Vlada je včeraj na popoldanski dopisni seji v skladu z mnenjem epidemiološkega kolegija sprejela Odlok o spremembi Odloka o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19.
Preberite tudi:
Po novem odloku, se začne uporabljati 10. januarja, v karanteno na domu po tesnem stiku z okuženim s covidom-19 ne bo treba:
- osebam, ki so bile cepljene s poživitvenim odmerkom cepiv proizvajalcev Pfizer/BioNTech in Moderna;
- osebam, ki so prebolele covid-19 in to dokazujejo s pozitivnim PCR-testom, od katerega je minilo vsaj deset in največ 45 dni;
- prebolevnikom, ki prebolelost dokazujejo s pozitivnim rezultatom PCR-testa, in so bili hkrati dvakrat cepljeni s cepivom proizvajalcev Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sinovac Biotech in Sinopharm, Bharat Biotech ali Sputnik ali enkrat cepljeni s cepivom Janssen proizvajalca Johnson & Johnson.
Epidemiologi so vladi predlagali tudi skrajšanje dolžine karantene na domu v primeru visoko tveganega stika, in sicer z desetih na sedem dni. To bo veljalo za karantene, ki bodo odrejene od 10. januarja naprej. Za do takrat odrejene karantene velja, da trajajo 10 dni.
Počivalšek: V okviru gospodarstva moramo imeti ljudi, ki ukrepe spoštujejo
Na Brdu pri Kranju je včeraj potekal posvet vlade z gospodarstveniki, ki se najbolj bojijo vnovičnega zapiranja družbe. Minister za gospodarski razvoj Zdravko Počivalšek je po posvetu povedal, da so razpravljali, kako še naprej zagotavljati nemotene delovne razmere in procese v podjetjih, tudi v času, ko se število okužb strmo vzpenja. Razpravljali so tudi o visokih cenah energentov in investicijah pa tudi o problematiki pomanjkanja delovne sile in novih investicijah.
Poudaril je, da bodo »naredili vse, da lahko gospodarstvo dela naprej, ob pogoju spoštovanju ukrepov, ki jih predlaga zdravstvena stroka« in dodal, da je treba »imeti v okviru gospodarstva ljudi, ki te ukrepe spoštujejo« – saj je, kot meni, to edini način, da bodo sploh lahko organizirali delo. Spomnil je, da je že jeseni zagovarjal PC pristop in dodal, da v državah, kjer je precepljenost večja, lažje upravljajo z zdravstveno krizo. »Te krize brez precepljenosti ne bomo mogli dobro preživeti,« je dodal.
V tem trenutku karantene v gospodarstvu po njegovem mnenju ne predstavljajo največjega problema, a do tega lahko pride. Povedal je tudi, da so govorili s predstavniki zbornic, da uredijo delo kritične infrastrukture na način, da ne bo prišlo do zaustavljanja zaradi karanten.
Poklukar: Ni dobrega gospodarstva brez dobrega zdravstva in obratno
Minister za zdravstvo Janez Poklukar je poudaril, da spoštovanje ukrepa PCT še naprej ostaja ključno prav tako pa tudi drugi omejitveni in samozaščitni ukrepi. Pozval je tudi k čim širšemu testiranju, tako samotestiranju kot testiranju s hitrimi ali PCR testi pri izvajalcih testiranj. »Samo na tak način se lahko izognemo, da se bo zaradi številnih okužb in izrečenih karanten družba zapirala sama od sebe,« je dejal.
Pozval je, naj poslovni procesi potekajo v mehurčkih, v primeru prehajanja med mehurčki naj se zaposleni v večji meri testirajo, delo pa se organizira na način, da poteka v dveh ali treh ekipah, s čimer se prepreči padec proizvodnje v primeru vdora virusa v neko organizacijo.
Še vedno najboljša zaščita, ki jo imamo, ostaja cepljenje, je dejal Pokljukar in pojasnil da vsled tega potekajo tudi dogovori s predstavniki kmetijsko-gozdarske zbornice, turistične, gospodarske in trgovinske zbornice, da bi skupaj speljali akcijo cepljenja.
Na vprašanje, kaj meni o novo uvoženih okužbah, ki so posledica silvestrovanja v Beogradu (med 600 potniki je bilo do včeraj potrjeno okuženih 117) je dejal, da apelira na vsakega prebivalca in prebivalko, da se skladno z vsem, kar vemo o virusu vede samozaščitno, saj so to najboljši ukrepi, da ne pride do okužbe. »Obžalujem, da se tisti, ki organizirajo take izlete, iz prejšnjih takih zgodb do sedaj niso nič naučili,« je dodal.