgovori na poslanska vprašanja dejal predsednik vlade Robert Golob.

Stopnja inflacije v Sloveniji je februarja znašala 3,4 odstotka. Pri tem na Uradu Republike Slovenije Za Makroekonomske Analize In Razvoj (Umar) izpostavljajo, da se je od oktobra lani stopnja več kot prepolovila.

Vsekakor se je inflacija v zadnjih mesecih občutno znižala, vendar velja opozoriti, da je bila ves ta čas nadpovprečna glede na druge države evroobmočja. In tako ostaja še naprej.

Gibanje stopnje inflacije v Sloveniji. Vir slike: SURS.

Gibanje stopnje inflacije v Sloveniji. Vir slike: SURS.

Oktobra, ko je inflacija pri nas znašala 6,9 odstotka, je v celotnem območju evrske valute znašala 2,9 odstotka. Podobno se je stopnja gibala tudi v mesecih po oktobru, s tem da je februarja na koncu padla na 2,6 odstotka.

Hrana februarja dražja za dva odstotka

»Slovenija je imela lani zelo visoke podražitve hrane in javnost je nanje upravičeno opozarjala. Ravno cene hrane so bile poleg energentov glavni poganjalec inflacije v Sloveniji. Vlada se je zato na obeh področjih prioritetno lotila omejevanja cen in bila pri tem tudi uspešna,« sporočajo z vlade.

Golob je v Državnem zboru izpostavil predvsem uvedbo spremljanja cen po celotni prehranski verigi, ki je po njegovih besedah prispevalo k temu, da se je rast cen hrane februarja umirila. Dodal je, da so ga pozdravili vsi, od pridelovalcev do potrošnikov.

»Predsednik vlade je v nadaljevanju ovrgel trditve, da je v Sloveniji cena elektrike za gospodinjstva visoka in to ponazoril s cenami elektrike v Avstriji in Nemčiji. Poudaril je, da ravno zaradi pravočasno sprejetega vladnega ukrepa regulacije cen energentov, ti že dolgo niso poganjalec rasti cen pri nas,« so še dodali na vladi.

Inflacija. Hrana februarja dražja za dva odstotka. Vir slike: Getty.

Hrana februarja dražja za dva odstotka. Vir slike: Getty.

Po podatkih Statističnega urada RS (SURS) se je skupina hrane in brezalkoholnih pijač februarja podražila za dva odstotka. Izdelki in storitve iz skupine stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo pa so se medtem podražili za 4,7 odstotka.

Letno inflacijo poganjajo tudi cene goriv. Pred letom dni je liter bencina stal približno 1,37 evra, medtem ko je cena ta teden presegla evro in pol. Prav tako je pred letom dni dizel stal približno sedem centov manj.

Kako naprej?

»Inflacijo po zadnjih podatkih zvišuje predvsem rast cen na področju storitev in najemnin, zato bo vlada v prihodnje pozornost s cen energentov in hrane preusmerila na področje cen storitev,« je napovedal predsednik vlade in dodal, da bo ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v kratkem predstavilo ukrepe za zajezitev rasti cen in regulacijo najemniškega trga. Do sredine leta nameravajo predstaviti tudi davčno reformo.

Golob je omenil tudi nesorazmerne dvige cen na področju zdravstvenih storitev in poudaril, da se lahko proti temu borimo le s krepitvijo javnega zdravstva.

Letno so se cene v zdravstvu povišale za 10,9 odstotka. »S tem, ko bomo krepili javno zdravstvo in ga omogočilo, da bo bolj dostopno ljudem, bodo najranljivejši deli prebivalstva tudi manj občutljivi na dvig zdravstvenih storitev, ki se v resnici izvajajo v samoplačniški dejavnosti.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice