Skip to content

Sedemdnevna incidenca bo odločalo o naših nadaljnjih dneh

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) je v ponedeljek svetu sporočil veselo novico, da je prvič po več mesecih število novookuženih začelo padati. Na celem svetu je po zadnjih podatkih pozitivnih na covid bilo/so še 65.012.013 oseb, umrlo je 1.502.610 oseb, kar znaša 3 odstotke glede na rešene primere.

V Sloveniji je (bilo) covid pozitivnih 81.338 oseb, aktivnih primerov je še 20.277, rešenih pa 61.061. Umrlo je 1592 oseb, kar znaša 2,6 odstotka. Glede na še aktivne primere in stopnjo umrljivosti lahko upravičeno pričakujemo še vsaj 528 oseb.

Vlada sprejela strategijo sproščanja ukrepov

Skoraj mesec in pol živimo pod strogimi ukrepi, zato je pričakovanje vseh, da se ukrepi končno sproščajo. Jasno je, da krivulja okuženih in hospitaliziranih ne narašča več eksponentno, ampak je že nekaj časa linearna. Vlada je kot podlago za  sproščanje ukrepov vzela dva kriterija, in sicer število okuženih in število hospitaliziranih v zadnjih sedmih dneh.

Sedemdnevna incidenca bo odločala o tem, kdaj bomo s trenutno črnega seznama prešli na rdeči in potem oranžni ter tako dalje do zelenega. Za sproščanje ukrepov bo zadoščal dosežen samo en kriterij. Ko bo le-ta dosežen, bo vlada sprejela sklep, da se določen ukrep sprosti, seveda glede na »semafor« strategije, sproščeni ukrepi pa bodo stopili v veljavo čez dva dni.

Vlada sicer upa, da bo sproščanje ukrepov šlo zgolj v smeri, da bomo imeli več ugodnosti. A če temu ne bo tako, se bodo ukrepi spet zaostrili. Odgovora na to, kako bodo ob tem reševali druge zaplete, ko bi npr. starš, ki bi moral ostati doma zaradi varstva otroka, moral svojemu delodajalcu v roku treh DELOVNIH dni sporočiti spremembo, nastala sprememba pa bo stopila v veljavo najkasneje čez dva dni.

Torej bomo vsak dan nestrpno čakali na rezultate preteklega dneva, da bomo vedeli, kakšno bo naše življenje čez dva dni.

Dosedanji ukrepi zaenkrat ostajajo

Zaradi še vedno slabe epidemiološke slike še vedno ostajajo trenutno veljavni ukrepi:

  • Šolanje na daljavo: Šolarji ostajajo doma še naslednjih 14 dni, prav tako je vrtec odprt in namenjen samo za nujno varstvo. Starši otrok do vključno petega razreda še vedno lahko koristijo odsotnost zaradi višje sile.
  • Ukrepi s področja gospodarstva: Še vedno je začasno prepovedana prodaja blaga in storitev potrošnikom, razen nekaterih izjem, ki so nujno potrebne za zagotavljanje osnovnih potreb družbe oziroma so pomembne za zagotavljanje varnosti in zdravja, in sicer:
    • prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, pri čemer se kot izjema ne šteje prodaja oblačil, obutve in tehničnega blaga v teh prodajalnah,
    • lekarne,
    • prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
    • tržnice,
    • kmetijske prodajalne,
    • bencinski servisi,
    • banke in zavarovalniške storitve,
    • pošta,
    • dostavne službe,
    • servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles (vulkanizerske, avtomehanične, avtoličarske ali avtokleparske delavnice, delavnice za popravilo koles),
    • dimnikarske storitve, pod pogojem, da je v prostoru, kjer se izvajajo dimnikarske storitve, prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, je lahko v prostoru prisoten izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave; opravljanje dimnikarskih storitev ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava in ki jih po opravljeni storitvi ni mogoče prezračiti,
    • gradbena dela v oziroma na nenaseljenih gradbiščih, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki,
    • trafike in kioski za prodajo časopisov in revij,
    • osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki med 6. in 21. uro; konzumiranje hrane in pijače je prepovedano na javnih površinah,
    • druge nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja.

Dovoljeno je ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo ter brez časovne omejitve tudi opravljanje dejavnosti priprave jedi in pijač v primeru dostave.

Izvzete so tudi vse oblike ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ki so kot izjema navedene v drugih odlokih.

Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, se omeji na 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 30 kvadratnih metrov, ali na eno stranko na 10 kvadratnih metrov, če gre za odprto tržnico.

Poleg tega morajo trgovski centri zagotavljati 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko v celotnem trgovskem centru, hkrati pa je treba upoštevati tudi omejitev 30 kvadratnih metrov na posamezno prodajalno v sklopu trgovskega centra in imeti ločen vhod in izhod za stranke.

Ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom je dovoljeno le pod pogojem, da se zagotovi minimalni možni stik s potrošniki in upoštevajo vsa higienska priporočila ministrstva za zdravje in NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2. Prav tako mora biti omogočeno redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija prostorov in zagotovljeno razkuževanje rok za stranko pred vstopom in ob izstopu iz prostorov.

Pri izvajanju nadzora nad pogoji iz tega odloka ima pristojni inšpektor pravico in dolžnost omejiti ali prepovedati promet posameznih vrst blaga in izdelkov ter prepovedati opravljanje dejavnosti.

  • Prepoved zbiranja ljudi: Z odlokom je še vedno prepovedano zbiranje ljudi, razen za družinske člane oziroma člane istega gospodinjstva.

Prepoved se ne uporablja za dejavnosti, ki se izvajajo za zagotavljanje izvajanja nalog države, samoupravnih lokalnih skupnosti in javnih služb ter za organe političnih strank.

Poleg prireditev, shodov, porok in verskih obredov se prepovedujejo tudi slavja in praznovanja. O izjemah glede prepovedi sklenitev zakonskih zvez in partnerskih zvez pa odloča minister, pristojen za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

  • Prehajanje mej se omeji: Še vedno ne bo mogočvstop brez karantene za lastnike nepremičnin v sosednji državi, izjema za vzdrževanje stikov z ožjimi družinskimi člani je mogoča le v drugi državi članici EU ali schengenskega območja.

Izjema za čezmejnega dnevnega delovnega migranta, ki ima delovno razmerje v eni od držav članic Evropske unije ali drugi državi schengenskega območja, za kar ima dokazilo oziroma s podpisano izjavo utemelji razlog za prehajanje meje kot dnevni delovni migrant, se časovno omeji na 14 ur po prehodu meje.

Oseba, ki prehaja mejo iz družinskih razlogov zaradi vzdrževanja stikov z ožjimi družinskimi člani v drugi državi članici Evropske unije ali schengenskega območja, se mora čez mejo vrniti v 72 urah po prehodu meje.

  • Razpršila: Še vedno morajo biti na vhodu večstanovanjskih poslopij razkužila za roke.
Kršitev je manj, a vendar bomo morali ponotranjiti, da odločamo mi.
Kršitev je manj, a vendar bomo morali ponotranjiti, da odločamo mi.
Vir slike: Sledilnik
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments