Skip to content

Množični turizem na eni strani veliko daje, na drugi pa siromaši  

Potovanja postajajo dostopnejša vse širšemu krogu prebivalcev, saj so se cene letalskih prevozov v zadnjih desetletjih precej znižale, zato pa se je pritisk na celo vrsto za turiste privlačnih mest in znamenitosti strašansko okrepil. Pojavljajo se huda nesorazmerja med količino obiskovalcev in zmožnostmi, ki jih ponuja posamezno turistično  območje.

Tako nekatera evropska mesta dobesedno pokajo po šivih, dragocena arhitekturna in zgodovinska dediščina je ogrožena, lokalno prebivalstvo pa zaradi navala turistov in njihovega ravnanja ter velikokrat nespoštljivega vedenja in celo razgrajanja ne more normalno funkcionirati in pojavljajo se glasne zahteve po učinkovitih ukrepih, ki bi to ponorelo stanje umirili.

Prav zato so v celi vrsti mest po Evropi še pred začetkom glavne turistične sezone uvedli omejitve, ki ohranjajo raven obiska turistov še znosno. Ob tem vse bolj prihaja v ospredje nujnost uvajanja trajnostnega turizma, ki upošteva naravne danosti in zmožnosti nekega okolja, da ne podleže pod pritiski množičnega turizma. Kopičenje smeti, prekomerno izkoriščanje vodnih virov, draženje nepremičnin in izseljevanje domačinov so samo ene od posledic nebrzdane turistične »zasedbe« krajev s turistično ponudbo.

Kakšne omejitve torej čakajo turiste, ki se bodo letos odpravili po ogledih evropskih prestolnic in zgodovinskih znamenitosti? Če se odpravljate na potovanje tudi sami, se je prej o tem dobro poučiti.

Dragocena dediščina Akropole je ogrožena 

Atene s svojo Akropolo in drugimi dragocenimi spomeniki, vpisanimi na Unescov seznam svetovne dediščine, so eno najbolj obleganih evropskih mest. Zaradi nenadzorovane rasti turizma so se lokalni strokovnjaki v sodelovanju z Unescovimi svetovalci dogovorili za omejitev dnevnega obiska Akropole, da bi zaščitili ta zgodovinski biser in celotno okolico, ki jo zaradi poplave turistov in višanja cen nepremičnin zapušča vse več domačinov, tradicionalni način življenja pa se neminovno izgublja.

»Vsi občudujemo zgodovinske spomenike, ampak ta močna želja, da jih vidimo v živo, in globoka potreba, da jih doživimo, nista več vzdržni,« razlagajo strokovnjaki. Tudi prebivalce Aten vse bolj duši masovni turistični val in proti temu protestirajo med drugim tudi z grafiti, saj so fasade po vsem mestu popisane z gesli: »Tourists go home«.

Turizem. Akropolo obišče vsak dan okoli 20.000 turistov. Vir slike: Corbett Campbell.

Akropolo obišče vsak dan okoli 20.000 turistov. Vir slike: Corbett Campbell.

Turističnih trum se otepa tudi bolj ali manj celotna Italija, z Benetkami in Rimom na čelu. Na Majorki so sprejeli poseben ukrep, ki turistom prepoveduje uživanje alkohola, ker so predvsem angleški in nemški turisti ob večerih in ponoči razgrajali po ulicah in spreminjali romantične kraje v pijanske beznice. Takšnih hord žurerskih turistov so se naveličali tudi v Amsterdamu, zato so uvedli celo vrsto ukrepov za zajezitev množičnega turizma, med drugim poseben vprašalnik, ki ga turist izpolni, preden obišče mesto. Po novem tudi ni več dovoljeno kaditi marihuane v javnosti. Na Tenerifih so domačini že lep čas na okopih, ker stanje na otoku zaradi vse večjega navala turistov ni več vzdržno. Takšni prelomi in nesorazmerja se pojavljajo v vse več obleganih destinacijah ne le v Evropi, ampak po vsem svetu, tako da velja premisliti, kam se odpraviti na počitnice, če želite kakovostno preživeti čas dopusta.

Slovenija je za turiste butična država

Slovenija v turizmu velja za butično državo in na srečo nimamo značilnega množičnega turizma, tako da se ni bati, da bi se nam zgodil scenarij razvpitih turističnih središč v Evropi, ki se dobesedno dušijo pod navalom radovednih tujcev, kljub temu pa je treba pretehtati, kakšne dobrobiti in posledice prinaša turizem za naše okolje.

Pred glavno turistično sezono se v naših osrednjih turističnih krajih, ki zaradi nespornih naravnih lepot in bogate arhitekturne dediščine kot magnet privlačijo tuje obiskovalce, pripravljajo na sprejem turistov iz vseh koncev sveta. Medtem ko si prizadevamo za rast te panoge, pa se je treba zavedati, da turizem poleg pozitivnega učinka na rast infrastrukture, zaposlovanja in dobička prinaša s sabo tudi temne plati, posebej če prevelike trume turistov preplavijo posamezno destinacijo, saj se s tem porušita ekološko in ekonomsko ravnovesje ter zniža kakovost življenja lokalnega prebivalstva.  

Bled: eden od problemov je odseljevanje občanov

Bled je nedvomno naš turistični biser, a jih čaka veliko dela, da bodo postavili nove temelje turistične strategije za v prihodnje. Ker je zadovoljstvo prebivalstva ključni dejavnik v strategiji trajnostnega turizma, je Javni zavod Turizem Bled med Blejčani izvedel anketo. Pri tem jih je presenetil odziv prebivalcev, saj je pokazal njihovo nezadovoljstvo in stališče, da je turistov v visoki sezoni preveč in moteče vplivajo na kraj.

V osrednji sezoni je Bled poln tujih in domačih gostov. Vir slike: Cameron Hewitt.

V osrednji sezoni je Bled poln tujih in domačih gostov. Vir slike: Cameron Hewitt.

Povečuje se onesnaženost, cene nepremičnin se višajo, pojavljajo se prometni zamaški, slabši je dostop do zdravstvenih storitev. Za prebivalce je negativnih plati turizma več kot pozitivnih, zato se jih z Bleda vedno več odseljuje. To želi občina na vsak način ustaviti, zato bodo v novo razvojno strategijo skušali vključiti čim več predlogov in mnenj občanov.   

Še en magnet za turiste je naša prestolnica Ljubljana, ki je v letih pred pandemijo vedno znova presegala turistične rekorde in število prenočitev. Ker se je velikokrat pojavljala prenasičenost in prevelik pritisk turistov v središču mesta, kar je bilo za prebivalce moteče, se je Turizem Ljubljana med drugimi ukrepi odločil za oživitev nekaterih turističnih točk in območij zunaj strogega središča mesta.

Tudi naša Obala je privlačna turistična destinacija. V štirih poletnih mesecih se tu zgosti ogromno obiskovalcev, na portoroški plaži okoli 3000 na dan, tako da imamo eno najbolj obleganih obal v Evropi. Zaradi takšne zgoščenosti je obremenitev za okolje velika. Ker imamo ob vsej obali čistilne naprave, je naše morje še vedno čisto, zagotavljajo na Okolju Piran, za čiščenje obale in morskega dna pa porabijo okoli 15.000 delovnih ur na leto. Velik onesnaževalec je navtični turizem, ki okolje obremenjuje z odpadnimi vodami v marinah, s premazi, s katerimi so zaščitene barke, in s hrupom, ki močno škodi podvodnemu življu. Na tem področju je nujno zagotoviti dodatne ukrepe, da zaščitimo krhko ravnovesje v vodi in na kopnem.

Turizem, Priljubljena portoroška plaža je poleti polno zaesedena. Vir slike: Portoroz.si.

Priljubljena portoroška plaža je poleti polno zaesedena. Vir slike: Portoroz.si.

Če še niste rezervirali letošnje počitniške destinacije, velja razmisliti o kakšnem ne preveč natrpanem in mirnem dopustniškem okolju, kamor še ni prodrl množični turizem.   

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice