Skip to content

Kaj je EU kartica ugodnosti za invalide?

Invalidi oziroma osebe, ki so upravičene do izdaje Evropske kartice ugodnosti, lahko z njo pri določenih ponudnikih uveljavljajo popuste in ugodnosti, ki jih posamezni ponudnik določi.

Evropska pa se imenuje zato, ker je veljavna tako v Sloveniji kot tudi v Belgiji, Italiji, Romuniji, Estoniji ter na Finskem, Malti in Cipru, vendar pa je namen Evropske kartice ugodnosti, da bi se ta uveljavila v vseh državah Evropske unije, kot poudarijo na uradni spletni strani kartice.

S kartico za invalide se lahko uveljavlja ugodnosti in popuste. Vir slike: Spletna stran kartice.
S kartico za invalide se lahko uveljavlja ugodnosti in popuste.
Vir slike: Spletna stran kartice.

Pri projektu je sodelovalo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS skupaj s partnerjem Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije. Projekt se je začel februarja 2016, od julija 2017 pa lahko invalidi kartico pridobijo na vseh upravnih enotah po Sloveniji.

Na spletni strani ministrstva so napisali: »Cilj projekta je invalidom omogočiti pozitivno obravnavo in komercialne ugodnosti pri potovanju v druge države članice EU, še posebno ko gre za dostopnost do prometa, turizma, kulture, športa in prostega časa, ter s tem prispevati k uresničevanju Konvencije o pravicah invalidov, ki jo je Slovenija med prvimi ratificirala leta 2008, Akcijskega programa za invalide 2014–2021 in Evropske strategije o invalidnosti za obdobje 2010–2020.«

Praktična stran kartice

Poglejmo si, kako lahko kartica dejansko pomaga imetniku. Organizacij, ki so vključene v program, je veliko, znova in znova pa se pridružujejo nove. V Ljubljani in okolici je na primer 54 lokacij, kjer bodo imetniku kartice ponudili vse od znižanih cen vstopnic do brezplačnih izobraževanj.

V Živalskem vrtu Ljubljana vam tako nudijo 75 % popust na vstopnice za imetnika in spremljevalca ter brezplačni najem invalidskega vozička, medtem ko si bo v Slovenski kinoteki imetnik lahko filmske predstave ogledal brezplačno.

Sicer pa so lokacije dobro razpršene po celi Sloveniji, vseh skupaj jih je kar 210 – njihove lokacije si lahko ogledate tukaj ter z uporabo aplikacije, ki je na voljo tako za Android kot iPhone.

Slušni centri AUDIO BM so na primer s 14 lokacijami prisotni vse od Kopra do Murske Sobote. Pri njih bodo imetniki kartice deležni ugodnosti, kot so 5% popusta na slušne aparate, 20 % popusta na baterije za slušne aparate, 10 % popusta na izdelke za nego in vzdrževanje slušnih aparatov, brezplačno informativno testiranje sluha skupaj s paketom dobrodošlice ter še mnogo več.

Po podatkih spletne strani EU kartice ugodnosti pa so tudi edini slušni centri v Sloveniji, ki sodelujejo pri projektu.

Kako se lahko projektu pridružijo novi ponudniki ugodnosti? Na tem zavihku spletne strani EU Kartica ugodnosti lahko najdemo vsa navodila: »Vabimo vas, da se pridružite mreži organizacij, ki jih povezuje Evropska kartica ugodnosti za invalide. Za vključitev vaše organizacije med ponudnike izdelkov ali storitev nam pišite na naslov: invalidska.kartica@zalozba.org ali pošljite sporočilo prek kontaktnega obrazca

Franci Urankar iz Audio BM pravi, da so se z veseljem pridružili projektu. Vir slike: Audio bm.
Franci Urankar iz Audio BM pravi, da so se z veseljem pridružili projektu.
Vir slike: Audio bm.

Franci Urankar, direktor AUDIO BM, nam je pojasnil, da so se za sodelovanje v projektu odločili zato, ker so invalidi še posebej ranljiva skupina prebivalcev. »Želimo, da so jim rešitve s področja oskrbe s slušnimi pripomočki čim lažje dosegljive, zato smo se z veseljem priključili projektu,« je še dodal.

Gospod Urankar je poudaril tudi, da so pri njih za invalide vedno dostopni in sem jim še posebej posvetijo: »Pri nas imajo invalidi res vse za boljši sluh na enem mestu, saj zastopamo več različnih svetovno priznanih blagovnih znamk slušnih aparatov.« Sicer pa zaznavajo, da projekt med invalidi še ni dovolj poznan, saj se je doslej le nekaj ljudi izkazalo z EU kartico ugodnosti za invalide.

Ocenjevanje fizične dostopnosti za invalide

Letos je Urbanistični inštitut Republike Slovenije skupaj z NSIOS pričel z novim projektom, v sklopu katerega bo izvajal ocenjevanje fizične dostopnosti javnih objektov, katerih storitve so vključene na seznam ponudnikov ugodnosti za imetnike EU kartice za invalide.

Kot so razložili na spletni strani, bodo v času med 2021 in 2023 pregledali 120 objektov, nove informacije pa bodo na voljo na spletni strani EU Kartice ugodnosti ter preko aplikacije. Ocenjevanje je brezplačno, organizacija pa prejme pisno oceno fizične dostopnosti.

Iz podjetja AUDIO BM so z nami delili informacije o tem, kako poteka tak pregled lokacije. Po predhodnem dogovoru lokacijo obiščeta dva ocenjevalca. V sodelovanju z lastnikom oziroma odgovorno osebo pa nato premerita širino vrat, splošno velikost prostora ter tudi višino miz in drugega pohištva, ki vpliva na obisk strank. Za manj zahteven objekt porabijo od 30 do 45 minut, medtem ko se za bolj zahtevne lahko zadržijo tudi do dve uri.

Ocenjevalca sta pozorna tudi na odtenek oziroma kontrast podbojev vrat zaradi varnosti slabovidnih oseb. Vir slike: Audio bm.
Ocenjevalca sta pozorna tudi na odtenek oziroma kontrast podbojev vrat zaradi varnosti slabovidnih oseb.
Vir slike: Audio bm.

Ocenjevalca sta pozorna tudi na odtenek oziroma kontrast podbojev vrat zaradi varnosti slabovidnih oseb. Pri vstopnih in notranjih vratih preverita tudi njihovo težo ter zmožnost samega odpiranja. Zanima ju tudi ali so na vratih pragovi ter kako je na splošno urejen prehod. Povprašala bosta tudi, kje je najbližja avtobusna postaja in parkirišče ter ali je parkirišče dostopno za invalide.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice