7 emojijev, za katere morda ne veste, kaj pomenijo

Čustveni simboli ali tako imenovani »smeškoti« oziroma s tujko »emojiji,« so znaki, ki jih lahko vsakodnevno srečamo v virtualnem svetu. V pogovoru preko SMS sporočil, preko e-pošte ali na spletnih straneh – zdi se, da jim dandanes prav ne moremo ubežati. Tudi celovečerni animirani film so jim posvetili.
Smeškoti danes prikazujejo že mnogo več kot pa samo obraze z nasmehi oziroma čustva. Poznamo več kot 3.300 simbolov, ki ponazarjajo vse od obrazov do živali, stavb ali vozil, ocenjeno pa je, da ljudje vsak dan uporabimo okoli 5 milijard smeškotov. Vsako leto pa se skupno število emojijev še poveča – za leto 2022 se pričakuje, da bo predstavljenih 107 novih znakov.
Pojavlja se celo vprašanje, če je emojijev že preveč? Po eni strani imamo hvalevredne simbole, ki prikazujejo invalidne ljudi, kot so znaki za slušni aparat, za slepo osebo med hojo ali psa vodnika. Po drugi strani pa imamo tudi ogromno različnih vrst železnic ter prste in roke, prepletene v vseh mogočih kombinacijah. Na voljo je tudi emoji, ki prikazuje vesoljca – ter ločen emoji, ki prikazuje vesoljsko pošast. Vsaka nova izdaja pomeni bolj zapleteno iskanje ustreznega znaka.
Najbolj uporabljen emoji na Facebooku je rumen obrazek, ki se na široko smeji, iz oči pa mu tečejo solze. Na Twitterju, kjer je vodilno mesto zasedal enak simbol, pa se je na prvo mesto zavihtel obrazek, ki mu solze tečejo po licih v dveh izrazitih potokih.

Vir slike: Lifewire.
Epidemija koronavirusa je vplivala tudi na uporabo emojijev. Od začetka pandemije je uporaba pozitivnih, smejočih se emojijev upadla za 5,63 %, v zadnjih mesecih pa se je povišala uporaba znaka, ki ponazarja injekcijo. Nižjo uporabo je doživela tudi kategorija emojijev »Potovanja in kraji,« najverjetneje zaradi omejitev potovanj.
Kaj pomenijo spodnji smeškoti?
Med tako velikim številom smeškotov je pričakovati, da se bodo znašli taki, ki jasno prikazujejo neko stvar, osebo ali čustvo, ter taki, za katere pomen ni popolnoma jasen. Bodite pozorni, morda se pa vam je že kdaj zgodilo, da ste poslali nekega emojija, ki je ponazarjal nekaj popolnoma drugega, kot ste si zamislili.

Prvi emoji na zgornji sliki prikazuje osebo, ki drži roko, kot bi nosila pladenj in je pogosto interpretiran kot da prikazuje osebo, ki se obnaša nesramno ali vzvišeno. V resnici pa je bil ustvarjen z namenom, da prikazuje osebo, ki podaja informacije oziroma nekoga, ki dela kot informator – na primer na turistično informativnem centru.
Drugi emoji pa morda res ne izgleda tako, ampak prikazuje pa osebo, ki pravi, da je vse v redu.

Za zgornji obraz bi hitro rekli, da pomeni nekaj negativnega, torej nekoga, ki je tako jezen, da mu kar para piha iz nosa ali nekoga, ki mu gre nekaj ali nekdo »na živce.« Na začetku pa je bil na emoji poimenovan kot »obraz z zmagoslavnim videzom,« kar pomeni nekoga, ki je nekaj dosegel ali zmagal. Para bi v tem primeru lahko pomenila sprostitev pritiska od nekega napornega izziva.

Raziskava je pokazala, da se izjemno rado dogaja, da uporabniki zgornja dva smeškota uporabljajo za isti namen. V resnici pa le prvi kaže žalost in zmedenost oziroma kot pove ime: »žalosten ampak olajšan.« Drugi pa pomeni spanje (»sleepy face«), kapljica pa kaže izcedek iz nosu, ki ga pogosto srečamo v japonskih risankah.

Prvi emoji na zgornji sliki bi gotovo poslali, ko bi želeli pokazati na neko zlobno dejanje oziroma ko vas prime, da pošljete »hudička,« se strinjate? Ta emoji pa se v resnici imenuje »Ogre« in predstavlja bitje Namahage, ki v Japonski mitologiji odganja zle duhove iz domov.
Drugi emoji na zgornji sliki pa se zelo pogosto uporablja kot zvezda repatica ali utrinek. K besedilu se ga velikokrat dodaja tudi kot dekoracijo neke besede, razume pa se ga v vsakem primeru kot zvezdo. V resnici pa je to znak, da se nekomu vrti ali mu je slabo. Mogoče bo bolj razumljivo, če tukaj omenimo risane stripe, kjer se podoben znak nariše na primer ob nekom, ki je v nezavesti.