Skip to content

Bojana Beović: »Ukrepi so sprejeti na strokovni podlagi«

Slovenija je glede na epidemiološko stanje zelo blizu evropskim državam, ki imajo najhujšo epidemiološko sliko. Vsaka stota oseba je že okužena. Vodja strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19 pri ministrstvu za zdravje prof. dr. Bojana Beović meni, da je okužen že en odstotek ljudi.

Smo na točki, ko s težavo zatrdimo, da če gremo ven, ne bomo srečali koga, ki je okužen. A glavna težava je povečanje števila tistih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Realno se pričakuje, da se bo trenutno število malo manj kot 300 pacientov v bolnišnični negi in malo manj kot 60 na intenzivni negi v prihodnjih dneh strmo povečalo.

Trenutno imajo dve osebi, ki potrebujeta zunajtelesno oksigenacijo. Število teh, ki bodo potrebovali predihavanje, pomoč pri dihanju in zunajtelesno oksigenacijo, se bo po besedah Beovićeve povečalo. Napovedi strokovnjakov so črne in predvidevajo, da bo na vrhuncu vala videti, kot da trenutni ukrepi niso učinkoviti, saj bo zdravstveno osebje »dihalo na »škrge«. A če ukrepov ne bomo upoštevali, bo scenarij še hujši.

Trenutno imamo prostih še 353 postelj za bolnike s covidom-19, a imamo najmanj zdravnikov na bolnika pa tudi glede števila medicinskih sester nismo na veliko boljšem. Beovićeva je pojasnila, da so znanja osebja, ki delajo na intenzivni negi, specifična in da jih ne morejo opravljati vsi. V Sloveniji je približno 200 do 300 zdravnikov, ki so ustrezno priučeni. Hkrati pa le-ti oskrbujejo še ostale bolnike na intenzivni negi, in to je tudi srčika vseh težav.

Ne sestre ne zdravniki, ki trenutno delajo na intenzivni negi, nimajo časa izobraževati kolegov, ki prihajajo z drugih branž. Ko bo zmanjkalo osebja, se bo kljub prostim posteljam odločalo o tem, kdo bo imel prednost in kdo ima večjo možnost za preživetje.

Beovićeva pa je opozorila tudi na težavo, ki se ob tem pojavlja. Vse več ljudi prepozno pride do zdravnikov, odlašajo pri blagih simptomih in obiščejo zdravnika, ko je situacija že alarmantna.

Ker ima virus poseben način širjenja, je po besedah Beovićeve nujno, da se sprejemajo najbolj smiselni ukrepi, ki bodo najbolj pripomogli k zajezitvi širjenja okužb. Vsi ukrepi so sprejeti po tehtnem premisleku, z upoštevanjem epidemiološke slike, načina najpogostejšega širjenja virusa, epidemiološke slike v Evropi ter že preizkušenih dobrih praks.

Podatki še vedno kažejo, da se največ oseb okuži na zabavah, pa naj gre za zasebne ali pa za pohode iz gostinskih lokalov v stanovanja. Velik delež okuženih so zaznali tudi v športnih dvoranah.

Danes je bila aktivirana tudi civilna zaščita. Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je o tem obvestil vse člane, tako da so tako na državni kot na regijski ravni vsi člani civilne zaščite pripravljeni, prav tako Rdeči križ in ostali akterji, ki pomagajo zagotoviti vse, da lahko civilna zaščita naredi največ za državljane.

Po prvem valu so zasnovali nov državni načrt, tako da so tokrat veliko bolje pripravljeni. Te dni bodo najprej preverili, če so vsi deležniki opravili svoje delo in imajo zaloge za vsaj mesec dni ter »v rezervi« še za dodatne dva do tri mesece.

Civilna zaščita je v tem času pridobila tudi razkuževalce prostorov, tako da bodo lahko tudi na tem področju učinkovito pomagali. Njihova osnovna naloga, pomoč zdravstvenemu sistemu, bo sedaj lahko potekala nemoteno. Tako se bodo lahko odzvali na potrebe zdravstvenega ministrstva. 

Je pa Šestan razjasnil še en nesporazum, ki se je pojavil pretekle dni. Civilna zaščita ne bo kontrolirala ali nadzirala ljudi, čeprav se lahko zgodi, da bo priskočila na pomoč policiji in inšpektorjem. A je njihova naloga zgolj opozarjanje in v primeru, da opozorila ne bi bila dovolj, lahko obvestijo policijo.

Če imate voljo in željo priskočiti na pomoč civilni zaščiti, se obrnite na lokalne odbore, Šestan je prepričan, da bodo našli tudi kaj za vas. A v prvi vrsti naj bo vaš trud v skupno dobro usmerjen k spoštovanju ukrepov – nošenju maske, umivanju rok, nedruženju, odrekanju zabavam in uporabi aplikacije #OstaniZdrav.

Vladni govorec in veleposlanik Jelko Kacin sporoča, da bo NIJZ v prihodnjih dneh ponovno poslal uporabnikom sporočilo – poziv k naložitvi aplikacije #OstaniZdrav.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice