Koronavirus in samoizolacija
Mnogim ljudem je naročeno, naj se samoizolirajo z namenom preprečitve širjenja koronavirusa. Kaj je treba vedeti o samoizolaciji in kako jo pravilno izvesti?
ZA KOGA JE SAMOIZOLACIJA POTREBNA?
V primeru, da ste pred kratkim potovali po okuženih območjih ali da ste bili v stiku z okuženo osebo, je izolacija za vas potrebna. Prav tako jo priporočajo, če ste bili v stiku z okuženo osebo 15 minut ali več, pri čemer je bila razdalja med vami in osebo manjša od dveh metrov.
Ko zdravniki odkrijejo okužbo s koronavirusom, je prvi njihov ukrep iskanje oseb, s katerimi je bil okuženi v neposrednem stiku in presodijo, ali morajo te osebe izvesti samoizolacijo.
KAKO IZVESTI SAMOIZOLACIJO?
Samoizolacija pomeni, da ostanemo doma vsaj 14 dni, torej v tem času ne hodimo v službo, v šolo in se izogibamo drugim javnih prostorov, kakor so prireditvene dvorane, javni transport, trgovine, zdravstveni domovi itd. Doma skrbimo za vzdrževanje pogojev, ki so optimalni za naše zdravje, pri tem pa skušamo minimalizirati stik z ljudmi, s katerimi živimo. Če potrebujemo živila, zdravila in druge nujne dobrine, za pomoč pri dostopu do njih prosimo druge ljudi. Obenem se je treba izogibati obiskov, pošiljke pa morajo biti odložene na hišni prag, ne da bi nam bile izročene v roke.
KAKO SE OBNAŠATI V BLIŽINI DRUŽINE?
Če izvajamo samoizolacijo in svoje bivalne prostore delimo še z nekom, kuhinje ni dobro uporabljati istočasno z drugimi ljudmi, torej je priporočeno, da obroke pojemo v ločenem prostoru, ki je tudi glavni prostor našega gibanja. V ta prostor naši bližnji naj zahajajo čim manj. Jedilnega pribora in kozarcev ni priporočljivo deliti. Za sabo je treba počistiti vse površine, ki se jih dotaknemo. Čeprav se je od sostanovalcev v celoti težko izogibati, je treba stik z njimi omejiti, kolikor je to le možno. Ljudje, s katerimi živimo, naj si pogosto umivajo roke in pri tem uporabljajo milo, ki ga ne delijo z okuženim. Temeljito umivanje rok je nujno po kakršnem koli stiku z okuženim. Naši bližnji se morajo dosledno držati vseh navodil za preprečitev okužbe s koronavirusom, torej se morajo izogibati fizičnega stika z osebo v samoizolaciji, skrbeti za svojo čistočo, minimalizirati dotikanje okrog ust, nosu in oči ter v primeru suma okužbe samoizolacijo izvesti tudi sami.
Brisač, straniščnega papirja in drugih gospodinjskih pripomočkov ni priporočljivo deliti z okuženim. Najbolje je, da okuženi uporablja ločeno kopalnico, če je ta na voljo. V kolikor to ni mogoče, naj okuženi zmerom uporabi kopalnico zadnji po vrsti in jo za seboj temeljito očisti.
Oseba v samoizolaciji naj spi sama in ležišča, vzglavnikov ter odej naj ne deli z drugimi osebami, s katerimi živi.
Če sumite, da ste okuženi s koronavirusom, pri kašljanju ali pri kihanju zmerom pokrijte svoj nos in usta z robcem in takoj po tem umijte svoje roke z razkužilom. Smeti, ki se jih je dotikala oseba, ki je v samoizolaciji, je treba zaviti v dvojno vrečo in jih obdržati pri sebi. Če zdravniški test pokaže, da je oseba okužena, vam bodo podrobnosti o odlaganju njihovih odpadkov sporočene.